Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Yeni
Ana Sayfa / Medikal Ürünler / Solunum Devreleri

Solunum Devreleri

Solunum Devreleri; hastalara oksijen verme, karbondioksiti çıkarma ve inhalasyon anestezik maddeler olan buğu, gaz veya ufak damlacıklar halindeki sıvıları vermek için kullanılan medikal ürünlerdir.

Solunum devrelerinin geliştirilmesi, hastalarda hava yolu açıklığının tüple ve kas gevşemesi sağlanmasının yaygınlaşmasıyla birlikte; solunumu desteklemenin bir gereklilik olduğunun kavranmasının ardından, anesteziyoloji ve reanimasyonun ventilatör cihazları kullanmaya başlamıştır. Anestezistlerin rezervuar balonu sıkarak hastanın solunumunu sağlaması görevini ventilatör cihazları devralarak bu işlemi otomatik hale getirmiştir. İlk olarak anestezide kullanılmak üzere geliştirilen solunum devreleri; günümüzde birçok çeşidi bulunmasının yanı sıra, klinik kullanımda da sık olarak kullanılmaktadır. Hasta üzerinde doğrudan kullanıldığı için tüm anestezi ve ventilasyon sistemlerinin bütünlüğünü bu devreler oluşturmaktadır.

Solunum Devreleri

Solunum çözümleri günümüzde her bir hastanın farklı ihtiyaçlarına göre uyarlanmakta olup; hasta yaşı ve tedavi biçimi nasıl olursa olsun hasta güvenliği ön planda tutularak, iyileştirilmek ve süreç verimliliğine de katkıda bulunmak için tek kullanımlık ürünler biyolojik uyumluluğu açısından test edilerek kullanılmaktadır. Solunum devreleri TS EN ISO 13485 Tıbbi Cihazlar Kalite Yönetim Sistem Standardı Mevzuatı amaçları bakımından şartları gereği; PVC, DEHP veya PVC yumuşatıcılar içermemekle birlikte, lateks içermeyen ürünler alerjik reaksiyon riskini en az düzeye indirmek için kullanılmaktadır.

Türleri

Solunum devre sistemlerinin sınıflandırmak için uluslararası bir standardı olmamakla beraber, her biri farklı etki mekanizmalarına sahip birçok şekli bulunmaktadır. Sistemin çevredeki atmosferden temiz hava ile etkileşime girmesi ve hastaların daha önce soludukları gazları tekrar üretip üretmediğine göre sınıflandırılmaktadır. Devre olarak tanımlanması “açık sistemler – yarı açık sistemler – kapalı sistemler – yarı kapalı sistemler” olarak solunan gazın bir tam devreyi tamamladığı kapalı sistemler olduğu için kullanılmaktadır.

 • Açık Sistemler: Hastanın hava yolu ile atmosfer arasında sınır olmaksızın, taze gaz kaynağı olarak sınırsız ortam havası kullanılmaktadır.
 • Yarı Açık Sistemler: Taze gaz kaynağı olarak ortam havasını kullanmakla birlikte; atmosferle kısmi bir sınır oluşturarak kaynağı kısıtlayan bir tür aparat veya rezervuar balonu içermektedir.
 • Kapalı Sistemler: Hiçbir gazın girmediği veya havalandırılmadığı tamamen kapalı bir alana sahip olarak tam yeniden soluma gerçekleşmektedir.
 • Yarı Kapalı Sistemler: Çevredeki atmosferle tam bir sınıra sahip olup; taze gaz akışı için kontrollü bir kaynak kullanılmaktadır.

Solunum Devreleri
 • Anestezi Devresi
 • Ncpap Kanülü
 • Transport Ventilatör Devresi
 • Ventilatör Devresi Çift Su Tutuculu
 • Yenidoğan Isıtıcılı Ventilatör Devresi
Hasta Solunum Devreleri
 • Cpap Hortumları
 • Ev Tipi Ventilatör Devresi
 • Ev Tipi Ventilatör Devreleri
 • Uyku Cihazı Solunum Hortumu

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

Maskeler

Maskeler

Maskeler sağlık çalışanları teşhis ve tedavi amaçlı olarak, sağlık hizmeti verdiği sırada; infeksiyon, fiziki, kimyasal …