Ana Sayfa / Medikal Ürünler / Hasta Karyolaları

Hasta Karyolaları

Hasta Karyolaları; yatarak bir tür sağlık hizmetine ihtiyaç duyan kişiler için özel olarak tasarlanmış medikal ürünlerdir.

Hastane yatakları ve bakım yatakları gibi diğer benzer hasta yatak türleri; hastaneler, ayakta tedavi klinikleri, evde sağlık hizmetleri, sağlık bakım tesisleri, huzur evleri, yardımlı yaşam tesisleri gibi ortamlarda ve yatakta zaman geçirmesi gereken hastalarda kullanılmaktadır.

Ayrıca “Hastane Karyolası” terimi hasta yatağı anlamına gelmektedir. “Yatak” terimi aynı zamanda tüm sağlık kuruluşlarında alan miktarını tanımlamak ve hasta sayısı kapasitesini mevcut yatak sayısını ölçmek için kullanılmaktadır.

Hastaların konforunun artması ve bakımlarının kolaylaştırmak amacıyla üretilen yataklara hasta karyolası veya hasta yatağı adı verilmektedir. Hasta karyolaları hastane servisleri, yoğun bakım üniteleri ile çeşitli birçok hastalık nedeniyle yatakta zaman geçirmesi gereken hastalar için tasarlanan yatak modelleridir.

Hasta Karyolaları

Hasta yatağı karyolaları; başlıklı, motorlu ve çeşitli özelliklere sahip olarak üretilmektedir. Tüm yatak modellerinin kendine özgü boyutları ve nitelikleri bulunmaktadır. Hareketli başlık ve bel kısımları, yan korkulukları ile güçlü motor ve tutunma alanlarıyla hasta karyola modelleri tercih edilmektedir. Tüm yataklar, genellikle baş ve ayaklar için ayarlanabilen yükseklik, yan korkulukların yanı sıra yatağın çevresinde bulunan diğer medikal cihazları çalıştırmak için düğmeler yer almaktadır.

Hasta Yatağı Tarihçesi

Ayarlanabilen yan korkuluklara sahip hasta yatakları, ilk kez 1815-1825 yılları arasında İngiltere’de kullanılmaya başlanmıştır. Daha sonra ABD’deki Ohio Eyâleti’nin Cincinnati kentinde yatak şirketi sahibi, modern hastane yatağının öncüsü kabul edilen Andrew Wuest ve oğlu tarafından 1874 yılında baş kısmı hareket edebilen, kaldırılabilen menteşe başlı çerçeveli ortopedik bir yatak olarak tescil ettirmiştir.

Gatch Yatağı

20’nci yüzyılın başlarında ABD’deki Indiana Eyâleti’nin Aurora şehrinden Dr. Willis Dew Gatch, Johns Hopkins Tıp Okulu‘nda asistan olarak görev yaptığı sırada ilk elle döndürülen hastane yatağını tasarlamıştır. Gatch yatağı olarak adlandırılan 3 segmentli buluş; hastaların uzanması, oturmasını mümkün kılmasının yanı sıra hastanın başının ve dizlerinin bağımsız olarak yükselmesi için bölümlere ayrılmıştır. Daha sonra Fowler’ın pozisyonunu ve ilk torakoplasti operasyonları ile bilinen ABD, Brooklyn – New York’tan Dr. George Ryerson Fowler, yatakların 90 derecelik bir pozisyona izin verecek şekilde tasarlanmasını sağlamıştır.

Bunun sonrasında General Elektrik, 1945 yılında düğmeli hastane yatakları icat etmiştir. Özellikle yatağın tasarımında sürgülü yerleşik bir tuvalet mevcuttur. Amerikalı iş insanı Howard Robard Hughes Jr. bir uçak kazasından sonra 1946 yılında mevcut ekipmanlardan memnun olmadığı için ihtiyaçlarına uygun olarak 6 bölümü ve 30 elektrik motoru olan bir hasta yatağı icat etmiştir. Bunun üzerine ABD, Indiana – Batesville’de Hill-Rom Şirketi 1952 yılında elektrik motorlu bir yatak geliştirmiştir.

Circ-O’lectric Yatak

Amerikalı ortopedi cerrahı, mucit ve Stryker Corporation’ın kurucusu Dr. Homer Stryker, 1958 yılında ortopedik bakım, hasta konforu ve sağlık personelinin rahatlığına katkıda bulunmak için karmaşık tıbbi durumlara karşı yatak modeli geliştirmiştir. Circ-O’lectric Yatak adının verildiği uzun ekseni boyunca elektromekanik olarak 180° döndüğü için hastanın pozisyonunun sırtüstünden yüzüstüne değiştirilmesine olanak sağlayan birçok alternatif yatak modeli geliştirilmiştir.

Hastane yatakları 1960’lı yılların başından 1980 yılına kadar kumandalı yataklar ve yan korkuluklarda kontrol paneli ile fonksiyonelliğine uzaktan kumandalı korkuluklar eklenmiştir. 1980’li yıllarda daha çok hastane yataklarında kullanılan şiltelerin geliştirilmesine odaklanılması ile tedavi edici şilteler geliştirilmiştir. Bazılarında hastayı yataktayken tartmak için konum dedektörleri ve mekanikler ile hasta izleme cihazları geliştirilmiştir. Diğer gelişmeler arasında hemşire çağırmak için buton ve kalıcı kardiyovasküler izleme özelliği  ile standart yatak özellikleri haline gelmiştir.

Hastane dışında ev kullanımı için elektrikli yatakların 1983 yılında tanıtılmasından sonra 1990’lı yıllarda gelişmiş işlevselliğe sahip yataklar geliştirilmiştir. Böylelikle mekatronik yatakların geliştirmesi ile daha akıllı tasarımlara odaklanmıştır. Mekanik ve elektrik tehlikelerine karşı koruma sağlamak için elektronik hastane yatakları için özel endüstri standartları geliştirilmiştir.

Günümüzde araştırmacılar, hastane yatağı tasarımlarını geliştirmeye devam etmektedir. Yeni hasta yatağı endüstri standartları; hastane, bakım tesisi veya özel ev ortamında hastalar ve bakıcılar için yataklar daha işlevsel, akıllı, konforlu ve kullanımı kolay hale getirmeye yardımcı olarak gelişmektedir.

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

Kulak Kalıbı

Kulak Kalıbı

Kulak Kalıbı; işitme cihazı tarafından yükseltilen sesleri kulak kanalı yolu ile kulak zarına ileten medikal …