Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Ana Sayfa / Sağlık Günleri / Tıp Bayramı

Tıp Bayramı

Tıp Bayramı, Tıphane-i Amire ve Cerrahhane-i Amire‘nin kuruluş tarihi olan 14 Mart 1827 günü Türkiye’de modern tıp eğitiminin başlangıcı olarak kabul edilmektedir.

Her yıl Mart ayının 14’ünde kutlanan 14 Mart Tıp Bayramı Türkiyede tıp alanından çalışanların hizmet sorunlarının tartışıldığı, bilime katkılarının ödüllendirildiği anma ve kutlama günü olarak kabul edilmektedir.

Tıp Bayramı

Tıp Bayramı Tarihçesi

14 Mart 1827‘de, II. Mahmut döneminde, Hekimbaşı Mustafa Behçet‘in önerisiyle ilk cerrahhanenin, Şehzadebaşı‘daki Tulumbacıbaşı Konağı‘nda Tıphane-i Amire ve Cerrahhane-i Amire adıyla kurulması, Türkiye‘de modern tıp eğitiminin başladığı gün olarak kabul edilmektedir.

Tıp Bayramı, ilk kez, Birinci Dünya Savaşı sonrasında İstanbul’un işgal edildiği günlerde, 1919 yılında Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane ve sonraki ismiyle Haydarpaşa Tıp Fakültesi’nin İngiliz işgal kuvvetlerinin denetimine girmiş, eğitim sırasında büyük zorluklar ve baskılarla karşılaşılmıştır. İşgalcilere karşı ayaklanmak ve okulu kurtarmak için çareler arayan öğrenciler; tıbbiye 3. sınıf öğrencisi Hikmet Boran‘ın önderliğinde, okulun kuruluş yıl dönümü olan 14 Mart’ı topluca kutlamaya karar vermiştir. Büyük bir gösteri ile okulun iki kulesi arasına büyük bir Türk Bayrağı asılmıştır. İngiliz işgal kuvvetleri duruma müdahale etmesine rağmen gösteriyi durduramamıştır.  Tepkilerini dile getirmeye çalışan öğrencilerin törenine Dr. Besim Ömer Paşa, Dr. Fevzi PaşaOrdinaryüs Prof. Dr. Akil Muhtar Özden gibi dönemin ünlü hocaları da destek vererek katılmıştır. Böylece TIP BAYRAMI, tıp mesleği mensuplarının yurt savunma hareketi olarak başlamıştır.

Daha sonra 1929–1937 yılları arasında 12 Mayıs günü Tıp Bayramı olarak kutlanmaya başlanmıştır. Bu tarih, Bursa‘daki Yıldırım Darüşşifası‘nda ilk Türkçe tıp derslerinin başladığı tarih olarak kabul edildiği için yapılmıştır. Ancak zamanla bu uygulamadan vazgeçilmesi ile yeniden 14 Mart TIP BAYRAMI olarak kabul edilmiştir. Dolayısıyla 1976 yılından günümüze kadar gelen 14 Mart kutlamaları, içinde bulunduğu haftayı da kapsayacak şekilde, “Sağlık Haftası” olarak kabul edilmektedir.

Dünyada benzer kutlamaları, farklı tarihlerde yapılmaktadır. Amerika Birleşik Devleri’nde ameliyatlarda genel anestezinin ilk defa kullanıldığı 30 Mart 1842 tarihinin yıldönümü; Hindistan’da ünlü doktor Bidhan Chandra Roy’un doğum ve aynı zamanda ölüm yıldönümü olan 1 Temmuz günü “Doktorlar Günü” olarak kutlanmaktadır.

Kaynak & Referans

Kaynak & Referans

Karolina Grabowska adlı kişinin Pexels‘daki fotoğrafı

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

Dünya Aids Günü

Dünya AIDS Günü

Dünya AIDS Günü; Dünya Sağlık Örgütü’nün Ağustos 1987 tarihinde Cenevre, İsviçre’deki Küresel AIDS Programı’nda tanımlanması …