Ana Sayfa / Sağlık Günleri / Dünya Bipolar Günü

Dünya Bipolar Günü

Dünya Bipolar Günü, tüm dünyada ve Türkiye’de bipolar bozukluk ile ilgili farkındalık, dayanışma ve toplumsal damgalamaya karşı mücadele etmek amacıyla 30 Mart günü kutlanmaktadır.

ISBD Uluslararası Bipolar Bozukluklar Derneği, IBPFUluslararası Bipolar Vakfı ve ANBDAsya Bipolar Bozukluk Ağı‘nın bir girişimi olarak ortaya çıkan Dünya Bipolar Günü; bipolar bozukluğu olduğu düşünülen ünlü ressam Vincent Van Gogh‘un doğum günü olan 30 Mart’ta her yıl kutlanmaktadır. Dünya Bipolar Günü, Dünya Sağlık Örgütü ve uluslararası işbirlikleri ile tüm dünyada farkındalık yaratılmaktadır. 30 Mart günü Bipolar Bozukluklar konusunda eğitimler ve hastalığa karşı duyarlılığı artıracak bilgiler sunulması amaçlamıştır.

Bipolar bozukluk; özellikle ruh hali, enerji, aktivite gibi günlük görevleri yerine getirme yeteneğinde olağandışı değişikliklere neden olan bir beyin bozukluğu olarak gösterilmektedir. Belirtileri şiddetli olan bipolar bozukluk, herkesin zaman zaman yaşadığı normal iniş çıkışlardan farklı olarak gözlemlenmektedir. Bipolar bozukluk tekrarlayan taşkınlık olarak adlandırılan mani ve çökkünlük adı verilen depresyon atakları ile seyretmektedir. Bipolar bozukluğun atak dönemleri dışında bireyler olağan yaşamındaki ruh haline dönmektedir. Günümüzde bipolar bozukluğun atak dönemleri tedavi edilebilmektedir. Bununla birlikte koruyucu tedavilerle bipolar bozukluk ataklarının önlenmesi mümkündür. Bipolar bozukluğu olan bireylerin dengede ve sağlıklı kalması için tedavi ve psikososyal destek yöntemleri bulunmaktadır. Ayrıca Dünya Bipolar Günü’nde psikiyatrik bozukluklara dönük toplumsal damgalama ve dışlama ile bipolar bozukluğu olan bireylerin sağlık hizmetine ulaşımındaki aksamaların önüne geçilmesi hedeflenmektedir.

Bipolar bozukluğun dünyada %1-%2 arasında kişiyi etkilediği tahmin edilmekte ve %5’e kadar çıktığı psikiyatrik bozukluktur. Küresel sorun olarak görülen bipolar bozukluğun çözümü için ANBD, IBPF ve ISBD gibi gruplar bulunmaktadır. Dünya Bipolar Günü’nde bipolar bozukluk grupları öncülük etmektedir. Dünyada önde gelen uzmanların desteğiyle bipolar bozukluk tartışılmaktadır. Genellikle biyolojik nedenler, ilaç tedavisi hedefleri, daha iyi tedaviler ve iyi tanı yöntemleri görüşülecektir. Bunlara ek olarak, bipolar bozukluk hastalığının genetik bileşenleri ve tedavi strateji araştırmaları konuşulmaktadır.

Dünya Bipolar Günü

Dünya Bipolar Günü 2024 Etkinlikleri

2024 yılında Dünya Bipolar Günü, klinik bakım ve araştırmalarda mükemmelliği teşvik etmesi sağlanacaktır. Bunun yanı sıra hastalığın farkındalığı, kabulü ve finansmanı artırma hedefleri ile bir araya gelinmesi sağlanacaktır. Dünya genelindeki bipolar bozukluk toplulukları büyük bir etkisi olan coronavirüs pandemisi konuşulacaktır. Aynı zamanda bipolar bozuklukla yaşayan insanlar, aileler ve sevdikleri desteklenmesi hedeflenmiştir.

Özellikle 2024 yılında stres ve sosyal izolasyon dönemlerinde yaşam kalitesinin korunmasına yönelik bilgilendirmeler yapılacaktır. Hem beslenme, uyku ve sağlık gibi temel ihtiyaçları hem de bipolar bozukluk yaşayan bireyleri tatmin edecek hobiler, sosyal etkileşim, egzersiz ve rahatlama gibi ihtiyaçların karşılanmasının önemi vurgulanacaktır. Ayrıca pandemi ile ilgili zorluklarla başa çıkmaya yardımcı olacak tavsiyeler ve faydalı olabilecek sorunlar tartışılacaktır.

2024 Dünya Bipolar Günü’nde kuruluş ve bireylere yönelik faaliyet örnekleri aşağıda sıralanmıştır.

Kuruluşlar için:
 • Twitter, Facebook ve İnstagram gibi sosyal medya kanalları aracılığıyla Dünyada ve Türkiye’de bulunan Bipolar Bozukluklar Dernekleri ile etkileşime geçin.
 • Kuruluşlar web sitelerinde Dünya Bipolar Günü logosu ve Dünya Bipolar Günü hakkında makale yükleyin.
 • Türkiye’deki bipolar bozukluğun yükü hakkında bir video ile eylem çağrısı yapın.
 • Bipolar bozukluk hakkında güncellemeler ve bilgi sağlayan uzmanların yer aldığı canlı bir web semineri düzenleyin.
 • Dünya Bipolar Günü’nü tanıtmak için yerel/ulusal bipolar bozukluk savunucu gruplarıyla yüz yüze, çevrimiçi veya karma bir etkinlik düzenleyin.
 • Yerel/ulusal veya uluslararası gazetelerde bir makale yayınlayın.
 • Türkiye’deki hastane ve kliniklere Dünya Bipolar Günü broşürleri dağıtın.
 • Hastalar, aileler ve halk için yüz yüze, çevrimiçi veya hibrit bir eğitim etkinliği yapın.
 • Dünya Bipolar Gününü onurlandıran kişiselleştirilmiş mesajlar toplayın ve bunları kuruluşlar web sitelerinde yayınlayabilir.
Bireyler için:
 • Bipolar bozukluk eğitimi sağlamak için yerel radyo programlarına katılın.
 • Twitter, Facebook ve İnstagram gibi sosyal medya kanallarında Dünyada worldbipolarday ve Türkiye’de bulunan Bipolar Bozukluklar Derneklerini beğeni ve takibi ile etkileşime geçin.
 • World Bipolar Day e-posta imzasını hesabınıza ekleyin.

Referans & Kaynak

Referans & Kaynak

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

Lösemili Çocuklar Haftası

Lösemili Çocuklar Haftası

Lösemili Çocuklar Haftası, LÖSEV önderliğinde Türkiye’de her yıl Kasım ayının ilk haftası 02-08 Kasım tarihleri …

Bir yanıt yazın