Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Ana Sayfa / Medikal Ürünler / Kelebek Setleri

Kelebek Setleri

Kelebek Setleri, infüzyon durumlarında hızlı damar girişinin kolayca sağlanması amacıyla tasarlanan medikal üründür.

Sağlık profesyonelleri kelebek setlerine “kanatlı infüzyon seti” veya “kelebek iğne” olarak adlandırmaktadır. Kelebek Set adını, damara erişmek için kullanılan içi boş bir iğnenin her iki yanında bulunan plastik kanatlardan almaktadır.

Kelebek setinin kanatları esnek PVC malzemeden olup, lateks içermeyen steril medikal ürünlerdir. Set, kılıf veya plastik kaplama içinde cildi tahriş etmeyen sertlikte bir iğne ile proksimal ucu esnek dişi luer kilidi bağlantısıyla şırınganın çevrilebilmesini sağlayan bağlantı türüne sahiptir. Kelebek Seti, özellikle uygulanan kişilerin rahatlığı ve konforu hedef alınmaktadır.

Kelebek Setleri

Kullanımı

Kelebek setleri, kan almak, IV – intravenöz ilaçlar vermek ve bir damara erişmek için yetkin sağlık profesyonelleri tarafından kullanılmaktadır. Ayrıca koruyucu bir kılıfın içinde geri çekilebilen iğne ile intravenöz bir kateter kullanabilmektedir. Dolayısıyla iğne damara sokulmasının ardından düğmeye basılması ile geri çekme, kılıf ve kataterden çıkarılabilmektedir.

Özellikleri

Kelebek Setler sabitlemeyi kolaylaştıran renkli yumuşak kanatları, ince paslanmaz çelikten duvar kanülleri ile 10 – 30 cm uzunluğunda, bükülmeye dirençli hortumun ucunda enjektör ya da sıvı setinin takıldığı tıkaçlı konektörü ve koruyucu güvenli kapaklı olarak üretilmektedir. Üreticiler, uluslararası standartlarda göstergelerle ölçülen renk kodları ile çeşitli boyutlarda üretmektedir. Çelikten ve yaklaşık uzunlukları 1.5 – 3 cm arasında değişen kelebek setin iğnesi; 18 – 27 gauge arasında sayının yüksekliğine göre iğne boyutu o kadar küçük veya incedir. Kelebek seti iğne boyutu; 18G – Pembe, 19G – Beyaz/Krem, 20G – Sarı, 21G – Yeşil, 22G – Siyah, 23G – Mavi, 25G – Turuncu ve 27G – Gri şeklinde üretilmektedir. Medikal kağıt ve şeffaf filmden oluşan blister ambalaja sarılı tek kullanımlık kelebek setler; apirojen, non-toksik ve sterilizasyon standartları ile EO – Etilen Oksit olarak üretilmektedir.

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

Lavman Setleri

Lavman Setleri

Lavman Setleri veya Enema Setler; kalın bağırsağın alt kısmı olan rektuma sıvı veya gaz verilen, …