Ana Sayfa / Sağlık Günleri / Dünya Otizm Farkındalık Günü

Dünya Otizm Farkındalık Günü

Dünya Otizm Farkındalık Günü; tüm dünyada devam eden otizm sorunları ve çözümlerine yönelik erken tanı, tedavi, eğitim hizmetlerinin teşvik edilmesi ve tedavinin yaygınlaştırılması amacıyla her yıl 2 Nisan günü başlayan ve Nisan ayı boyunca devam eden farkındalık etkinlikleri gerçekleştirilmektedir.

2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü

Otizmin varlığına dikkat çekmek amacıyla Birleşmiş Milletler tarafından 2008 yılında “2 Nisan Otizm Farkındalık Günü” olarak ilan edilmiştir. Tüm dünyada özellikle otizm sorunlarıyla ilgili ciddi araştırmalar ile eğitim hizmetleri daha kaliteli olma yolunda önemli gelişmeler konuşulmaktadır.

2 Nisan Otizm Farkındalık Günü, otizmli bireylerin ihtiyaçlarının daha iyi anlaşılması ve herkesle eşit derecede toplumsal kabulünün sağlanması amacıyla tüm dünyada kampanyalar yürütülmektedir. Anne ve babalar başta olmak üzere, öğretmenler ile birlikte farkındalık düzeyinin arttırılması hedeflenmektedir. Dolayısıyla beyin gelişiminin en hızlı olduğu ergen çocukluk döneminde otizm risk faktörleri bakımından taranması ve riskli bulunan çocukların yanı sıra bireylerin gelişimlerinin desteklenmesi ve toplumsal hayata katılımlarının sağlanması için oldukça önemlidir.

Dünya Otizm Farkındalık Günü

Sağlık Bakanlığı Farkındalık Eğitimleri

Sağlık Bakanlığı, birinci basamak sağlık kuruluşlarındaki personeller ile doğumdan itibaren gerekli izlemler ve taramalar yapılmaktadır. Çocuk alanında çalışan diğer meslek grupları ile anne-babaların erken tanı ve müdahale bakımından farkındalık oluşturulmaktadır. Türkiye’de 2014 yılından günümüze farkındalık eğitimleri düzenlenmektedir. Dünya Otizm Günü münasebetiyle her yıl Nisan ayı boyunca farkındalık etkinlikleri yürütülmektedir.

Dünya Otizmliler Günü kapsamda; şimdiye kadar 60 bin kişinin üzerinde sağlık personeli olmak üzere 250 bin kişiye yakın  farkındalık eğitimleri verilmiştir. Organizasyonlar Dünya Sağlık Örgütü, AB İnsani Yardım ve Sivil Koruma Genel Müdürlüğü ve Sağlık Bakanlığı işbirliği ile gerçekleştirilmektedir. Organizasyonlarda geçici koruma altındaki bireylere yönelik sağlık hizmetlerinin sunulduğu Göçmen Sağlığı Merkezlerinde çalışan sağlık personellerine otizm farkındalık eğitimleri verilmektedir.

Sağlık Bakanlığı Erken Tanı, Tanı, Tedavi ve Müdahale Zincirinin Kurulması

Son olarak, 2017 yılında faaliyete geçirilen Otizm Spektrum Bozukluğu Tarama ve Takip Programı kapsamında, erken tanı, tedavi ve rehabilitasyon zinciri kurulmuştur. Böylelikle tüm illerde Çocuk-Ergen Psikiyatri Uzmanı, Çocuk Gelişimci, Psikolog, Sosyal Çalışmacı katılımlarıyla ekipler oluşturulmuştur. Çocuk ve Ergen Psikiyatri Uzmanları tarafından aile hekimlerine ve aile sağlığı elemanlarına eğitimler verilmektedir. Böylece birinci basamak sağlık kuruluşlarında çocukların otizm risk faktörleri bakımından taranması ve riskli bulunan çocukların ikinci ve üçüncü basamak sağlık kuruluşlarının ilgili birimlerine yönlendirilmesi sağlanarak tarama-tanılama, tedavi ve rehabilitasyon zincirinin Türkiye genelinde yaygınlaştırılması hedeflenmektedir.

Etkimlikler

Otizmli çocukları özel eğitimle topluma kazandırabilmenin Türkiye’deki savunuculuğunu yapan Tohum Otizm Vakfı, küresel gelişmelerin ışığında 2022 yılında başlattığı “Otizme Kırmızı Işık Yak” kampanyası ile otizmli bireylerin daha iyi anlaşılmaları ve toplumda kabul görmelerini sağlamak amacıyla odağını farkındalıktan kapsayıcılığa çevirmiştir.

2024 yılında da “Otizme Kırmızı Işık Yak” kampanyası ile otizmli bireylerin toplumsal kabulünü sağlama amacını geniş kitlelere ulaştırılması hedeflenmiştir. 2 Nisan 2024 günü Türkiye’nin farklı illerindeki tarihi ve ikonik yapılar kırmızı ışıkla aydınlatılacaktır. Bununla birlikte özel sektör binaları da kırmızı ışık ile aydınlanarak otizmlileri desteklemek için onların yanındayız diyecektir.

Kaynak & Referans

Kaynak & Referans

Tara Winstead adlı kişinin Pexels‘daki fotoğrafı

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

Dünya İnme Günü

Dünya İnme Günü

Dünya İnme Günü; Dünya İnme Örgütü – WSO tarafından inmenin ciddi yapısı konusunda farkındalık yaratmak …