Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Ana Sayfa / Sağlık Günleri / Dünya Otizm Farkındalık Günü

Dünya Otizm Farkındalık Günü

Dünya Otizm Farkındalık Günü; tüm dünyada devam eden otizm sorunları ve çözümlerine yönelik erken tanı, tedavi, eğitim hizmetlerinin teşvik edilmesi ve tedavinin yaygınlaştırılması amaçlanmaktadır. Her yıl 2 Nisan günü başlayan ve Nisan ayı boyunca devam eden farkındalık etkinlikleri gerçekleştirilmektedir.

2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü

Birleşmiş Milletler tarafından 2008 yılında “2 Nisan Günü” olarak ilan edilen ve dünya genelinde otizm sorunlarıyla ilgili ciddi araştırmalar ile eğitim hizmetleri daha kaliteli olma yolunda önemli gelişmeler yaratılmaktadır.

2 Nisan Otizm Farkındalık Günü; farkındalık düzeyinin arttırılması, başta anne ve babalar olmak üzere, öğretmenlerin; beyin gelişiminin en hızlı olduğu ergen çocukluk döneminde otizm risk faktörleri bakımından taranması ve riskli bulunan çocukların, bireylerin gelişimlerinin desteklenmesi ve toplumsal hayata katılımlarının sağlanması için oldukça önemlidir.

Dünya Otizm Farkındalık Günü

Sağlık Bakanlığı Farkındalık Eğitimleri

Sağlık Bakanlığı, birinci basamak sağlık kuruluşlarında çalışan personeller ile çocuğun doğduğu andan itibaren gerekli izlemleri ve taramaları yapmaktadır. Özellikle çocuk alanında çalışan diğer meslek gruplarının ve anne-babaların farkındalık düzeyinin artırılmasının erken tanı ve müdahale bakımından önemini göz önüne almıştır. Türkiye’de 2014 yılından günümüze farkındalık eğitimleri düzenlenmekte ve Dünya Otizm Günü münasebetiyle her yıl Nisan ayı boyunca farkındalık etkinlikleri yürütmektedir.

Dünya Otizmliler Günü kapsamda; şimdiye kadar 60 bin kişinin üzerinde sağlık personeli olmak üzere 250 bin kişiye yakın  farkındalık eğitimleri verilmiştir. Dünya Sağlık Örgütü, AB İnsani Yardım ve Sivil Koruma Genel Müdürlüğü ve Sağlık Bakanlığı işbirliği ile gerçekleştirilen organizasyonlarda; geçici koruma altındaki bireylere yönelik sağlık hizmetlerinin sunulduğu Göçmen Sağlığı Merkezlerinde çalışan sağlık personellerine Otizm farkındalık eğitimleri verilmektedir.

Sağlık Bakanlığı Erken Tanı, Tanı, Tedavi ve Müdahale Zincirinin Kurulması

2017 yılında faaliyete geçirilen Otizm Spektrum Bozukluğu Tarama ve Takip Programı kapsamında, erken tanı, tedavi ve rehabilitasyon zinciri kurulması amacıyla; tüm illerde Çocuk ve Ergen Psikiyatri Uzmanı ve  Çocuk Gelişimci, Psikolog, Sosyal Çalışmacı katılımı ile ekipler oluşturulmuştur. Çocuk ve Ergen Psikiyatri Uzmanları tarafından aile hekimlerine ve aile sağlığı elemanlarına eğitim verilmesinin yanı sıra; birinci basamak sağlık kuruluşlarında çocukların otizm risk faktörleri bakımından taranması ve riskli bulunan çocukların ikinci ve üçüncü basamak sağlık kuruluşlarının ilgili birimlerine yönlendirilmesi sağlanarak tarama – tanılama, tedavi ve rehabilitasyon zincirinin yurt geneline yaygınlaştırılması hedeflenmektedir.

Kaynak & Referans

Kaynak & Referans

Tara Winstead adlı kişinin Pexels‘daki fotoğrafı

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

Dünya Kekemelik Günü

Dünya Kekemelik Günü

Dünya Kekemelik Günü – Uluslararası Kekemelik Farkındalık Günü; ilk kez 1998 yılında İngiltere ve İrlanda’da …