Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content

Total Protein

Total ProteinToplam Protein; kanın sıvı kısmında bulunan albumin ve globulin veya A/G oranı olarak da bilinen iki protein sınıfının toplam miktarının ölçüldüğü testtir.

Genellikle rutin sağlık kontrolünün bir parçası olarak kullanılmakta olan Total Protein Testi; kandaki tüm proteinleri ölçmenin yanı sıra globulin ile karşılaştırıldığında albümin miktarını veya A/G oranı belirlenmektedir. Özellikle beklenmedik kilo kaybı, yorgunluk, böbrek veya karaciğer hastalığı belirtileri durumu ve bazı ciddi sağlık problemlerini aramak için kullanılabilmektedir. Sağlıklı insanlarda albümin, globulinden biraz daha fazla bulunmasına karşın, hastalık durumunda oranlar anormal değişkenlikler gösterebilmektedir.

Aynı zamanda tüm hücre ve dokuların önemli yapı taşlarından biri olan Proteinler; vücudun büyümesi, gelişmesi ve buna ek olarak genel sağlık değerlendirmesinde gerekli olan bir test türüdür.

Kanda bulunan albümin ve globulin 2 farklı proteindir.

  • Albümin proteinleri, onkotik basınç adı verilen kan damarlarının dışına sıvı sızıntısı olmamasını sağlamaktadır.
  • Globulin proteinleri, bağışıklık sisteminde önemli bir rol oynayan, enfeksiyonla savaşma ve besin maddelerini taşımaya yardımcı olmaktadır.

Total Protein

Bununla birlikte doktorlar, testi rutin muayenenin bir parçası olarak isteyebilmektedir. Ancak yeterli beslenme, karaciğer, böbrek ya da kan hastalığının yanı sıra hastanın enfeksiyon riski ve sahip olduğu semptomlara bağlı olarak testi isteyebilmektedir. Birçok ilaç, kan testi sonuçlarını etkileyebilmekte olup, test yapılmadan önce herhangi bir ilaç kullanımı doktor kontrolünde belirlenmektedir. Dolayısıyla, doğum kontrol ve bazı ilaçlar kandaki protein miktarını azaltabildiğinden test sonuçlarını önemli ölçüde çarpıtabilmektedir. Hekimin, alınan tüm ilaçlar ile şifalı otlar, vitaminler veya yasa dışı ilaçlarının kullanımının bilmesi gerekmektedir. Ayrıca susuz kalma sonuçları değiştirebileceğinden test yapılmadan önce bol su tüketilmesi gerekmektedir.

Total Protein Nedir?

Total ProteinToplam ProteinTP; kan plazmasında bulunan albümin ve globulin proteinlerinin toplam miktarının ölçüldüğü genel sağlık testidir.

Total Protein Nasıl Ölçülür?

Total protein miktarının ölçülebilmesi için kan örneği ve buna ek olarak idrar analizi kullanılabilmektedir.

Toplam protein testi için önce sağlık teknisyeni tarafından kanın bir örneği alınmaktadır. Çoğunlukla dirseğin iç tarafı veya elin arkasında bulunan bir damardan alınmaktadır. Bunlara ek olarak, parmaktan alınmasının yanı sıra yeni doğanlar için topuk çubuğu ile topuktan kan çekilebilmektedir. Ayrıca kan tahlilinden önce uzun süre ayakta durma veya işlem sırasında bağlanan turnikenin uzun süre kolda kalması halinde yanlış sonuç alınması ihtimali bulunmaktadır.

Total protein seviyesinin idrarda ölçülebilmesi için en önemlisi hastadan 24 saatlik idrarının toplanması istenmektedir. Önce sağlık teknisyeni, hastalara idrar toplama ve saklanması işlemini testin tekrarlanmaması için detaylı olarak anlatmaktadır. Sonrasında doğru sonuçlar alabilmek için idrarın belirlenen şartlar altında bir kapta toplanması ve saklanması gerekmektedir. İdrarda referans değer “150mg/24 saat” şeklinde olup, özellikle gün içerisinde idrar ile atılan total protein miktarı 150 mg’ı geçmemesi gerekmektedir.

Ölçümler geleneksel biüre reaktifi, kjeldahl, boya bağlama, refraktometri gibi diğer kimyasal yöntemlerin kullanıldığı laboratuvar testleri; bunun dışında gelişmiş tıbbi teknoloji ile birlikte otomatik analizörlerde gerçekleştirilmektedir. Tıbbi laboratuvarlara bağlı olarak testler genellikle 12 saat içinde sonuçlanmaktadır.

Referans Değerler
Prematüre : 3.6 – 6.0 g/dL
0 – 7 Gün : 4.6 – 7.0 g/dL
7 Gün – 3 Ay : 4.4 – 7.6 g/dL
4 – 6 Ay : 4.4 – 7.0 g/dL
7 – 12 Ay : 5.1 – 7.3 g/dL
1 – 3 Yaş : 5.1 – 7.5 g/dL
4 – 15 Yaş : 6.0 – 8.0 g/dL
15 – 60 Yaş : 6.2 – 8.3 g/dL
60 + Yaş : 6.0 – 8.1 g/dL
Hamilelikte Total Protein Değerleri

Hamilelikte, özellikle trimester adı verilen 9 aylık gebelik süresinin her 3 aylık dönemlerinde böbreklerdeki kan akışı ile protein geçirgenliği artmaktadır. Dolayısıyla, gebelikte total protein düşüklüğü; ilk 3 ay 6.2 – 7.6 g/dL, 4 – 6 ay 5.7 – 6.9 g/dL ve son 3 ay 5.6 – 6.7 g/dL oranları normal olarak kabul edilmektedir. Ne var ki, idrar yoluyla atılan protein miktarı; 24 saatte 300 mg’den fazla olması ve bununla beraber tansiyonun yükselmesi halinde preeklampsi adı verilen gebelik zehirlenmesi şüphesi oluşmaktadır.

Bebeklikte Total Protein Değerleri

Bebeklerde ve çocuklarda çoğu zaman yetersiz beslenmenin bir sonucu olarak çıkan total protein eksikliği; kanda bulunan A/G oranı yaşa bağlı olarak değişiklik göstermektedir. TP eksikliği tedavi edilmediği durumlarda büyüme ve gelişme geriliğine sebep olmaktadır.

Total Protein Düşüklüğü Nedenleri?

Kanda veya idrarda yer alan proteinlerin normal seviyenin altında olması ile oluşan total protein düşüklüğü; hamilelik dönemi ya da çeşitli hastalıklara bağlı olarak görülebilmektedir. Birçok hastalığın habercisi olarak görülebilen total protein düşüklüğü; hastalık belirtileri ve diğer tahlil sonuçları ile birlikte kesin teşhis konulabilmektedir. Kandaki albumin ve globulin miktarının düşmesi; ağır yaralanmalar, bazı kanser türleri, beslenme bozukluğu, böbrek hastalıkları, enfeksiyon hastalıkları, gebelik, karaciğer hastalıkları, ödem, sindirim problemleri ve yanık gibi durum ve hastalıklar TP düşüklüğüne neden olmaktadır.

Total Protein Eksikliği Belirtileri

Özellikle kişilerin büyük ölçüde vücut dengelerini bozan tp eksikliği; kandaki albumin ve globulin seviyelerinin düşmesine neden olan hastalığa bağlı olarak ortaya çıkan belirtiler ile değişiklik gösterebilmektedir. Kandaki protein seviyelerinin düşmesi ile ciltte kaşıntı ve kızarıklık, erkeklerde cinsel sorunlar, halsizlik, geceleri sık sık idrara kalkma, idrar ve dışkı renginin değişmesi, iştah kaybı, karın ağrısı, kilo kaybı, nefes darlığı, ödem ve yorgunluk başlıca belirtileri arasında gösterilmektedir.

Total Protein Eksikliği Tedavisi

Çeşitli hastalıklara bağlı olarak ortaya çıkan toplam protein eksikliği; altında yatan hastalık teşhis edilmesi sonrasında ilaç tedavisi ya da beslenmenin düzenlenmesi ile yol açan soruna yönelik tedaviler uygulanmaktadır. TP düşüklüğü tedavisi sırasında, hafif seyirli tedavilerin yanı sıra komplike hastalıklarda cerrahi tedaviye başvurulmaktadır.

Total Protein Yüksekliği Nedenleri

Kanda veya idrarda A/G proteinlerinin normal seviyenin üzerinde olması ile oluşan total protein yüksekliği; çeşitli hastalıklara bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Toplam protein testine ek olarak yapılan tetkikler ile beraber altta yatan nedenler belirlenebilmektedir. Kandaki albumin ve globulin miktarının yüksekliği; dehidratasyon adı verilen aşırı sıvı kaybı, düşmeyen ateş ve cilt döküntülerine sebep olan hiperimmunglobulinemi hastalığı ve kemik iliği hücrelerinde plazma seviyesinin artması ile oluşan gammopati gibi durum ve hastalıklar TP yüksekliğine neden olmaktadır.

Total Protein Yüksekliği Belirtileri

Çeşitli sebeplere bağlı olarak kanda TP düzeyinin artması sonucunda; ağızda kuruluk, dengesizlik, halsizlik, karın ve kemiklerde ağrı, sık idrara çıkma, sürekli uyku hali ve yorgunluk başlıca belirtiler arasında gösterilmektedir.

Total Protein Yüksekliği Tedavisi

Sıvı kaybı gibi nedenlere bağlı olarak albumin – globulin miktarının artması ile oluşan toplam protein yüksekliği; sıvı yüklemesi, beslenme düzenlenmesi ile hastalıklara yönelik tedavi uygulanması halinde total protein oranı normale dönebilmektedir.

Total Protein Tarihçesi

L’Académie des sciences Fransız Bilimler Akademisi üyesi doktor Prosper-Sylvain Denis; 1856 yılında çeşitli tuzların serum albüminin serum globülinden ayrılması üzerindeki etkisini araştıran ilk kişidir. 1878 yılında Hammerstein tarafından at ve insan serumunda albumin ve globulinin kantitatif tahmini için tuzun çökeltici etkisinin kullanmıştır. 1882 yılında Burckhardt, köpekler üzerinde globulin konsantrasyonu sabit kalırken serum albümin konsantrasyonunun düştüğünü bulmuştur. Son olarak, 1912 yılında nefrozlu hastalarda serum proteinindeki normalden tek sabit sapmanın albüminin düşmesi olduğunu bildiren Epstein; böylelikle bulgularını albümin-globulin oranı veya A/G oranı olarak ifade etmiştir. Epstein’in raporundan günümüze albümin-globulin oranı ifade yöntemi tıp literatürüne geçmiştir.

Referans

Referans

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

Tiroid Fonksiyon Testleri

Tiroid Fonksiyon Testleri – TFT, tiroidin fonksiyonunu kontrol etmek amacıyla kan testleri için sık olarak …

Bir cevap yazın