Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Ana Sayfa / Sağlık Günleri / Dünya İnme Günü

Dünya İnme Günü

Dünya İnme Günü; Dünya İnme ÖrgütüWSO tarafından inmenin ciddi yapısı konusunda farkındalık yaratmak için 29 Ekim 2006 yılında başlatılmıştır.

İnme ile ilgili bir farkındalık günü yaratma fikri; 1990’lı yıllarda Avrupa İnme Girişimi ile başlamış olup mali sorunlar nedeniyle, sadece Avrupa ile sınırlı kalarak, Avrupa İnme Örgütü tarafından projelendirilerek 10 Mayıs’ta farkındalık günü olarak belirlenmiştir. 2004 yılında Kanada‘nın Vancouver kentindeki Dünya İnme Kongresi‘nde Kanadalı araştırmacı ve klinik nörobilimci Dr. Vladimir Hachinski yönetiminde Dünya İnme Bildirisine dahil edilen bir çalışma grubu oluşturulmasının ardından Ekim 2006 tarihinde Uluslararası İnme Derneği ve Dünya İnme Federasyonu, Dünya İnme Örgütü‘nü yalnızca inmeye odaklanan tek küresel kuruluş olarak Dünya İnme Günü‘nün yönetimi ile başlatılmıştır.

Dünya İnme Örgütü liderliğinde, inmenin tanınması ve önlenebilmesi ve tedavisinde kilit konular hakkında halkın farkındalığına sürdürülebilir bir yaklaşım oluşturmak için 2009 yılı boyunca bir kampanyaya geçmiştir. Dünya İnme Günü, inmeyi önleme, tedavi ile ilgili temel konulara dikkat çekmeyi amaçlayan iki yılda bir kampanyaya odak noktası sağlamaya devam etmektedir.

Dünya İnme GünüHer yıl 29 Ekim Günü; inmenin ciddi yapısı ve yüksek oranlarının vurgulanması ile birlikte önlenmesi ve tedavisi konusunda farkındalık yaratılmasının yanı sıra hayatta kalanlar için daha iyi bakım ve destek sağlamak için etkinlikler düzenlenmektedir. Dünyanın dört bir yanındaki kuruluşlar, inmenin zararlı etkilerini iyileştirmek için eğitim, test ve tedavi girişimleri vurgulayan etkinlikleri kolaylaştırmak amacıyla; Dünya İnme Örgütü inmeyi 2010 yılında bir halk sağlığı acil durumu olarak ilan etmiştir.

İnme, dünya çapında yaygın bir hastalık olmaya devam etmesinin yanında dünya çapında en büyük engellilik nedeni ve ikinci en büyük ölüm nedenleri arasında gösterilmektedir. Dünya İnme Örgütü‘nün, 2016 yılı verilerine göre; 116 milyon bireyin inmeye bağlı ölüm, fiziksel engellilik, iletişim zorlukları, düşünme ve hissetme şekillerinde değişikliklerin yanı sıra; iş kaybı, gelir ve sosyal ağları içeren önemli zorluklara yol açtığını bildirmiştir. Dünyada bir yılda 14,5 milyon kişi inme geçirmekte ve 5,5 milyon kişi inme nedeniyle hayatını kaybetmektedir.

Dünya İnme Kampanyaları

Dünya İnme Örgütü‘nün Dünya İnme Günü‘nde atılan adımlarla birlikte politikalarını desteklemek ve devam ettirmek için sosyal yardımlar alarak devam ettirmektedir. Dünya İnme Kampanyası‘nın iyi niyet elçileri arasında Hintli Kriket oyuncusu Sunil Gavaskar, eski Mısır Güzeli Dalia El Behery ve bisikletçi Alberto Contador yer almaktadır.

2020 Teması: “1/4”

İnsanların 1 / 4’ü felç geçirebilir, ancak aktif olmak riski azaltmaya yardımcı olur. 29 Ekim 2020 temasında insanların #DünyaİnmeGünü #WorldStrokeDay etiketleriyle “MoveMent” hareketine katılmaları ve dünyanın en büyük dans zincirinin bir parçası olmaları istenmektedir.

MoveMent Hareketine Nasıl Katılabilirsiniz?

Adım 1: En komik hareketleri gösterin! Dört dans hareketinden oluşan bir dans sekansı oluşturun. Kendi dans kültürünüzü kullanabilir, yerel dans kültürünüz veya sizi harekete geçirmek için kampanya imzalı hareketleri kullanabilirsiniz.

Adım 2: Dans rutininizi cep telefonunuzda videoya alın.

Adım 3: Bu mesajla üç arkadaşınızı etiketleyerek dans videonuzu sosyal medyada paylaşın. İnme ve önleme konusunda farkındalık yaratmak için @WStrokeCampaign dans yarışmasına katıldım. Seninle @_________ @__________ @________ dansına son hareketimle başla, üç kişiyi ekle ve paylaşırken 3 arkadaşını etiketle! #1in4 #JoinTheMovement #HareketeKatıl

Adım 4: Devam et!

Kampanya ile ilgili detaylı bilgi için www.worldstrokecampaign.org

 • 2019 Teması: “4’te 1”
 • 2018 Teması: “Vuruştan Sonra Tekrar Yükseldi”
 • 2017 Teması: “Sebebiniz Nedir?
 • 2016 Teması: “Gerçeklerle Yüzleşin: İnme Tedavi Edilebilir”
 • 2015 Teması: “Ben Kadınım”
 • 2014 Teması: “Ben Kadınım”
 • 2013 Teması: “Umursadığım İçin”
 • 2012 Teması: “Çünkü Önemsiyorum”
 • 2011 Teması: “6’da 1”
 • 2010 Teması: “6’da 1”
 • 2009 Teması: “”İnme Konusunda, Ne Yapabilirim?”
 • 2008 Teması: “Küçük Vuruşlar, Büyük Bela”
 • 2007 Teması: “İnme Tedavi Edilebilir.”

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

Dünya Anestezi Günü

Dünya Anestezi Günü; dietil eter anestezisinin ilk başarılı gösterimi olan 16 Ekim 1846 tarihini anmak …

Bir cevap yazın