Ana Sayfa / Sağlık Günleri / Ulusal Anatomi Farkındalık Haftası

Ulusal Anatomi Farkındalık Haftası

Ulusal Anatomi Farkındalık Haftası, Türk Anatomi ve Klinik Anatomi Derneği öncülüğünde gönüllülük esasına göre beden bağışı konusunda toplumsal duyarlılığı ve farkındalığı arttırmak amacıyla ilk kez 2012 yılında düzenlenmeye başlanmıştır.

Türk Anatomi ve Klinik Anatomi Derneği, önce Ulusal Anatomi Haftası adı altında bir dizi etkinlikler ile düzenlemeye başlamıştır. Bir çok anatomi kongresi ve toplantılarda toplumu bu konuda bilgilendirme sorumluğu anatomistler ile birlikte 24-31 Ekim Ulusal Anatomi Farkındalık Haftası‘nda her yıl “Beden Bağışı” hakkında toplumda farkındalık yaratmak amacıyla etkili biçimde vurgulanmaktadır.

Özellikle 24-31 Ekim Haftası’nda kadavra ile ilgili tüm anatomi anabilim dallarında kadavra bağışı hakkında toplumu bilgilendirmeye yönelik öğrencilere kampüs alanlarında ve halka açık bilgilendirme toplantıları ile stant açıp bilgi verme, soruları yanıtlama, doküman dağıtma, yerel/ulusal radyo ve televizyonlarda bilgi paylaşımının yanı sıra beden bağışına teşekkür törenleri düzenlenmektedir.

Toplumsal farkındalığı ve duyarlılığı arttırmak amacıyla düzenlenen Ulusal Anatomi Haftası etkinliklerinde; beden bağışı kampanyaları ile organ bağışı gibi fedakar bir karar ile bedenlerin ölüm sonrası tıp eğitiminde kullanılması için bağışlamaları amaçlanmıştır. Türkiye’de anatomi bilincinin ve anatomi bilim dalına ilginin arttırılması ve beden bağışı hakkındaki farkındalığın yükseltilmesi hedeflenmektedir. Böylelikle geleceğin hekimlerinin insan bedeni üzerinde çalışma yapmadan mezun olmasını önlemek için kadavra bağışının önemine dikkat çekilmektedir.

Hafta boyunca, tıp öğrencileri ve uzmanlık eğitiminde çok önemli olan kadavranın lisans ve lisansüstü eğitimi açısından önemi anlatılmaktadır. Özellikle tıp öğrencilerinin organları ve dokuları yerinde, gerçeğine en yakın bir şekilde görmesi, insandan insana olan değişkenlikler, yapısal farklılıklar kadavra üzerindeki eğitimlerin önemi vurgulanmaktadır.

Türkiye’de 100’ün üzerinde tıp fakültesi ile 10 binden fazla tıp öğrencisi anatomi dersi görmektedir. Tıp fakültelerinde her yıl bin civarında kadavraya ihtiyaç duyulmaktadır. Tıp öğreniminde önemli bir yeri olan anatomi dersinde 150-200 öğrenciye bir kadavra sunulmaktadır. Dolayısıyla tıp fakültelerinde 8-10 öğrenciye bir kadavra düşmesi hedeflenmektedir.

Ulusal Anatomi Farkındalık Haftası boyunca, lisans ve lisansüstü öğrencilerinin insan vücudunu modeller ve fotoğraflar üzerinden görmemesi için kadavra bağışı teşvik edilmektedir.

Ulusal Anatomi Farkındalık Haftası

Hukuki Düzenlemeler

Türkiye’deki kadavra sorununun aşılması için toplumun bilinçlendirilmesinin yanı sıra bazı hukuki düzenlemeler ile kişinin vasiyetini esas alan bir sistemin getirilmesi amaçlanmaktadır. Yaşarken bedenini bağışlayan bireylerin ölümü sonrasında yakınlarının kadavra bağışı yapmaktan vazgeçtikleri için kişinin bağışının esas alınmasının sağlanması gerekmektedir.

BAĞIŞ YAP

Yaşamını yitirdikten sonra bedenini bilimin hizmetine sunmak isteyenler, tıp fakültelerinin anatomi anabilim dallarına başvurup, tanıklar huzurunda form doldurarak bağış yapabilmektedir. Bağışçı, bedeninin kullanılma süresini kendisi belirleyebilmektedir. Bağış yapan kişi, Türkiye’nin neresinde vefat ederse etsin ilgili anatomi birimi tarafından teslim alınarak bozulmaması için ilaçlanmaktadır. Bağışçının bedeninin kullanılma süresi dolduktan sonra bağışçının isteğine göre kadavraya işlem yapılarak ve dini vecibeleri yerine getirilerek toprağa verilmektedir.

Türk Anatomi ve Klinik Anatomi Derneği, bağış için sayfasında bulunan iletişim adresine e-posta ya da telefon ile ulaşarak ad, soyadı, iletişim bilgileri, yaşadığı şehir, ulaşabileceği en yakın tıp fakültesinin adı gibi bilgiler ile en yakın tıp fakültesi anatomi anabilim dalına yönlendirmektedir.

Referans & Kaynak

Referans & Kaynak

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

Dünya İnme Günü

Dünya İnme Günü

Dünya İnme Günü; Dünya İnme Örgütü – WSO tarafından inmenin ciddi yapısı konusunda farkındalık yaratmak …

Bir yanıt yazın