Ana Sayfa / Sağlık Günleri / Lösemili Çocuklar Haftası

Lösemili Çocuklar Haftası

Lösemili Çocuklar Haftası, LÖSEV önderliğinde Türkiye’de her yıl Kasım ayının ilk haftası 02-08 Kasım tarihleri arasında lösemiye dair farkındalık yaratmak amacıyla anılmaktadır.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından özel haftalar kapsamına alınan Lösemili Çocuklar Haftası, aynı zamanda 8 Kasım LÖSEV’in kuruluş gününe denk gelmektedir. LÖSEV, hafta boyunca lösemi hastalığı hakkında toplum bilincinin oluşturmasının yanı sıra çocukların yaşadıkları sıkıntılara dikkat çekilmesi, çcouklara olan destekleri arttırabilmek amacıyla Türkiye genelinde farkındalık yaratma ve kanserden korunma bilincini oluşturma çalışmaları gerçekleştirmektedir. Bunlara ek olarak, lösemili çocukların hastalık süreçlerine empati ile yaklaşmayı sağlayacak farkındalık çalışmaları yapılmaktadır. Özellikle 02-08 Kasım haftasında sürecin anlam ve öneminin yoğunluk kazanması amaçlanmaktadır.

LÖSEV, lösemi ve diğer kanser türlerinden korunma yollarıyla kanser gerçeğinden hareketle sağlıklı yaşam vurgusu yapmaktadır. LÖSEV‘in öncülüğünde haftaya dikkat çekmek amacıyla kanserin bulaşıcı olmadığı ve tedavisinin mümkün olduğu konusunda önemli mesajlar verilmektedir. Ayrıca 02-08 Kasım Lösemili Çocuklar Haftası boyunca her yer löseminin rengi turuncuyla renklendirilmektedir.

Lösemili çocuklar için hafta boyunca aileler gönüllüler ile birlikte okul, üniversite ve kuruluşlarda etkinlikler yürütülmektedir. Gönüllüler ve aileler ile kurumların, üniversite topluluklarının, öğrencilerin, bir arada olduğu kortejlerin yanı sıra animatörler, bisiklet toplulukları, klasik otomobiller bando ekibi eşliğinde turuncu görsel şöleni ile sahne performansları ve dans gösterileriyle farkındalık oluşturulmaktadır. Bunlara ek olarak, 02-08 Kasım haftasında görseller ve metinler ile sosyal medya mecralarında farkındalık oluşturulmaktadır.

Lösemili Çocuklar Haftası

Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı

Çocukluk çağında en sık görülen kanser türü olan lösemi; farklı tiplerde kan hücrelerine dönüşen hücrelerden köken alan kanserlerdir. DSÖ, Uluslararası Kanser Araştırmaları AjansıIARC 2020 yılı verilerine göre dünyada 80.490 lösemi vakası bildirmiştir. Çocukluk çağında tüm kanserlerin 300 bine yakın görüldüğü dikkate alındığında, üçte biri %28,8’ini lösemililer oluşturmaktadır. Uluslararası Kanser Araştırma Ajansı, son olarak Çocukluk Çağı Lösemisi Uluslararası Konsorsiyumu – CLIC ile çalışma belgelerini barındıracak yeni bir web sitesi oluşturmuştur. Web sitesi; CLIC üyelerinin konsorsiyum kılavuzları, proje özetleri ve onayları gibi belgelere erişmesine olanak sağlamaktadır. Aynı zamanda konsorsiyumun misyonu, işbirliği yaptığı kurumlar ve araştırmalar hakkında kamuoyuna bilgi sağlamaktadır.

Türkiye’de Türk Pediatrik Onkoloji GrubuTPOG ve Türk Pediatrik Hematoloji DerneğiTPHD çalışmalar yapmaktadır. TPOG ve TPHD 2009-2019 verilerine göre, tüm çocukluk çağı kanserlerinin yaklaşık üçte birini lösemiler oluşturmaktadır. Türkiye’de çocukluk çağı lösemisi tanısı konulabilmesi için lösemiye işaret edebilecek kan testleri uygulanmaktadır. Lösemileri erken saptamanın en iyi yolu, söz konusu hastalığın olası belirtilerini gözden kaçırmamaktır. Lösemi riskinin yüksek olduğu çocuklarda hekimler durumu yakından takip ederek düzenli tıbbi kontrolleri sürdürmektedir.

Lösemi Belirtileri

 • Anemi (Kansızlık)
 • Ciltte Çürük Oluşumu
 • Çarpıntı
 • Dalak ve/veya Karaciğer Büyümesi
 • Enfeksiyona Yatkınlık
 • Halsizlik
 • İştahsızlık
 • Kanamalar (Burun – Cilt Altı – Diş Eti Kanamaları)
 • Kemik ve Eklemlerde Ağrı
 • Kilo Kaybı
 • Lenf Düğümleri Şişlikleri
 • Solukluk
 • Yüksek Ateş

Referans & Kaynak

Referans & Kaynak

 • DSÖ, Uluslararası Kanser Araştırmaları AjansıIARC: www.iarc.who.int/search/leukemia
 • Çocukluk Çağı Lösemisi Uluslararası Konsorsiyumu – CLIC: clic.iarc.fr
 • LÖSEV: www.losev.org.tr

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

Dünya Kanser Günü

Dünya Kanser Günü

Dünya Kanser Günü, Union for International Cancer Control (UICC) – Uluslararası Kanser Kontrol Örgütü  önderliğinde üyeler …

Bir yanıt yazın