Ana Sayfa / Sağlık Günleri / Kızılay Haftası

Kızılay Haftası

Kızılay Haftası; Türk Kızılayı tarafından Türkiye genelinde  29 Ekim04 Kasım tarihleri arasında kutlanmaktadır.

Kızılay Haftası, Türk Kızılayı ve tüm şubeleri tarafından çeşitli etkinlikler düzenlenerek kutlanmaktadır. Türk Kızılayı tüm şubeleri ile birlikte okullar ve sivil toplum kuruluşlarıyla etkinlikleri organize etmektedir. Hafta boyunca, Türk Kızılayının amacına uygun yürüttüğü insani yardım faaliyetlerini öğrenciler, gençler ve kamuoyuna anlatmaktadır. Ayrıca Türk Kızılayı gerçekleştirmiş olduğu faaliyetlerine yönelik farkındalık oluşturmaktadır.

Türk Kızılayı, Kızılay Haftası’ndaki  faaliyetleri ve hizmetleri farklı etkinliklerle anlatmaktadır. Kızılay Haftası için hazırlanan filmler, fotoğraflar, resimler, çizgi filmler, öğretmen sunumları, tasarım dokümanları ve ilk yardım eğitimleri yer almaktadır. Kızılay haftası kutlamaları kapsamında, faaliyet alanlarına ilişkin yapılan çalışmalar ve ilkelere yönelik gençler bilgilendirilmektedir. Hafta boyunca Türkiye genelinde tüm okullarda tanıtımlar ile şiir, kompozisyon ve benzeri yarışmalar düzenlenmektedir.

Kızılay Haftası

Türk Kızılayı

Türk Kızılayı savaş alanında yaralanan veya hastalanan askerlere hiçbir ayrım gözetmeden yardım etmek amacıyla “Osmanlı Yaralı ve Hasta Askerlere Yardım Cemiyeti” adı ile 11 Haziran 1868 tarihinde kurulmuştur. Kızılay, 1877 yılında “Osmanlı Hilali Ahmer Cemiyeti“, 1923 yılında “Türkiye Hilaliahmer Cemiyeti“, 1935 yılında “Türkiye Kızılay Cemiyeti” ve son olarak 1947 yılında günümüzde de kullanılan “Türkiye Kızılay Derneği” adını almıştır. Kuruluşa “KIZILAY” adını büyük önder Türkiye Cumhuriyeti kurucusu Mustafa Kemal Atatürk vermiştir.

Türk Kızılayı Türkiye’nin taraf olduğu tüm savaşlarda, cephenin gerisinde kurduğu seyyar ve sabit hastane, hasta taşıma servisleri, hastane gemiler, kendi bünyesinde yetiştirdiği hemşireler ve gönüllü hasta bakıcılar aracılığıyla savaş alanlarında yaralanan ya da hastalanan Türk ordusu ve düşman askerinin bakım ve tedavisine yardımcı olmaktadır.

Türk Kızılayı; her nerede olursa olsun bulunduğu yerlerde, ayrım yapmaksızın insanın acısını önleme veya hafifletmektedir. İnsanların hayatını ve sağlığını koruyarak, kişiliğe saygı gösterilmesi ve insanlar arasındaki karşılıklı anlayışı sağlamaktadır. Ayrıca dostluk, saygı, işbirliği ve sürekli olarak barışı getirmeye çalışmaktadır. Dolayısıyla ihtiyaç anında dayanışma, ıstırap anında eşitliği, savaşın kızgın anında insancılığın tarafsızlığın ve barışın simgesidir.

Türk Kızılayı; afet ve olağan dönemde ihtiyaç sahipleri, korunmasızlara yönelik yardım sağlayan proaktif bir kurumdur. Özellikle toplumun yardımlaşmasını geliştiren, güvenli kan teminini gerçekleştirebilmek ve zarar görebilirliği azaltmaktadır. Türk Kızılayı; Türkiye ve dünyada insani yardım hizmetinde insanların en zor anlarında yanında olan kuruluştur.

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

Dünya Kanser Günü

Dünya Kanser Günü

Dünya Kanser Günü, Union for International Cancer Control (UICC) – Uluslararası Kanser Kontrol Örgütü  önderliğinde üyeler …