Ana Sayfa / Sağlık Günleri / Dünya Kanser Günü

Dünya Kanser Günü

Dünya Kanser Günü, Union for International Cancer Control (UICC) Uluslararası Kanser Kontrol Örgütü  önderliğinde üyeler ve ortaklar tüm dünyada küresel kanser salgınına karşı ilk kez 2005 yılında kutlanmaya başlanmıştır.

Dünya Kanser Günü; Paris’te 04 Şubat 2000 tarihinde gerçekleşen “Yeni Binyıl için Kansere Karşı Dünya Zirvesi“nde doğmuştur. Paris Sözleşmesi; özellikle araştırmaları teşvik etmeyi, kanseri önlemeyi, hasta hizmetlerini iyileştirmeyi, farkındalığı artırmayı ve küresel toplumu kansere karşı ilerleme sağlamak için harekete geçirmeyi ve Dünya Kanser Günü’nün kabul edilmesini içermektedir. Her yıl 4 Şubat günü kansere savaş açan Kanser Günü, daha uyumlu ve koordineli bir şekilde mücadele edilmektedir.

Dünya Kanser Günü Farkındalık Yaratıyor

Kanser, dünyada ve Türkiye’de sebebi bilinen ölümler sıralamasında kalp ve damar hastalıklardan sonra ikinci sırada yer alan önemli bir toplum sağlığı problemidir. Uluslararası Kanser Kontrol Örgütü, Kanser Gününde eğitimlerin yanı sıra farkındalık oluşturarak, milyonlarca ölüm vakasının önüne geçmeyi hedeflemektedir. Ayrıca hükümetler ve bireyleri kanser için harekete geçmeye davet eden UICC; kanserden korunmanın nerede yaşam sürüldüğü, etkin köken veya cinsiyet ne olursa olsun hayat kurtaran kanser teşhisi, tedavisi ve bakımına erişimin herkes için eşit olması gerektiğini savunmaktadır.

Kanser olgularının yaklaşık olarak üçte ikisi erkeklerde görülmekte olup; bölge veya şehirler arasında kanser görülme sıklığı açısından önemli farklılıklar bulunmamaktadır. Özellikle Türkiye’deki kanser vakalarının önemli bir kısmı sigara ve obeziteye bağlı olarak ortaya çıktığı görülmektedir.

Çoğunlukla önlenebilen bir hastalık türü olan kanser; toplumsal bilinci artırılması, doğru korunma stratejileri ile kanser vakalarının üçte biri önlenebilmektedir. Kötü beslenme, hareketsiz yaşam, tütün, alkol ve güneş ışığının zararlı etkilerine maruz kalma; kanser oluşumunda % 90-95 oranında etkili olan çevresel etkenler olarak gösterilmektedir. Böylece çevresel etkenlerin kontrol altına alınması kanser görülme sıklığını azaltığı görülmektedir. Dolayısıyla sağlıklı yaşam davranışları ile kansere karşı korunmak ve tarama programları sayesinde erken teşhis konularak yaşam süreleri uzatılmaktadır.

Dünya Kanser Günü

Kanser Bakımında Daha İleriye

Türkiye’de Dünya Kanser Günü kampanyasını Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu Derneği tarafından yürütülmektedir. Kampanyanın sloganı 2024 yılı için “Kanser Bakımında Daha İleriye” olarak belirlenmiştir.

Dünya Kanser Günü 2024‘de kanserle mücadele etmek ve KANSER konusunda mesajları yaymak için büyük bir platform sunulmaktadır. Kampanyanın sloganı 2024 yılı için ‘Kanser Bakımında Daha İleriye‘ olarak belirlenmiştir. Bu tema, kişisel sorumluluklar için güçlü bir çağrıdır ve kanserin artan etkisini azaltmak için yapılan eylemlerin gücünü temsil etmektedir. Dünya Kanser Gününde, 150‘ye yakın ülkede gerçekleşen binlerce kampanya, milyonlarca tweet, çok sayıda sivil toplum örgütünün ve devletlerin katıldığı kampanya ile 2024 yılında da önceki yıllardaki büyük kampanyaların başarısını daha yükseklere taşınılması hedeflenmiştir. Bilgi almak, kişisel risk faktörlerini ortadan kaldırmak veya Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu Derneğine destek vermek için dunyakansergunu.org adresinden gerekli tüm bilgilerinin yanı sıra bağış yapılabilmektedir.

Referans

Referans

  • Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu Derneği: dunyakansergunu.org
  • Resim Teyssier Gwenaelle tarafından Pixabay‘a yüklendi

Dünya Kanser Günü

Dünya Kanser Günü

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

Dünya İnme Günü

Dünya İnme Günü

Dünya İnme Günü; Dünya İnme Örgütü – WSO tarafından inmenin ciddi yapısı konusunda farkındalık yaratmak …