Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Ana Sayfa / Tıp Filmleri / Lorenzo’nun Yağı

Lorenzo’nun Yağı

Lorenzo’nun YağıLorenzo’s Oil; Dünya Bankası‘nın eski İtalyan ekonomisti Augusto Odone‘nın oğlu Lorenzo Odone‘ın yaşanmış gerçek bir hikayeden esinlenen film; 1992 yılında yönetmenliğini George Miller yaptığı, Nick Enright ve George Miller‘ın senaryosunu yazdığı, başrollerde Nick Nolte, Susan Sarandon, Zack O’Malley Greenburg ve Peter Ustinov‘un rol aldığı biyografik drama filmidir. Susan Sarandon filmdeki Michaela Odone rolü ile Oscar‘a aday gösterilmiştir.

Augusto Odone (Nick Nolte) ve Michaela Odone (Susan Sarandon) adlı anne baba, amansız Addison- Schilder Hastalığı ya da AdrenolökodistrofiALD‘ye yakalanan oğulları Lorenzo Odone (Zack O’Malley Greenburg) herhangi bir rahatsızlık belirtisi olmayan ve 7 yaşındaki normal bir yaşam sürerken, bir süre ani bayılmalar ve hafıza kayıplarıyla karşı karşıya kalır. Lorenzo‘nun tedavisi olmayan, doktorların birkaç yıl ömür verdiği hastalığının gelişen olaylarla birlikte hastalığın pençesinden kurtarmanın yollarını aramaya koyulan ailenin mücadelesi başlamıştır.

Tıp bilimi ile ilgili bir bilgisi olmayan AugostoMichaela Odone çifti Lorenzo‘yu kurtarmak için tüm zamanlarını hastalığın tedavisi konusunda harcayarak; yaptıkları araştırmalar sonucunda ALD hastalığının kandaki zararlı yağ asitlerinden olduğunu öğrenirler. Bir tedavi geliştirebilmek için her yolu denemeye başlayan çift; Augusto, zamanının büyük bir bölümünü kütüphanelerde, Addison- Schilder Hastalığı ile ilgili bulduğu makaleleri okuyarak bilgi edinmeye çalışır. Augusto‘nun araştırmaları neticesinde beyinde oluşan zararın kandaki tehlikeli yağ asitlerinden kaynaklandığını keşfeder.

Addison- Schilder Hastalığı ile ilgili tüm uzmanları toplayan Augusto; hastalıkla ilgili bir panel düzenler ve uzmanların bulamadığı sonuca erişmiş olması ilgi çekse de, söyledikleri kabul görmez ve karşı çıkarlar. Hiçbir tıp bilgisi olmamasına rağmen oğlu Lorenzo‘nun yaşaması için tıp ve biyokimya çalışan Augusto; zeytin ve kolza yağından bir karışım yapar ve bu karışımı kullanabilir hale gelmesi için İngiliz kimyager Don Suddaby’yi kullanılabilir hale gelebilmesi konusunda ikna eder ve ilacı oğlu Lorenzo‘ya uygulamaya başlar.

Lorenzo’nun Yağı – Lorenzo’s Oil

Yapım: 1992

Tür: Biyografi, Dram, Tıp

Süre: 129 dakika

Yönetmen: George Miller

Senaryo: George Miller – Nick Enright

Oyuncular: Nick Nolte, Susan Sarandon, Peter Ustinov, Zack O’Malley Greenburg

Yapımcı: George Miller – Doug Mitchell

Müzik: Samuel Barber

Ülke: ABD

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

Bulaşıcı Hastalık Temalı Filmler

Bulaşıcı Hastalık Temalı Filmler

Bulaşıcı hastalık temalı filmler, bir çoğu geçmiş dönemlerde yaşanmış veya yaşanabilecek bulaşıcı hastalıklardan etkilenerek sinemaya …