Makinist

MakinistThe Machinist, özgün adı El Maquinista; yönetmenliğini Brad Anderson’un üstlendiği, senaryosunu Scott Kosar’ın yazdığı 2004 İspanya, İngiltere, Fransa ve Amerika Birleşik Devletleri ortak yapımı psikolojik gerilim filmidir. Başrollerinde Christian Bale, Jennifer Jason Leigh, Aitana Sánchez-Gijón, John Sharian ve Michael Ironside yer almaktadır.

Makinist filmi, sanayide torna ustası olarak çalışan ve insomnia adı verilen uyuyamama hastalığı olan Trevor Reznik (Christian Bale)’in hikayesine odaklanılmıştır.

Aynı zamanda, Paranoyak bir ruh hali içinde olan ve halüsinasyonlar görmeye başlayan Trevor Reznik; uykusuzluğun getirdiği bitkinlikten ya da kendisine karşı kurulmuş bir komplonun parçaları mı olduğunu araştırırken hayatı her geçen gün kabusa döner.

Konusu

Film, Trevor Reznik’in bir cesedi halıya sardığı, ancak birileri tarafından görülmemek için cesedi hemen denize attığı son bir sahne göstererek başlar.

Bir yıldır uykusuzluk çeken ve buna ek olarak aşırı derecede zayıflayan Reznik; başlangıçta ve bir dereceye kadar, önce iş arkadaşlarının ilgisizliği ve önyargısı ile karşı karşıya kalır. Ancak Iván (John Sharian) ile tanıştığında Reznik’in hayatında garip ve korkunç olaylar olmaya başlar. Ivan’ın yarattığı bir dikkat dağınıklığıyla, yanlışlıkla Miller (Michael Ironside) freze makinesini çalıştırır, böylece içinde kolu sıkışıp kalır ve bir kolunu kaybeder. Ayrıca bu yetmezmiş gibi, buzdolabının üzerinde birdenbire altı harfli uğursuz bir cellat oyunu belirir. Buna rağmen, sık sık ziyaret ettiği iki kadınla birlikte olan Reznik; özellikle sevgi beslediği bir fahişe olan Stevie (Jennifer Jason Leigh), diğeri ise uzun uykusuz gecelerinde harika bir arkadaş olarak gördüğü bir garson olan Marie (Aitana Sánchez-Gijón) üzüntülerini bir nebze hafifletmektedir.

Makinist

Makinist & The Machinist

Yönetmen Brad Anderson
Yapımcı Julio Fernández
Senaryo
Scott Kosar
Oyuncular Christian Bale
Jennifer Jason Leigh
Aitana Sánchez-Gijón
John Sharian
Michael Ironside
Müzik Roque Baños
Görüntü Yönetmeni Xavi Giménez
Kurgu Luis de la Madrid
Stüdyo Filmax Group Castelao Producciones
Dağıtıcı

Paramount Vantage
Vudu
FandangoNow

Türü Psikolojik Gerilim
Bilimkurgu
Dram
Macera
Renk Renkli
Yapım Yılı 2004
Süre 102 Dakika
Dil İngilizce 
Ülke İspanya
İngiltere
Fransa
ABD

Böylece, 18 Ocak 2004 tarihinde vizyona giren The Machinist; mevcut standart geniş ekran sinema formatı veya 2.35 : 1 en-boy görüntü oranında gösterime girmiştir. Bununla birlikte Makinist adı ile Türkçe’ye çevrilmiş, ingilizce The Machinist, özgün adı El Maquinista imdb derecelendirmesi; 7,7/10 puan, yorumlar ve birçok film uygulamasında Türkçe dublaj ve full altyazılı olarak yayınlanmaktadır. Ayrıca 360p, 480p, 720p ve 1080p formatlarında renkli online olarak izlenebilmektedir. Özellikle, 13 yaş ve üzeri yaş grubuna hitap eden Makinist filmi; ayrıca Hipokratist & Sağlık Ansiklopedisi Youtube kanalında fragmanı yayınlanacaktır.

Ödülleri

Böylece tahmini bütçesi $5.000.000 ile dünya genelinde $8.203.235 dolar hasılat elde eden ve 15 adaylığı bulunan The Machinist; ilk önce Barcelona Film Ödüllerinde En İyi Kadın Oyuncu Aitana Sánchez-Gijón, En İyi Sinematografi Xavi Giménez, En İyi Kurgu Luis de la Madrid; daha sonra Neuchatel Uluslararası Fantastik Film Festivalinde En İyi Fantastik Film ve Avrupa’nın En İyi Fantastik Filmi; son olarak Sitges – Katalonya Uluslararası Film Festivalinde En İyi Erkek Oyuncu Christian Bale ve En İyi Sinematografi Xavi Gimenez  ödül almıştır.

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

Yağmur Adam

Yağmur Adam

Yağmur Adam & Rain Man filminin yönetmenliğini Barry Levinson, senaryosu Barry Morrow ve Ronald Bass’ın …

Bir yanıt yazın