Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Ana Sayfa / Doktorlar / Prof. Dr. Mehmet Haberal

Prof. Dr. Mehmet Haberal

Prof.Dr.Mehmet Haberal; 29 Ekim 1944 tarihinde Subaşı Köyü, Pazar ilçesi Rize’de doğmuştur. Genel Cerrahi Profesörü, Akademisyen ve Türk Tıp Bilim İnsanıdır.

Babası Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası eski başkanlarından Yaşar Ali Haberal, annesi Medine Haberal‘dır. İlk öğrenimini 1954 yılında Zonguldak Gazi İlkokulu’nda tamamlayan Mehmet Haberal; 1961 yılında Zonguldak Mehmet Çelikel Lisesi’nde orta ve lise öğrenimini tamamlamıştır.

Mehmet Haberal; 1961-1967 yılları arasında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi‘nde tıp öğrenimi görerek tıp doktoru ünvanını almıştır. Mezuniyetinin ardından, 1967-1971 yılları arasında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi‘nde genel cerrahi uzmanlığını tamamlamıştır. Daha sonra, 1971-1973 yılları arasında ABD’nin Teksas eyaleti Galveston şehrinde Shriner’s Burns InstituteYanık Enstitüsü ve John Seally Hastanesi’nde yanık tedavisi üst ihtisasını yapan Doktor Mehmet Haberal; ek olarak, 1974-1975 yıllarında Colorado Üniversitesi Tıp Fakültesi Organ Nakli Merkezi’nde transplantasyon üst ihtisasını yapmıştır.

Türkiye’de İlk Böbrek Nakli

Bunun sonrasında, Temmuz 1975 tarihinde Türkiye’de Hacettepe Üniversite Hastanesi, Genel Cerrahi Bölümü’nde Yanık ve Organ Nakli Ünitelerini kuran Haberal; önce Dünya Yanık Derneği ulusal temsilcisi, 3 Kasım 1975 tarihinde Türkiye’de ilk kez annesinden 12 yaşındaki bir çocuğa böbrek naklini gerçekleştirmiştir. Doktor Mehmet Haberal, 1976 yılında Genel Cerrahi alanında Doçent olmuştur. Doçent Haberal, 10 Ekim 1978 tarihinde Eurotransplant – Avrupa Organ Nakli Vakfı’ndan temin edilen kadavradan böbrek ile Türkiye’de ilk böbrek naklini gerçekleştirmiştir. Özellikle 3 Haziran 1979 tarihinde 2238 sayılı Organ ve Doku Alınması, Saklanması, Aşılanması ve Nakli Hakkında Kanun ile; en önemlisi organ ve doku nakli yasasının çıkmasında önemli rol oynamıştır.

Prof. Dr. Mehmet Haberal

Sedat Simavi Vakfı, Sağlık Bilimleri Ödülü

Ankara’da 1. Ulusal Yanık Kurultayını düzenleyen Doç. Dr. Mehmet Haberal; sonrasında 4 Eylül 1980 tarihinde Türkiye Organ Nakli ve Yanık Tedavi Vakfı‘nı kurmuştur. 12 Mart 1982 tarihinde Organ Nakli ve Yanık Tedavi Vakfı’na bağlı Hemodiyaliz Merkezi’ni açan Doç.Haberal; genel cerrahi profesörü ünvanını alması sonrasında Dünya Yanık Derneği Doğu Akdeniz Bölge temsilcisi seçilmiştir.

Prof. Dr. Mehmet Haberal; 8-10 Haziran 1983 tarihlerinde Hacettepe Üniversitesi Tıp Merkezi’nde ilk Organ Transplantasyonunda Son Gelişmeler Sempozyumu düzenlemiştir. Aynı yıl, 36 saat saklanabilen kadavra böbreklerin soğuk iskemi sürelerini 111 saate uzatılmasını sağlayan Prof.Haberal; tıbbi alandaki başarılarından dolayı Sedat Simavi Vakfı, Sağlık Bilimleri Ödülü almıştır. 1984 yılında Akdeniz Yanık Kulübü kurucu üyesi seçilen Profesör Haberal; Orta Doğu’da organ bağışı ve temini konusunda olanak sağlamak amacıyla, MEDOTF – Orta Doğu Diyaliz ve Transplantasyon Vakfı’nı kurmuştur.

Amerikan Yanık Derneği Özel Ödülü

16 Eylül 1985 tarihinde Ankara’da Türkiye Organ Nakli ve Yanık Tedavi Vakfı Hastanesi’ni kuran Prof.Haberal; daha sonra, Amerikan Yanık Derneği tarafından “EVERETT IDRIS EVANS” Özel Ödülü’nü almıştır. 1986 yılında Dünya Yanık Derneği Genel Sekreter Yardımcısı seçilen Prof.Dr.Mehmet Haberal; aynı yılın Eylül ayında Haberal Eğitim Vakfı’nı kurmasının ardından Amerikan Cerrahi Derneği Fellow of the American College of SurgeonsFACS üyesi seçilmiştir.

Bununla birlikte, 1987 yılında Orta Doğu Organ Nakli Derneği’ni kurarak başkanlığını üstlenen Prof.Haberal; 1988 yılında İstanbul’da, Türkiye’de ilk defa Bölgesel Doğu Akdeniz Yanık Kongresi ile Ankara’da ilk Orta Doğu Organ Nakli Derneği Kongresi’ni düzenlemiştir. Türkiye’de kadavradan ilk başarılı karaciğer naklini 8 Aralık 1988 tarihinde gerçekleştiren Prof. Haberal; bununla beraber 1990 yılında Türkiye Organ Nakli Derneği’nin kurucu üyesi ve başkanı olmuştur. Aynı yılın Mart ayında Türkiye ve Avrupa’da bir ilk olan, çocuklarda canlıdan kısmi karaciğer nakli ile Nisan ayında Dünya’da ilk kez bir Türk ve Müslüman bilim insanı, erişkinde canlıdan kısmi karaciğer naklini gerçekleştirmiştir. Bunlara ek olarak, 16 Mayıs 1992 tarihinde Dünya’da ilk kez bir Türk ve Müslüman bilim insanı, aynı canlı donörden kısmi karaciğer ve böbrek naklini gerçekleştirerek New York Bilim Akademisi üyesi seçilmiştir.

Türkiye Organ Nakli ve Yanık Tedavi Vakfı ve Haberal Eğitim Vakfı ile birlikte 1993 yılında Başkent Üniversitesi’ni kuran Prof. Haberal; aynı yıl Ankara’da Başkent Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi ile 3 Eylül 1994 tarihinde İzmir’de Zübeyde Hanım Araştırma ve Uygulama Merkezi’ni açmıştır.

1995 yılında Türkiye’de Yanık ve Yangın Afetleri Derneği’ni kuran Profesör Haberal; 1998 yılında Yalova’da, Türkiye’de ilk Diyaliz Merkezi ile Haziran ayında, Adana Başkent Üniversitesi Hastanesi ve sonrasında Orta Doğu Yanık ve Yangın Afetleri Derneği’ni kurmuştur.

Milenyum Madalyası

2000 yılının Nisan ayında Transplant Olimpiyatları Derneği etkinlikleri sonrasında Temmuz ayında, Alanya, Kasım ayında Ankara Başkent Üniversitesi Hastanesi’ni açan Profesör Haberal; Ağustos ayında, Dünya Transplantasyon Derneği’nin Roma’daki kongresinde Türkiye ve dünyada organ naklinin gelişimine katkılardan dolayı “Milenyum Madalyası” verilmiştir.

Aynı zamanda, 14 Ocak 2002 tarihinde Klinik ve Deneysel Araştırmalar Derneği‘ni kuran Haberal; aynı yıl Başkent Üniversitesi Adana Seyhan Hastanesi‘ni açmıştır. 2003 yılında American Surgical AssociationASAAmerikan Cerrahi Birliği Onursal Üyesi seçilen Haberal; aynı yıl Başkent Üniversitesi Konya Hastanesi‘ni hizmete açmıştır. Daha sonra, 2004 yılında Academy of Surgical ResearchCerrahi Araştırmalar Akademisi Üyesi ve Türkiye Temsilcisi olan Haberal; aynı yılın Ağustos ayında Japonya’da düzenlenen International Society for Burn Injuries-ISBIDünya Yanık Derneği kongresinde 2006-2008 Dönem Başkanlığı’na seçilmiştir. Eylül 2005 tarihinde Prag’da Fellow of the International College of Surgeons – FICS Uluslararası Cerrahlar Birliği üyesi seçilmiştir.

Ömür Boyu Başarı Ödülü

Profesör Haberal, 4 Mayıs 2006 tarihinde Dünya Organ Nakli Derneği’nin Orta Doğu ve Afrika bölge encümeni olarak seçilmesi sonrasında 15 Mayıs’da Azerbaycan Tıp Üniversitesi Fahri Doktora ve Pakistan Karaçi Üniversitesi tarafından Bilimsel Doktora unvanı verilmiştir. Daha sonra, 15-23 Mayıs tarihlerinde Massachusetts General Hospital ve Johns Hopkins Hospital’da ders veren Haberal; Haziran ayında, the Middle East Burn and Fire Disaster Society-MEBFDSOrta Doğu Yanık ve Yangın Afetleri Derneği başkanlığı’na seçilmiştir.

Eylül ayında, International Society for Burn Injuries-ISBIDünya Yanık Derneği 2006-2008 dönem başkanı olan Haberal; Eylül ayında, Brezilya Yanık Derneği Yönetim Kurulu Onursal Üyesi, sonrasında Uluslararası Cerrahlar Birliği üyeliğine seçilmiştir. Ayrıca, aynı yılın Kasım ayında Kuveyt Sağlık Bakanı Şeyh Ahmad Al-Abdulla Al-Sabah tarafından “Ömür Boyu Başarı Ödülü” verilmiştir.

Washington Üniversitesi Konuk Profesörlük

Dönemin Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ; Prof.Haberal’a Organ Bağışı ve Organ Nakli alanında yapılan çalışmalarından dolayı Kasım 2007’de ödül almıştır. Sonrasında 4 Kasım 2007 tarihinde, Birinci Uluslararası Yanık Haftası’nda Dubai’de ödül takdim edilmiştir.

Böbrek nakli alanındaki öncülüğü ve böbrek nakli alanına yapmış olduğu katkılarından dolayı Prof. Haberal’a Prens Abdulaziz Bin Salman tarafından 18 Şubat 2008 tarihinde ödül verilmiştir. Daha sonra 13 Mart’da Karaciğer nakli alanındaki öncülüğü ve karaciğer nakli alanına yapmış olduğu katkılarından dolayı Prens Raad Bin Zeid tarafından ödül verilmiştir. Dönemin Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fikri Canoruç; Prof. Haberal’ın Organ Bağışı ve Organ Nakli alanında yaptığı çalışmalarından ötürü 27 Mart’da ödül vermiştir. 5 Eylül 2008 tarihinde Washington Üniversitesi Konuk ProfesörlüğüWashington University Visiting Professorship ödülü alan Haberal; International Society for Burn Injuries – Uluslararası Yanık Derneği’nde 2006-2008 yılları arasındaki başkanlık görevinin ardından yapmış olduğu katkılardan dolayı 10 Eylül günü ödül almıştır.

Prague Burn Center – Prague Yanık Merkezi’nden Prof. Dr. Radana Königova tarafından 30 Eylül günü Onursal Üyelik Ödülü verilen Mehmet Haberal; Sindh Institute of Urology and TransplantationSindh Üroloji ve Organ Nakli Enstitüsü tarafından Onursal Konuk Plaketi ödülü almıştır. Academy of Medical Sciences of Iran – İran Medikal Bilimler Akademisi’nden Onursal Üyelik Ödülü alan Haberal; Middle East Society for Organ TransplantationOrta Doğu Organ Nakli Derneği tarafından organ nakli ve bağışı alanında yapmış olduğu katkılarından dolayı ödül almıştır.

Aynı zamanda Beyrut’ta, Congress of the Asian Society of TransplantationAsya Organ Nakli Derneği tarafından Onursal Konuk Plaketi ile 2 Ekim 2009 tarihinde ödüllendirilmiştir.

Amerikan Cerrahlar Koleji Şeref Üyeliği

Uluslararası Yanık Derneği Dönem Başkanı Dr. Ronald G. Tompkins tarafından 24 Haziran 2010 tarihinde Onursal Üyelik Ödülü verilmiştir. Ekim 2010’da Amerikan Cerrahlar Koleji; 97 yıllık tarihinde ilk kez bir Türk cerrah olan Prof.Dr.Mehmet Haberal’ı “Şeref Üye“liğine seçilmiştir.

Bununla birlikte, IHTEF – Uluslararası Haberal Transplantasyon ve Eğitim Vakfı’nı 1 Temmuz 2013 tarihinde kuran Prof.Haberal; ardından 3 Aralık, WAMBES-Dünya Tıp, Tıbbi Araştırma-Teknik ve Etik Bilimler Akademisi’nin toplantısını Ankara’da düzenlemiştir. Haberal, 4-6 Aralık 2013 tarihleri arasında Ankara’da düzenlenen Karaciğer Transplantasyonu Kongresini Kongre esnasında; Kuveyt Transplantasyon Derneği, Pan Arap Karaciğer Transplantasyon Derneği ve Ürdün Cerrahi Derneği tarafından “Başarı Ödülüne” layık görülmüştür.

Arjantin Tıp Akademisi Onursal Üyelik Ödülü

Prof.Haberal, 10-13 Eylül 2014 tarihleri arasında İstanbul’da düzenlenen MESOT – Orta Doğu Organ Nakli Derneği’nin 14. Kongresi 2014-2016 yılları arasında geçerli Dernek Başkanlığı görevine seçilmiştir. Sonrasında 16-18 Ekim tarihleri arasında Amman, Ürdün Cerrahi Derneği tarafından Şükran Ödülü verilmiştir. Daha sonra, Kasım ayında Prof. Haberal; American College of Surgeons-Amerikan Cerrahlar Koleji tarafından 2014-2017 dönemi arasında “Yöneticiler Kurulu Üyesi” olarak seçilmiştir. Bununla beraber, 2-3 Aralık tarihlerinde Buenos Aires, Argentinean Academy of MedicineArjantin Tıp Akademisi tarafından Onursal Üyelik Ödülü ve Ulusal Tıp Akademisi ve Sosyal Bilimler ve Yönetim Bilimleri Üniversitesi tarafından UCESDoctor Honoris Causa of La Universidad de Ciencias Empresariales y Sociales – Onursal Doktora ünvanı verilmiştir. Kyrgyz-Russian Slavic UniversityBişkek, Kırgız-Rus Slav Üniversitesi tarafından 10 Aralık günü Onursal Profesör ünvanı verilmiştir. 2014 yılında son olarak 15 Aralık günü, Ankara’da TDTD – Türk Dünyası Transplantasyon Derneği’ni kurmuştur.

Hong Kong’da 18 Ağustos 2016 tarihinde, düzenlenen The Transplantation SocietyDünya Organ Nakli Derneği Kongresi; Prof. Dr. Haberal’ı 2018-2020 dönemi arasında Yönetim Kurulu Başkanı seçilmiştir.

Amerikan Cerrahlar Koleji Seçkin Hayırseverlik Ödülü

Kraliyet Tıp Akademisi, 212 yıllık tarihinde ilk kez Mart 2017’de “Distiguished Fellow” unvanı alan Prof.Haberal; ardından 23 Ekim günü ACSAmerikan Cerrahlar Koleji tarafından 104 yıllık tarihinde ilk kez, uluslararası bir üyeye, sağlığa, eğitime ve insanlığa katkılarından dolayı “Distinguished Philanthropist Award” Hayırseverlik Ödülü verilmiştir. Ayrıca, Aralık 2017’de Profesör Haberal; insanlığa katkılarından dolayı Ürdün Prensi Raad bin Zaid tarafından “Sheikh al Cerrahiye” ünvanı ile ödüllendirilmiştir.

Türkiye’ye ve Dünya’ya Değer Katanlar Ödülü

Madrid’de 4 Temmuz 2018 tarihinde Dünya Organ Nakli Derneği’nin 27. Uluslararası kongresinde, gerçekleşen faaliyet toplantısı sonrasında Başkan seçilmiştir. 27 Ağustos 2018 günü IMSA – 37. Uluslararası Tıp Bilimleri Akademisi Kongresi’ne onur konuğu olarak davet edilen Haberal;  organ nakli bilimsel alanı ve klinik uygulaması, bilimsel iletişim, sürekli eğitim, dünya genelinde organ nakli uygulamasına dair yasal, etik ve doku ve organ bağışı sürecinin gelişmesini desteklemek amacıyla 18 Eylül 2018 tarihinde ITF – Dünya Organ Nakli Vakfı’nı kurmuştur. Turcomoney dergisi tarafından 20 Aralık 2018 tarihinde “Türkiye’ye ve Dünya’ya Değer Katanlar” ödülü verilmiştir.

Glasgow Kraliyet Hekimler ve Cerrahlar Koleji Onursal Üyelik

Londra’da bulunan Queen Mary Üniversitesi; 17 Ocak 2019 tarihinde Queen Mary University of London Visiting ProfessorshipKonuk Profesörlük Ödülü vermiştir. 27 Şubat 2019 günü ESNTMısır Nefroloji ve Transplantasyon Derneği‘nin 37. Kongresi’nde Prof.Dr.Mehmet Haberal’ın konuşmasının ardından kendisine organ nakline dünya çapında yaptığı katkılarından dolayı ödül verilmiştir. The Royal College of Phisicians and Surgeons Glasgow – Glasgow Kraliyet Hekimler ve Cerrahlar Koleji; 400 yılı aşkın geçmişi olan binasında ilk kez bir Türk cerraha 5 Haziran 2019 tarihinde Onursal Üyelik ödülü vermiştir.

ISOTHindistan Organ Nakli Derneği tarafından Prof. Haberal’a 29 Eylül günü Onursal Üyelik ödülü verilmiştir.

Taşkent Pediatrik Medikal Enstitüsü tarafından Fahri Profesörlük Ünvanı verilen Prof. Haberal; buna ek olarak, Özbekistan Sağlık Bakanı tarafından Özbekistan Cumhuriyeti Üstün Sağlık Hizmetleri Ödülü verilmiştir. Bununla beraber, Kasım ayında Helenik Endokrin Cerrahlar Derneği tarafından Prof. Haberal!a Dostluk Nişanı takdim edilmiştir. 2019 Aralık ayında Aktobe Kazakistan’da düzenlenen Organ Bağışı Sempozyumuna Onur Konuğu olarak davet edilen Haberal; Aktobe Valisi tarafından “Aktobe’nin 150. Kuruluş Yıldönümü” nedeniyle özel olarak tasarlanan madalyon takdim edilmiştir. Aktobe Tıp Fakültesinde 5000 kişinin üzerinde katılımcıya seslenen Prof. Dr. Mehmet Haberal; Üniversite Rektörü Prof. Dr. Murat Teleuov tarafından “Fahri Profesörlük” ünvanı verilmiştir.

İspanya Krallığı Devlet Liyakat Nişanı

Özellikle organ nakli konusunda yaptığı üstün çalışmalar ve dünya tıbbına önemli katkıları olan Prof.Dr.Mehmet Haberal; İspanya Kralı 6. Filipe “İspanya Krallığı Devlet Liyakat Nişanı” 20 Şubat 2020 tarihinde İspanya Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Eduardo İbanez Lopez-Doriga tarafından payesi ve/veya madalyası ile onurlandırarak takdim edilmiştir. Ek olarak, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği tarafından 10 Nisan tarihinde Çağdaş Yaşam Cumhuriyet Ödülü verilmiştir.

Bunun dışında Nisan 2021’de, Kazakistan Semey Tıp Üniversitesi, Prof. Dr. Mehmet Haberal’a Onursal Profesörlük ünvanı vermiştir.

Dünya Sağlık Örgütü İhsan Doğramacı Aile Sağlığı Vakfı Ödülü

Son olarak, Dünya Sağlık Örgütü İhsan Doğramacı Aile Sağlığı Vakfı Ödülü Seçici Komitesi’nin 24 Ocak 2022 tarihinde oybirliğiyle aldığı kararla Prof.Dr.Mehmet Haberal’a verilmesine karar vermiştir. Dolayısıyla, Prof.Dr.Mehmet Haberal’a ödülü, tüm ülkelerin sağlık bakanlarının da katıldığı Dünya Sağlık Örgütü’nün en üst düzey karar alma organı olan Dünya Sağlık Asamblesi’nde 27 Mayıs 2022 tarihinde düzenlenecek etkinlikte takdim edilecektir.

Editörlük

Prof.Dr.Mehmet Haberal; Orta Doğu Organ Nakli Derneği’nin resmi yayını olan ve MEDLINE/PubMed ve MEDLINE; Index Medicus; Excerpta Medica; science Citation Index Expanden TM and Journal Citation Report/Science Edition tarafından indekslenen Experimental and Clinical Transplantation dergisi Baş Editörü “Experimental and Clinical Transplantation” dergisi Editörü, Dünya Organ Nakli Derneği’nin yayın organı olan Transplantation Proceedings dergisi Misafir Editörlüğü yapmıştır. Aynı zamanda International Medical Journal, Investigative Surgery; Clinical Transplantation; Transplantation Proceedings; Saudi Journal of Kidney Diseases; Burn Care and Rehabilitation; Urology Journal; Archives of Iranian Medicine; American Journal of Disaster Medicine dergilerinde Yayın Kurulu Üyesi ve Journal of Burn Care and Rehabilitation dergisi Uluslararası Yayın Kurulu Üyeliğinde bulunmuştur.

Bilimsel Çalışmaları

En önemlisi Nisan 2022 itibarıyla, 3000 üzerinde böbrek, 600’den fazla karaciğer nakli yapan Prof. Haberal; bunun yanında 30’un üzerinde ulusal ve uluslararası tıp derneği üyeliği ile bilimsel kongreler düzenlemiştir.

Prof.Dr.Mehmet Haberal, son olarak Nisan 2022 itibarıyla; 1960 üzerinde yayınlanmış bilimsel makale ile h-endeksi 57, i10-endeksi 505 ve 17.722 atıf sayısına ulaşmıştır. Ayrıca 2 İngilizce, 4 Türkçe kitabı yazarı olan Haberal; özellikle tıp alanında 40’ın üzerinde ulusal ve uluslararası ödül almıştır. Genellikle, bilimsel çalışmalarına Başkent Üniversitesi bünyesinde devam eden Prof.Dr.Mehmet Haberal; hastaneler, poliklinikler, diyaliz merkezleri ile 6 vakıf ve ek olarak 4 vakıf iktisadi işletmesi bulunmaktadır.

İletişim

Adres: Fevzi Çakmak Cad. 10. Sokak No: 45 PK: 06490 Bahçelievler / Ankara

Telefon: +90 312 212 68 68 – 1006

Web: www.mehmethaberal.com.tr

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

Prof. Dr. Nimet Ünay Gündoğan

Prof. Dr. Nimet Ünay Gündoğan

Prof.Dr.Nimet Ünay Gündoğan; 1936 yılında İzmir’de doğmuştur. Tıp Profesörü, Tıp Bilim İnsanı, Çocuk Sağlığı ve …

Bir cevap yazın