Ana Sayfa / Doktorlar / Prof. Dr. Bahar Güntekin

Prof. Dr. Bahar Güntekin

Prof.Dr.Bahar Güntekin, 01 Mayıs 1977 tarihinde İzmir’de doğmuştur. Fizyoterapist, Biyofizik Profesörü ve Tıp Bilim İnsanıdır.

Bahar Güntekin, ilk, orta ve lise öğreniminin ardından 1995-1998 yılları arasında Dokuz Eylül Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu’ndan lisans, 1999-2002 yılları arasında Muskuloskeletal Fizyoterapi anabilim dalında yüksek lisans derecesini almıştır. İzmir Buca SSK ve İzmir Tepecik SSK Hastaneleri 2002-2005 Daha sonra 2005-2006 yılları arasında Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Biyofizik anabilim dalında Profesör Erol Başar’ın danışmanlığında Sağlık Bilimleri Enstitüsü Doktora Birincilik Ödülü’nü alarak Tübitak’tan Doktora Bursu ile çalışmalar yapmıştır.

Sonrasında 2006 yılında İstanbul Kültür Üniversitesi Beyin Dinamiği Araştırma Merkezi‘nde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlayan Dr. Bahar Güntekin; 2007 yılında yardımcı doçent, 2009 yılında merkezin müdür yardımcısı olarak çalışmıştır. Nisan 2010 tarihinde Biyofizik doçentlik unvanını alması ile İstanbul Kültür Üniversitesi’nde Beyin Dinamiği Kognisyon ve Karmaşık Sistemler Araştırma Merkezi’nin kuruluşunda yer alan Doçent Bahar Güntekin, merkezin müdür yardımcılığı görevini 2016 yılına kadar sürdürmüştür. Böylelikle 2015 yılında TÜBA Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanı Ödülü‘nü alan Doçent Bahar Güntekin, 01 Nisan 2016 tarihinde profesör ünvanı almıştır. Profesör Bahar Güntekin, Aralık 2016 tarihinde ODTÜ Prof. Dr. Mustafa N. Parlar Eğitim ve Araştırma Vakfı Araştırma Teşvik Ödülü’nü kazanmıştır.

2016 yılında İstanbul Medipol Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Biyofizik anabilim dalına profesör olarak atanan Profesör Doktor Bahar Güntekin; 2016-2019 yılları arasında İstanbul Medipol Üniversitesi  Senatosu Uluslararası Tıp Fakültesi Temsilciliği ile Yönetim Kurulu Üyeliği yapmıştır. Prof. Dr. Bahar Güntekin, 2019-2022 yılları arasında TÜBİTAK Sağlık Bilimleri Araştırma Grubu Danışma Kurulu Üyeliği görevini yürütmüştür. Bununla birlikte 2023 yılı itibariyle İstanbul Medipol Üniversitesi Tıp Fakültesi Biyofizik Anabilim Dalı Anabilim Dalı Başkanı ve Program Direktörü olarak çalışmalarına devam etmektedir.

Prof. Dr. Bahar Güntekin

Bilimsel Çalışmaları

EEG, EEG’de sinyal analizi, uyarılmış beyin osilasyonları ve klinik uygulamaları ile kognitif sinirbilim, yüz ifadesi algısı, farklı demans hastalarında beyin elektriksel aktivitesi araştırmaları yapan Profesör Bahar Güntekin; yaklaşık 60 farklı SCI kayıtlı dergide editörlük ve hakemlik yapmaktadır. Aynı zamanda üye olduğu; Amerikan Alzheimer Derneği olan Alzheimer’s Association, Avrupa Bilişsel ve Duyuşsal Sinirbilim Derneği (European Society for Cognitive and Affective Neuroscience), Uluslararası Psikofizyoloji Örgütü (International Organization of Psychophysiology), Psikofizyolojik Araştırma Derneği (Society for Psychophysiological Research), Türk Biyofizik Derneği, Türkiye Beyin Araştırmaları ve Sinir Bilimleri Derneği ve Beyin Araştırmaları Derneği‘nde bilimsel çalışmalarını sürdürmektedir. Bunun yanı sıra katıldığı ulusal ve uluslararası bilimsel toplantılarda düzenleme komitesi, konuşmacı, katılımcı olan Prof.Dr.Bahar Güntekin, bilimsel çalışmaları ile tıp bilimine katkı sağlamaktadır.

Kavacık Güney Kampüsü

İstanbul Medipol Üniversitesi Tıp Fakültesi Biyofizik Anabilim Dalı

Adres: Göztepe Mahallesi Atatürk Caddesi No: 40/16 PK: 34810 Kavacık – Beykoz, İstanbul

Telefon: +90 444 85 85 – 2105

E-Posta: bguntekin@medipol.edu.tr

Web: www.baharguntekin.com

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

Prof. Dr. Kamile Şevki Mutlu

Prof. Dr. Kamile Şevki Mutlu

Prof.Dr.Kamile Şevki Mutlu; 1906 yılında İstanbul’da doğmuştur. Tıp doktoru, Türkiye’nin İlk Kadın Patoloji Uzmanı, İlk …

Bir yanıt yazın