Ana Sayfa / Doktorlar / Prof. Dr. Semra Kahraman

Prof. Dr. Semra Kahraman

Prof.Dr.Semra Kahraman, 1955 yılında Kitre köyü, Bayburt’ta doğmuştur. Kadın Hastalıkları ve Doğum Profesörü ve Tıp Bilim İnsanıdır.

Babası Köy Enstitüsü Mezunu Öğretmen Hüsamettin Özkal, annesi ev hanımıdır. Ailesi’nin istanbul’a göç etmesi ile ilk öğrenimini Gültepe İlköğretim Okulu, orta öğrenimini Levent Kız Ortaokulu’nun ardından Beşiktaş Etiler Lisesi’nden mezun olmuştur. Lise öğreniminin ardından 1973 yılında Ankara Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi‘nde tıp öğrenimine başlayan Semra Kahraman, 1981 yılında tıp doktoru olarak mezun olmuştur. 1981-1983 yılları arasında zorunlu hizmeti sonrasında 1983 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı’nda ihtisasına başlayan Dr. Kahraman, 1989 yılında Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olmuştur.

Prof. Dr. Semra Kahraman

IVF Tüp Bebek Merkezi

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olmasının ardından 1991 yılında Norveç’te Oslo Üniversitesi ve Haugesund Fertility Center’da 1 yıl süre ile IVF Tüp Bebek konusunda çalışmalar yapmıştır. Türkiye’ye geldikten sonra 1993 yılında Ankara’da Sevgi Hastanesi IVF Tüp Bebek Merkezi‘ni kurmuştur. Bunun sonrasında, 1994 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı’ndan doçentlik unvanını alan Doçent Doktor Semra Kahraman, Türkiye’de ilk kez İnfertilite adı verilen kısırlık tedavisinin o dönemdeki son aşaması olan ICSI tekniğini uygulamıştır.

ABD ve Belçika 1996-1997

Doç. Dr. Semra Kahraman, 1996 yılında ABD’de New York eyaletinin güneyinde yer alan New York şehrinde bulunan Cornell Üniversitesi’nin eğitim hastanesi olan Weill Cornell Medical Center ve Illinois eyaletinde Michigan Gölü’nün güneybatı kıyısında yer alan Chicago’da Reproductive Genetics Institute ile Belçika’da Flaman Brabant ili, Vilvoorde’de bulunan Van Helmont HospitalSchoysman Kısırlık Tedavi Vakfı‘nda bir yıl süreyle araştırmalar yapmıştır. Dr. Semra Kahraman, ABD’de embriyo dondurma teknikleri ile PGT adı verilen preimplantasyon genetik tanı yöntemlerinin Türkiye’de ilk uygulayıcısı olmuştur.

Eğitim Merkezi

Türkiye’ye geri döndükten sonra çalışmalarına İstanbul’da Memorial Hastanesi’nde devam eden Doçent Semra Kahraman, 2000 yılında IVF ve Üreme Genetiği Merkezini kurmuştur. Böylece 2003 yılında Türkiye’de ilk kez embriyonik kök hücre çalışmalarını başlatmıştır. Daha sonra çalışmalarına Yeditepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı’nda devam eden Doktor Kahraman, 2004 yılında profesörlük unvanını almıştır. Daha sonra Yeditepe Üniversitesi’nde araştırmalarını genişleterek, kurucu başkanlığını yaptığı bölümün genetik tanı alanında dünyada ilk sıralara girmesini ve Sağlık Bakanlığı tarafından “Eğitim Merkezi” seçilmesini sağlamıştır.

Yaşam Boyu Başarı ve Onur Ödülü

Türk Tıbbına, Kadın Hastalıkları ve Doğum konusunda bir çok yeniliklerin öncüsü olan Prof. Kahraman; 2008 yılında TSRMÜreme Sağlığı ve İnfertilite Derneği tarafından “Yaşam Boyu Başarı ve Onur Ödülü”ne layık görülmüştür. Prof. Kahraman, sırasıyla 2011 yılında Amerika’da düzenlenen ASRMAmerican Society of Reproductive Medicine Kongresi’nde Dünya Preimplantasyon Genetik Tanı Cemiyeti 2013 – 2015 dönem başkanlığına seçilmiştir. Daha sonra 2014 yılında Almanya’da Grant For Fertility Innovation tarafından GFI Araştırma Ödülünü almıştır.

Bilimsel Çalışmaları

Tüp Bebek, Mikroenjeksiyon ve Genetik tanı işlemlerinin Türkiye’de öncüsü olan Prof.Dr.Semra Kahraman; kitapları ve çok sayıda ulusal ve uluslararası makalesi bulunmaktadır. Ayrıca RBMOnline – Reproductive Biomedicine Online ve Reproductive and Stem Cell Biotechnology dergisi Editorial Board’unda yer almaktadır. Bunlara ek olarak; The American Journal of Human Genetics, Human Reproduction, Fertility Sterility ve JARG – Journal of Assisted Reproduction and Genetics dergilerinde bilimsel hakemlik yapmaktadır.

Prof.Dr.Semra Kahraman, 2023 yılı itibarıyla çalışmalarına İstanbul Memorial Şişli Hastanesi IVF Merkezi’nde devam etmektedir.

Adres: Kaptan Paşa PK: 34384 Şişli / İstanbul

Telefon: 0212 314 66 66 / 3149

Çağrı Merkezi: 444 7 888

E-Posta: semra.kahraman@memorial.com.tr

Web: www.memorial.com.tr/doktorlar/semra-kahraman

Kişisel Web: www.tupbebek-genetik.com

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

Prof. Dr. Kamile Şevki Mutlu

Prof. Dr. Kamile Şevki Mutlu

Prof.Dr.Kamile Şevki Mutlu; 1906 yılında İstanbul’da doğmuştur. Tıp doktoru, Türkiye’nin İlk Kadın Patoloji Uzmanı, İlk …

Bir yanıt yazın