Hasta

Hasta & Sicko; 2007 yılı ABD yapımı bir belgesel filmdir. Michael Moore’un yönetmenliği ve yapımcılığı ile birlikte yazdığı ve oynadığı bağımsız film ABD’deki sağlık sisteminde sağlık hizmetleri, sağlık sigortası ve ilaç endüstrisine odaklanmıştır.

Michael Moore’un Sicko filmi; genel olarak ABD, Kanada, Birleşik Krallık, Fransa ve Küba’nın kar amacı gütmeyen evrensel sağlık hizmetleri sistemini karşılaştırmıştır.

Yaklaşık 9 milyon dolarlık bir bütçeyle çekilen Sicko, Kuzey Amerika’da sinemalarda 25 milyon dolar hasılata ulaşmıştır. Türkiye’de 10 hafta vizyonda kalan, toplamda 2.186 seyirciyle buluşan Hasta filmi, 12.653 TL hasılat yapmıştır.

Konusu

Michael Moore için farklı bir deneyim olan SiCKO; çılgın ve acımasız ABD sağlık sisteminin iç dinamiklerinin bir portresini çıkarmıştır. Moore, temel sağlık sigortasının işleyişinde olağanüstü ve tuhaf zorluklarla karşılaşan sıra dışı olaylarla karşı karşıya kalan insanların bakış açısıyla anlatılmaktadır. Sicko, bu zorlayıcı hikayeleri anlatmak için Mark Twain veya Will Rogers tarzı mizahı kullanarak izleyiciyi alternatif bir sistemin tek olası cevap olduğu sonucuna götürmesini sağlamıştır.

Hasta & Sicko filmi, 2007 yılında yaklaşık 50 milyon ABD’nin sigortasız olduğu, sigorta kapsamında olan geri kalanların genellikle sigorta şirketi dolandırıcılığı ve bürokrasinin kurbanı olduğunu belirterek başlıyor. Hasta filmi, ABD sağlık sisteminin 191 ülke arasında 37. sırada olduğunu belirten Dünya Sağlık Örgütü; bebek ölümleri ve yaşam süreleri gibi bazı sağlık ölçütlerini ekonomik zenginliği ABD’den çok daha az olan ülkelerle eşit olarak sıraladığını göstermektedir.

Yeterli kapsama sahip, ancak sağlık bakımı sisteminden reddedilen kişilerle görüşmeler yapılmıştır. Sigorta şirketlerinin eski çalışanları, doktorları ve diğer personelleri ile görüşmüştür. Şirketlerin poliçe sahipleri için tıbbi tedavilerinin maliyetini karşılamaktan kaçınmasına özellikle vurgu yapmıştır. Böylece şirket karlılığını artırmak için ikramiye veren maliyet düşürücü girişimleri anlatmıştır.

Hasta

Hasta & Sicko

Yönetmen Michael Moore
Yapımcı Michael Moore – Megan O’Hara
Senaryo
Michael Moore
Oyuncular Michael Moore
Anlatan Michael Moore
Görüntü Yönetmeni Jayme Roy – Andrew Siyah
Kurgu Geoffrey Richman
Christopher Seward
Dan Swietlik
Müzik Erin O’Hara
Yapım Şirketi Dog Eat Dog Films
Dağıtıcı Lionsgate
The Weinstein Company
Türü Belgesel, Dram
Renk Renkli
Yapım Yılı 2007
Süre 123 Dakika
Dil İngilizce
Ülke ABD

Hasta & Sicko, ilk önce prömiyerini 19 Mayıs 2007 tarihinde Cannes Film Festivali, Grand Auditorium Louis Lumière salonunda yapmıştır. ABD’de yaygın olan academy flat geniş ekran formatı formatı ile 1.85:1 görüntü oranında gösterime girmiştir. Bununla birlikte Hasta adı ile Türkçe’ye çevrilmiş, orjinal adı Sicko  imdb derecelendirmesi; 8,0/10 puan, yorumlar ve birçok film uygulamasında Türkçe dublaj ve full altyazılı olarak yayınlanmaktadır. Ayrıca 360p, 480p, 720p ve 1080p formatlarında renkli online olarak izlenebilmektedir. Özellikle, 13 yaş ve üzeri yaş grubuna hitap eden Hasta filmi, Hipokratist & Sağlık Ansiklopedisi Youtube kanalında fragmanı yayınlanacaktır.

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

Yağmur Adam

Yağmur Adam

Yağmur Adam & Rain Man filminin yönetmenliğini Barry Levinson, senaryosu Barry Morrow ve Ronald Bass’ın …

Bir yanıt yazın