Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Ana Sayfa / Tıp Filmleri / Zindan Adası

Zindan Adası

Zindan AdasıShutter Island; Dennis Lehane‘nin aynı adlı romanından beyaz perdeye uyarlanmıştır. 2010 ABD yapımı neo-noir psikolojik gerilim filmin yönetmenliği Martin Scorsese ve senaryosu Laeta Kalogridis tarafından yazılmıştır. Yapımcılığını Mike Medavoy, Arnold W. Messer, Bradley J. Fischer ve Martin Scorsese‘ın üstlendiği Filmin; başrollerinde Leonardo Di Caprio, Mark Ruffalo, Ben Kingsley, Michelle Williams, Emily Mortimer, Patricia Clarkson ve Max von Sydow yer almaktadır.

Dennis Lehane’nin 2003 yılında Harper Collins tarafından yayınlanan çok satan Shutter Island adlı kitabı bulunmaktadır. Romanın ilk önce Harper Collins’in David Strathairn tarafından okunan ve çevrimiçi sesli kitap – podcast hizmeti sunan Audible Audio Edition’ın Tom Stechschulte tarafından okunan sesli kitap versiyonları bulunmaktadır. Ayrıca Hikaye, William Morrow tarafından, Christian De Metter‘in çizimleri ile yayınlanan bir grafik çizgi romana dönüştürülmüştür. Ayrıca suçluluk, vicdan azabı gibi temaları işleyen Zindan Adası; akıl hastanesinin bulunduğu adadan kaçan, daha önce cinayet işlemiş bir hastayı arayan ekibin macerasını anlatmaktadır.

Konusu

Özellikle işinde başarılı bir dedektif olan Teddy Daniels (Leonardo Di Caprio) ve ortağı Chuck Aule (Mark Ruffalo); 1954 yılında ABD’de Boston Limanı, Shutter Adası‘ndaki Ashecliffe Hastanesi‘ne tehlikeli bir akıl hastası olan üç çocuğunu boğan Rachel Solando (Emily Mortimer) ‘nun gizemli bir şekilde ortadan kaybolma öyküsünü açıklığa kavuşturmak için yola çıkarlar. Bununla beraber, firar etmenin tamamen imkânsız olduğu izole bir adada kurulu olan suçlulara ait bir akıl hastanesine gelirler.

Aynı zamanda, Psikiyatrist Dr. John Cawley (Ben Kingsley) tarafından yönetilen personel, işbirlikçi görünmediğini düşünen Dedektifler; ancak Solando’nun ortadan kaybolmasından hemen sonra doktoru Lester Sheehan‘ın tatil için adayı terk ettiğini öğrenirler. Bunun sonrasında, aniden ortaya çıkan Solando, Teddy’yi hasta George Noyce (Jackie Earle Haley) ile tanıştığı bir koğuşa girmeye ikna eder. Ayrıca doktorların hastalar üzerinde deney yaptığını iddia eden Solando; bazı hastaların lobotomize edilmek üzere deniz fenerine götürüldüğünü söyleyerek, diğer herkesin onu aldattığı konusunda uyarır.

Bunun ardından bir araya gelerek deniz fenerine doğru kayalıklara tırmanan Teddy ve Chuck; daha sonra birbirlerinden ayrılan ikili araştırmalarına devam eder. Teddy, bir süre sonra Solando olduğunu iddia eden bir kadının saklandığı bir mağara bulur. Hastaneye geri dönen ve sonrasında Cawley tarafından karşılanan Teddy; Chuck’ın nerede olduğunu sorduğunda, bir ortağı olmadığı ve buna ek olarak adaya tek başına geldiği konusunda ısrarcı davranır.

Zindan Adası

Zindan Adası & Shutter Island

Yönetmen Martin Scorsese
Yapımcı Mike Medavoy
Arnold W. Messer
Bradley J. Fischer
Martin Scorsese
Senaryo
Laeta Kalogridis
Oyuncular Leonardo DiCaprio
Mark Ruffalo
Ben Kingsley
Michelle Williams
Emily Mortimer
Patricia Clarkson
Max von Sydow
Uyarlama Shutter Island – Dennis Lehane
Görüntü Yönetmeni Robert Richardson
Kurgu Thelma Schoonmaker
Stüdyo Phoenix Pictures
Sikelia Productions
Appian Way Productions
Dağıtıcı Paramount Pictures
Columbia Pictures
Türü Gizem, Gerilim, Dram
Renk Renkli
Yapım Yılı 2010
Süre 139 Dakika
Dil İngilizce
Ülke ABD

Dolayısıyla, 19 Şubat 2010 tarihinde sinemalarda vizyona giren Zindan Adası; ABD’de ilk önce modern sinemada yaygın olan anamorfik geniş ekran formatı formatı ile 2.39 : 1 görüntü oranında gösterime girmiştir. Bununla birlikte Zindan Adası adı ile Türkçe’ye çevrilmiş, orjinal adı Shutter Island  imdb derecelendirmesi; 8,2/10 puan, yorumlar ve birçok film uygulamasında Türkçe dublaj ve full altyazılı olarak yayınlanmaktadır. Ayrıca 360p, 480p, 720p ve 1080p formatlarında renkli online olarak izlenebilmektedir. Özellikle, 13 yaş ve üzeri yaş grubuna hitap eden Zindan Adası filmi; ayrıca Hipokratist & Sağlık Ansiklopedisi Youtube kanalında fragmanı yayınlanacaktır.

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

Tanrıyı Oynayanlar

Tanrıyı Oynayanlar

Tanrıyı Oynayanlar & Something The Lord Made filminin yönetmenliği Joseph Sargent, senaryosu Peter Silverman ve …

Bir cevap yazın