Ana Sayfa / Tıp Filmleri / İncir Reçeli

İncir Reçeli

İncir Reçeli; yönetmenliği, senaristliği ve yapımcılığını Aytaç Ağırlar‘ın üstlendiği, başrollerinde Halil Sezai Paracıkoğlu ve Melike Güner’in yer aldığı 2010 yapımı Dram, Romantik ve HIV/AIDS ile yaşam temalı Türk filmidir.

Yalnız yaşayan otuzlu yaşlarında televizyon showlarına skeç yazan başarısız bir yazar olan Metin (Halil Sezai Paracıkoğlu); müdavimi olduğu barda bir gün Duygu (Melike Güner) isimli bir kızla tanışmıştır.

Konusu

Tek yakın arkadaşı olan Erol (Sinan Çalışkanoğlu) ile barda zaman geçiren Metin; cep telefonunu barmene şarj etmesi için verdiğini unutarak bardan ayrılmıştır. Daha sonra cep telefonunu almak için bara geri dönen ve sarhoş olan Duygu ile karşılaşır. Bunun üzerine Duygu’ya yardımcı olabilmek için evine götürmek zorunda kalan Metin, kendi yatağını vererek kendisi kanepede yatar. Metin, sabah uyandığında Duygu’nun evin belirli bölgelerine not bırakarak gittiğini görür, ancak notlarda telefon numarası ya da ulaşabileceği bir adres görememiştir.

Belli bir zaman sonra yine aynı barda karşılaşan Duygu ve Metin; geceyi yine Metin’in evinde geçirirler ve ek olarak sabah kahvaltı yapıp günün belli bir kısmında birlikte vakit geçirirler. Daha sonra sıklıkla bir araya gelen Duygu ve Metin, bu buluşmalar sırasında cinsel bir birliktelik yaşamamıştır. Bir gün evde tek başına olduğu sırada eli kanayan Duygu, bunun sonrasında evi terk etmek zorunda kalmıştır. Güller ile hazırladığı sürpriz ile eve gelen Metin, Duygu’nun evde olmadığını farketmesi ile bu duruma çok bozulmuştur. Belli bir zaman sonra metroda tesadüfen karşılaşması ile Duygu’nun AİDS olduğunu öğrenen Metin; bu haber üzerine neden cinsel birliktelik yaşanmadığı ve buna ek olarak Duygu’nun gidişlerinin sebeplerini görmüştür.

Böylece, Metin ve Duygu birbirlerine aşık olması ile durum çok daha zorlaşmıştır. Bazı şeylerin daha net bir şekilde ortaya çıkmasıyla hüzünlü ve romantik anlar yaşamaya başlayan çift, sonrasında birbirlerine dokunamadan yaşamak zorunda kalacaklardır.

İncir Reçeli

Yönetmen Aytaç Ağırlar
Yapımcı Aytaç Ağırlar
Senaryo
Aytaç Ağırlar
Oyuncular Halil Sezai Paracıkoğlu
Melike Güner
Sinan Çalışkanoğlu
Müzik Engin Bayrak
Görüntü Yönetmeni Metin Turguç
Hasan Gergin
Kurgu Hamdi Deniz
Ersin Eker
Stüdyo Fono Film
Dağıtıcı Tiglon
Türü Dram, Romantik
Renk Renkli
Yapım Yılı 2010
Süre 95 Dakika
Dil Türkçe
Ülke Türkiye

Dolayısıyla, 11 Şubat 2011 tarihinde sinemalarda vizyona giren İncir Reçeli; Türkiye’de ilk önce modern sinemada yaygın olan anamorfik geniş ekran formatı formatı ile 2.39 : 1 görüntü oranında gösterime girmiştir. Bununla birlikte İncir Reçeli filmi  imdb derecelendirmesi; 6,5/10 puan, yorumlar ve Netflix dahil birçok film uygulamasında Türkçe ve İngilizce altyazılı olarak yayınlanmaktadır. Ayrıca 360p, 480p, 720p ve 1080p formatlarında renkli online olarak izlenebilmektedir. Özellikle, 16 yaş ve üzeri yaş grubuna hitap eden İncir Reçeli filmi; daha sonra Hipokratist & Sağlık Ansiklopedisi Youtube kanalında fragmanı yayınlanacaktır.

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

Yağmur Adam

Yağmur Adam

Yağmur Adam & Rain Man filminin yönetmenliğini Barry Levinson, senaryosu Barry Morrow ve Ronald Bass’ın …

Bir yanıt yazın