Ana Sayfa / Tıp Filmleri / Her Çocuk Özeldir

Her Çocuk Özeldir

Her Çocuk Özeldir ya da Yerdeki Yıldızlar olarak Türkçe’ye çevrilen, orjinal ismi Taare Zameen Par; yönetmenliğini Amole Gupte ve Aamir Khan, senaryosunu Amole Gupte‘nin yazdığı, 2007 yılı Hint yapımı bir dram filmidir. Başrollerini Darsheel Safary, Aamir Khan, Tisca Chopra, Tanay Chheda ve Vipin Sharma paylaşmaktadır. Filmfare En İyi Film ve Yönetmen Ödülleri başta olmak üzere çok sayıda ödül ve adaylıkları vardır.

Konusu

Sekiz yaşında problemli bir çocuk olan Ishaan Awasthi (Darsheel Safary); özellikle harfler, sayılar, işaretler, renkleri algılamakta sorunları ile okuldaki arkadaş çevresi, öğretmenleri ve babası tarafından dışlanmaktadır. Anne ise oğlunu savunmadan kendini alamıyor. Ishaan, ailesi tarafından disipline girmesi için yatılı okula gönderilir. Yeni okulunda herhangi bir değişiklik olmaz ve Ishaan ailesinden ayrılma travmasıyla mücadele etmesi gerekiyor. Bir gün okulun yeni sanat öğretmeni olan Ram Shankar Nikumbh (Aamir Khan) gelir; Ishaan ve öğrencilere neşe ve iyimserlik bulaştırarak her şey değişmeye başlar.

Ishaan, özellikle renkler, harfler, sayılar, işaretler, ev ödevleri ve düzenli olma gibi şeylerle hiç ilgilenmemektedir. Genellikle problemli davranışları ile hiç kimse tarafından takdir edilmediği gibi dersleri de kötüdür. Aynı zamanda arkadaşları ile sık sık kavga eden Ishaan; öğretmenleri ve okul arkadaşları tarafından dışlanmasının yanı sıra ne var ki, babası tarafından da katı bir tutum sergilenmektedir. Dolayısıyla, anne ve babası tarafından baş edilemediğinden çok fazla başı belaya girmemesi ve disiplinli olabilmesi için yatılı bir okula yerleştirilmiştir. Yatılı okula yerleşen Ishaan‘ın sonrasında durumunda bir değişik olmaması, ailesinden ayrıldığı için mutsuz olması ile birlikte kendisini dışlanmış hissetmektedir. Sınıfta sert tutumuyla bilinen sanat öğretmeninin Yeni Zellanda’ya tayin edilmesi ve yeni bir sanat öğretmeni olan Ram Shankar‘ın gelmesinin ardından her şey değişmeye başlamıştır.

Ram Shankar, ilk önce düşünmeleri ve hayal etmeleri konusunda öğrencilerine karşılık vermelerini istemiştir. Tüm çocuklar öğretmenlerinin yakınında ancak Ishaan’ın yalnız ve mutsuz olması Ram Shankar‘ın dikkatini çekmiştir. Bunun sonrasında, Ishaan’ın bu mutsuz halinin nedenini araştırmaya başlayan Shankar; ne yazık ki, Ihsaan’ın geçmişte severek yaptığı resimleri yapmıyor ve resim kağıdına hiçbir şey çizmemektedir. Aynı zamanda, Ihsaan’ın özel bir çocuk olduğunu, boş bıraktığı resim kağıtlarından yalnızlığın ve mutsuzluğun sessiz çığlığını hisseden Ram Shankar; böylece Ihsaan’ın kendini bulmasına yardım etmeye başlar. Kısa sürede Bunun ardından, Ishaan’ın sorununun “Disleksi” olduğunu tespit eden Ram Shankar; dolayısıyla, empati yeteneği ve anlayışla işlerin nasıl düzelebileceğini göstermiştir.

Her Çocuk ÖzeldirTaare Zameen Par

Her Çocuk ÖzeldirTaare Zameen Par

Yönetmen Aamir Khan – Amole Gupte
Yapımcı Aamir Khan
Ajay Bijli
Sanjeev K. Bijli
Senaryo
Amole Gupte
Oyuncular Darsheel Safary
Aamir Khan
Tisca Chopra
Tanay Chheda
Vipin Sharma
Müzik Shankar Mahadevan
Loy Mendonsa
Ehsaan Noorani
Görüntü Yönetmeni P.S. Vinod
Kurgu Deepa Bhatia
Stüdyo Anand Recording Studios
Dağıtıcı UTV Motion Pictures
Türü Dram, Tıp, Sağlık, Aile
Renk Renkli
Yapım Yılı 2007
Süre 165 Dakika
Dil Hintçe – İngilizce 
Ülke Hindistan

İlk önce, Hindistan’da 21 Aralık 2007 tarihinde gösterime giren Her Çocuk Özeldir filmi; Türkiye’de sinemalarda gösterime girmemiştir. Mevcut standart geniş ekran sinema formatı veya 2.35 : 1 en-boy görüntü oranında gösterime girmiştir. Her Çocuk Özeldir ya da Yerdeki Yıldızlar  adı ile Türkçe’ye çevrilmiş, ingilizce Like Stars on Earth, orjinal ismi Taare Zameen Par; imdb derecelendirmesi 8,3/10 puan, yorumları ve birçok film uygulamasında Türkçe dublaj ve full altyazılı olarak yayınlanmaktadır. Ayrıca 360p, 480p, 720p ve 1080p formatlarında renkli online olarak izlenebilmektedir. Özellikle, 13 yaş ve üzeri yaş grubuna hitap eden Yerdeki Yıldızlar filmi; daha sonra Hipokratist & Sağlık Ansiklopedisi Youtube kanalında fragmanı yayınlanmıştır.

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

Yağmur Adam

Yağmur Adam

Yağmur Adam & Rain Man filminin yönetmenliğini Barry Levinson, senaryosu Barry Morrow ve Ronald Bass’ın …