Ana Sayfa / Tıp Filmleri / Kız Kardeşimin Hikayesi

Kız Kardeşimin Hikayesi

Kız Kardeşimin HikayesiMy Sister’s Keeper; Jodi Picoult‘un aynı adlı romanından uyarlanan 2009 ABD yapımı dram, aile ve hastalık temalı filmin yönetmenliği ve senaryosu Nick Cassavetes tarafından yazılmıştır. Yapımcılığını Stephen Furst, Scott Goldman, Mendel Tropper, Mark Johnson ve Chuck Pacheco üstlendiği Filmin; başrollerinde Cameron Diaz, Abigail Breslin, Sofia Vassilieva, Alec Baldwin, Jason Patric, Emily Deschanel ve Joan Cusack yer almaktadır.

Jodi Picoult’un çok satan kitabından uyarlanan Kız Kardeşimin HikayesiMy Sister’s Keeper; kişinin aile sevgisi ve sadakati algılarına meydan okuyan veya şifa tanımına yeni bir anlam kazandıran şaşırtıcı gerçekleri ortaya koymaktadır.

Bir ailenin tüm üyelerinin, lösemi hastalığı ile mücadelesini konu edilen Kız Kardeşimin Hikayesi; lösemi hastası kızlarının hayatta kalmasına yardım etmek için en küçük çocuklarına güvenen ebeveynleri ve diğer çocuğun tıbbi kurtuluş mücadelesi anlatılmaktadır.

Konusu

Akut promiyelositik lösemi hastası ablası Kate Fitzgerald (Sofia Vassilieva) ile genetik bir eşleşme olması ve tıbbi destek sağlamak amacıyla tüp bebek yoluyla dünyaya gelen Anna Fitzgerald (Abigail Breslin); doğumda göbek bağı ve sonrasında uyumlu organlar, kan, kök hücre, doku bağışı, büyüme hormonu enjeksiyonları, opioid ağrı kesiciler, uyku hapları, kanama ve enfeksiyonlar gibi tıbbi prosedürler ile hayatı hastanelerde geçer. Anna’nın vücudunu Kate’in vücudunu tedavi etmek için kullanmaktan çekinmeyen anne Sara Fitzgerald (Cameron Diaz) ve Anna’ya daha yakın olan baba Brian Fitzgerald (Jason Patric)’ın kendine has şüpheleri olmasına rağmen, bunu isteyerek yaptığına inanmaktadır.

Kate, 15 yaşına geldiğinde böbrek yetmezliğine girmesi sonrasında tedavisi için gerekli olan böbrek naklinin Anna’dan yapılması düşünülmektedir. Amigoluk, futbol veya anne olmak gibi yaşamak isteyeceği ve yaşayamayacağı birçok şeyi fark eden Anna; ebeveynlerine bunların hiçbirini istemediğini ve tıbbi kurtuluş olarak görülen kendi vücudunun haklarını savunmak amacıyla onları dava edeceğini söyler. Kate’in tedavisi için mesleğini bırakan avukat anne Sara ve işini ihmal eden baba Brian’ın tüm uğraş ve diğer kaygıları, Anna’nın sürpriz bir şok girişimiyle karşı karşıya kalırlar. Anna, ebeveynlerinin üzerindeki tıbbi haklarını sınırlandırmak amacıyla ağabeyi Jesse Fitzgerald (Evan Ellingson)’ın yardımıyla Los Angeles’ın en ünlü avukatı olan Campbell Alexander (Alec Baldwin)’a sadece tek bir böbreği olduğundan tıbbi özgürlük için dava açmak istediğini söyler.

Gizli epilepsi ile yaşadığı ve kendi vücudu üzerinde kontrol sahibi olamama durumunu anladığı için Anna’ya ayrıca sempati duyan Campbell; özellikle avukatların sosyal sorumluluk gereği yaptıkları ücretsiz çalışma olarak adlandırılan “pro bono” çalışmayı kabul eder. Sonrasında Anna’yı koruyucu velisi olarak temsil edecek olan Campbell; ebeveyn haklarının kısmen feshedilmesi için dava açar. Son olarak, tıbbi kurtuluş arayışında olan Anna; kendi avukatını tutarak aileyi bölen ve Kate’in hızla eriyen vücudunu kaderin ellerine bırakabilecek davayı başlatır.

Kız Kardeşimin Hikayesi

Kız Kardeşimin Hikayesi & My Sister’s Keeper

 

Yönetmen Nick Cassavetes
Yapımcı Stephen Furst
Scott Goldman
Mendel Tropper
Mark Johnson
Chuck Pacheco
Senaryo
Nick Cassavetes
Oyuncular Cameron Diaz
Abigail Breslin
Alec Baldwin
Jason Patric
Sofia Vassilieva
Joan Cusack
Müzik Aaron Zigman
Görüntü Yönetmeni Caleb Deschanel
Hikaye Jodi Picoult
Stüdyo New Line Cinema
Curmudgeon Films
Dağıtıcı

Warner Bros. Pictures

Türü Dram, Aile – Sağlık
Renk Renkli
Yapım Yılı 2009
Süre 109 Dakika
Dil İngilizce
Ülke ABD

Dolayısıyla, 26 Haziran 2009 tarihinde vizyona giren Kız Kardeşimin Hikayesi; ABD’de önce standart geniş ekran formatı ile 1.85 : 1 görüntü oranında gösterime girmiştir. Bununla birlikte Kız Kardeşimin Hikayesi adı ile Türkçe’ye çevrilmiş, orjinal adı My Sister’s Keeper  imdb derecelendirmesi; 7,4/10 puan, yorumlar ve birçok film uygulamasında Türkçe dublaj ve full altyazılı olarak yayınlanmaktadır. Ayrıca 360p, 480p, 720p ve 1080p formatlarında renkli online olarak izlenebilmektedir. Özellikle, 13 yaş ve üzeri yaş grubuna hitap eden Kız Kardeşimin Hikayesi filmi; ayrıca Hipokratist & Sağlık Ansiklopedisi Youtube kanalında fragmanı yayınlanacaktır.

Ödülleri

Böylece dünya genelinde 92.7 milyon dolar hasılat elde eden Kızkardeşimin Hikayesi; ilk önce Yaz filmlerinde drama dalında Gençlerin Seçimi Ödülü, ALMA Ödüllerinde Cameron Diaz En İyi Kadın Oyuncu Ödülü ve Genç Sanatçı Ödüllerinde En İyi Genç Kadın Oyuncu Abigail Breslin ve Yardımcı Kadın Oyuncu Sofya Vasilieva ödül almıştır.

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

Yağmur Adam

Yağmur Adam

Yağmur Adam & Rain Man filminin yönetmenliğini Barry Levinson, senaryosu Barry Morrow ve Ronald Bass’ın …

Bir yanıt yazın