Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Ana Sayfa / Medikal Cihazlar / Radyasyon Ölçüm Cihazı

Radyasyon Ölçüm Cihazı

Radyasyon Ölçüm Cihazı veya Geiger Sayacı; iyonlaştırıcı radyasyonu tespit etmeye ve ölçmeye yarayan bir medikal cihazlardır.

Geiger-Müller tüpünün içindeki alçak basınçlı gaz tarafından üretilen iyonizasyonu kullanılan Geiger Sayacı; alfa ve beta parçacıklarından veya gama ışınımlarından kaynaklanan nükleer ışımayı tespit etmektedir.

Radyasyon ölçüm cihazlarının çalışma prensibi; sızdırmaz bir tüp ve bir bilgi ekranı ile birlikte iki ana parçadan oluşmaktadır. Radyasyon tüpe girmesi sonrasında gazla çarpıştığında bir elektronu gaz atomundan uzaklaştırır ve bir iyon çifti oluşturmaktadır. Tüpün ortasında bulunan tel elektronları çekerek diğer iyon çiftlerini oluşturarak telden akım göndermektedir. Akım bilgi ekranına giderek oradaki iğneyi terazide hareket ettirir veya ekranda bir sayı gösterimi yapmaktadır. Radyasyon Ölçüm Cihazları genellikle dakika başına sayım veya her 60 saniyede bir oluşturulan iyon çiftlerinin sayısını sağlamaktadır. Hoparlörü aktif olduğu zaman, her iyon çifti oluşturulduğunda tıklaması ile birlikte tıklama sayısı tüpe ne kadar radyasyon girdiğini göstermektedir.

Geiger sayacı; 1908 yılında bilimsel çalışmasında radyasyonu tespit etmeye çalışan Alman bilim insanı Hans Geiger tarafından keşfedilmiştir. Geiger’in yüksek lisans öğrencisi Walter Mueller‘in Geiger-Müller tüpünün 1928 yılında gaz sızdırmaz dedektörü geliştirmiştir. Gelişiminden itibaren, cihazın güçlü algılama elamanından ve bağıl olarak düşük maliyetinden dolayı; tıp alanı dışında radyasyon dozimetrisi, deney fiziği, nükleer endüstri, jeolojik keşifler ve diğer sahalarda kullanılan bir cihaz haline gelmiştir.

Radyasyon Ölçüm Cihazı

Radyasyon Ölçüm Cihazı bir taslaktır. Madde içeriğini geliştirerek aynı zamanda herkese açık dizin kaynağına katkıda bulunabilirsiniz. Bunun yanında Taslak içeriğine katkıda bulunmak için info@hipokratist.com adresinden bize ulaşabilirsiniz.

Takipçilerimizin hizmetlerimizi tamamıyla sunmamıza engel olan sorunları çözmeye çalışıyoruz. Ayrıca hipokratist.com ile ilişkinizin devamını dileriz.

 

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

Mamografi Cihazı

Mamografi Cihazı

Mamografi Cihazı, x-ışınlarının üretildiği tüpü barındıran dikdörtgen şeklinde bir kutu olup; uygulama anında memenin sadece …

Bir cevap yazın