Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Ana Sayfa / Medikal Ürünler / Lavman Setleri

Lavman Setleri

Lavman Setleri veya Enema Setler; kalın bağırsağın alt kısmı olan rektuma sıvı veya gaz verilen, bağırsakları boşaltma, muayene, tedavi veya ilaç vermeye yarayan medikal ürünlerdir.

Nozüle bağlı torba, tüp ya da tıbbi nedenlerle başka tipte bir kap olan Enema Setleri; ilaç, gaz, yağ ve benzeri sıvıyı içine alan tıbbi ürünlerdir. Her lavman setinde farklılıklar olmakla birlikte kullanma talimatları ile kullanımı güvenli ve etkili sonuç vermektedir. Lavman rahatsız edici olmasına rağmen, acı verici bir durum olmamalıdır.

Lavman Seti Talimatları

Her lavman kiti çeşitlerine göre farklı talimatlar kullanılmakla birlikte çoğu genel adımları takip etmektedir. Lavman kullanmak için gerekli olan lavman setleri, havlular ve geniş uzanacak bir yer bulunmalıdır. Ayrıca, lavmandan sonraki birkaç saat için net bir programa sahip olunması gereklidir.

Sağlık hizmeti sağlayıcısının belirli bir marka veya tür tavsiyesi ile temin edilen lavman kiti; bir eczane ya da çevrimiçi online satış mağazalarından temin edilebilmektedir. Ayrıca, yağlama ihtiyacına yönelik kaydırıcı jel ya da vazelin bulunmasında yarar var. İşlemin yapılacağı yere ve işlem sırasında destek amaçlı kullanmak için havlular bulunması gerekmektedir. Lavmanın önerilen süre boyunca kullanılması için saat veya zamanlayıcıyı görüş alanında bulunmalıdır.

Bununla birlikte lavman memesinin ucundaki kapağın çıkarılmasının ardından gerektiği durumlarda lavmanın yerleştirilmesini kolaylaştırmak için anüse vazelin sürülmektedir. Sağ diz bükerek sol taraf yere yatış pozisyonunda ve rulo haline getirilmiş havlu ile desteklenerek sağ diz altına yerleştirilmelidir. Sağ el kullanılarak lavman memesinin ucu nazikçe rektuma yerleştirilmesi ile birlikte rahatsız edici olabilmekte olup; ağrı olması durumunda sağlık uzmanı tarafından işlem yeniden tekrarlanmalıdır. Lavman memesi rektuma yerleştirilmesinden sonra sıvıyı rektuma itmek için lavman kabı sıkılarak işlem başlatılmaktadır. İşlemin sağlıklı yürümesi için kabın altından yukarıya doğru sıkarak tüm içeriğin boşaltımı sağlanmaktadır.

İşlemi sonlandırmak için meme rektumdan yavaşça geri çekilerek çıkarılmalıdır. İşlem sonrasında tuvalete gitmeden önce talimatta önerilen bekleme süresi beklenmelidir. Ayrılan süreden sonra tuvalette boşaltım sağlanması ile birkaç kez daha tuvalete gidilmesi gerekebileceğinden, sonraki 60 dakika tuvalete yakın kalmak gerekmektedir.

Lavman Setleri

Lavman setlerinin piyasaya arzı, uygunluk değerlendirmesi, piyasa gözetimi ve denetimi ile ilgili bildirimlere ilişkin usul ve esaslar; 4703 sayılı Ürünlere İlişkin Teknik Mevzuatın Hazırlanması ve Uygulanmasına Dair Kanun kapsamında belirtilmiştir. Lavman seti, tüketiciye sunulan hizmetler içinde yer alıp; can ve mal güvenliği ile çevreye zarar vermemeli, ilgili mevzuat veya standardı, bunların bulunmaması halinde belirlenecek teknik kurallara uygun olmalıdır. Sağlık Bakanlığı, bu esaslara göre denetim yapmak veya yaptırmakla görevlendirilmiştir.

Lavman Seti Teknik Şartnamesi
 • Tıbbi PVC’den yapılmış olmalıdır.
 • 1750 ml kapasitesi olmalıdır.
 • Milimetre ölçekli olmalıdır.
 • 130 cm (±5 cm) travma oluşturmayan yuvarlak açık distal uç ve iki çapraz yan delikli kateteri olmalıdır.
 • Setin distal ucu en az travmatize edecek sertlikte olmalıdır.
 • Kapama klempi olmalıdır.
 • Asma bandı da adı verilen torba askısı olmalıdır.
 • Lavman seti içinde işlem yapılan bölgeyi örtecek büyüklükte en az 20×30 cm örtü; 10 cc±1 cc likit sabun, jel ve bir çift poşet eldiven olmalıdır.
 • Lavman sıvısı; dışarıdan herhangi bir basınç gerektirmeden, yerçekimi etkisi ile kolaylıkla gidebilmelidir.
 • Lavman seti tek kullanımlık olmalıdır.
 • Kapalı temiz paket içinde ambalajlı olmalıdır.
 • Ambalajın üzerinde son kullanma tarihi yazılı, raf ömrü depo teslim tarihinden itibaren en az iki yıl olmalıdır.
 • Kayganlaştırıcılık özelliği iyi kalitede olmalıdır.

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

Kulak Tıkaçları

Kulak Tıkaçları; kulakları aşırı ses başta olmak üzere su, hava ve toz gibi yabancı cisimlerin …