Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Ana Sayfa / Medikal Cihazlar / Homojenizatör

Homojenizatör

Homojenizatör; çok türlü yapıdaki ürünlerin farklı yöntemlerle karıştırılması sonucunda homojen hale dönüştürülmesini sağlayan laboratuvar cihazlarıdır.

Homojenizatörler; ince damlacık veya partikül boyutuna sahip karışımlar elde edilmesini sağlamaktadır. Homojenleştirme krem ve merhem, losyon gibi ürünleri büyük bir çoğunluğu için uygundur. 1 mikronun altında partikül veya globül boyutlarına ihtiyaç duyulduğunda yüksek basınçlı homojenizatörlere ihtiyaç duyulmaktadır. Homojenizasyon sürecinin amacı sıvının yapısındaki farklı yoğunluk değerlerine sahip partikülleri küçük hale getirerek sıvının dibine çökerek tortuya sebep olmasını engellemektir.

Laboratuvar tipi yüksek basınçlı homojenizatörler, sıkıştırma blokuna ve homojenizasyon vanasına sahip pozitif deplasmanlı pompalardır. Çeşitli uygulamaları işleyebilen homojenizatörler; ürünlerin tat, görme, koku ve dokunma gibi organoleptik özellikleriyle dengesini arttırmaktadır. Ultrasonik, Rotor-Stator, Yüksek Basınçlı Homojenizatör ve Kolloid Mil olmak üzere dört tipi bulunmaktadır.

Ultrasonik homojenizatörler veya Sonikatör olarak bilinen cihazlarda homojenizasyon işlemi olan bir sıvı içinde buhar kabarcıklarının oluşumu ve ani olarak patlaması ile oluşan fiziksel olayın bitişik malzemede oluşturduğu kavitasyon kuvvetleri ve ultrasonik dalga yoluyla gerçekleştirilmektedir. Genellikle hücre içi yapıları parçalama için kullanılmaktadır.

Rotor-Stator Homojenizatörler, high shear mixer olarak bilinen yüksek kesme kuvvetli homojenizatör/mikserdir. Rotor ve stator arasında dar bir aralıkta yüksek kesme kuvveti ve türbülansın etkisiyle ürünlerin parçalanması ile homojenize olmaktadır.

Yüksek basınçlı homojenizatörler; türbülans, kesme kuvveti ve kavitasyonun kuvvetlerinin etkisiyle ürün mikronize olmaktadır. Birçok sektörde etkin olarak kullanılan Yüksek basınçlı homojenizatör; ilaç sanayi, kozmetik, biyoteknoloji, süt ve süt ürünleri, kimya ve petrokimya sanayisinde sık olarak kullanılmaktadır.

Homojenizatör

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

Radyasyon Ölçüm Cihazı

Radyasyon Ölçüm Cihazı

Radyasyon Ölçüm Cihazı veya Geiger Sayacı; iyonlaştırıcı radyasyonu tespit etmeye ve ölçmeye yarayan bir medikal …