Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Ana Sayfa / Medikal Cihazlar / Nem Tayin Cihazları

Nem Tayin Cihazları

Nem Tayin CihazlarıNem Tayin Analizörleri; kuru madde veya nem, uçucu ve katı maddelerin kıvamının kesin olarak belirlenmesi için kullanılan laboratuvar ölçme cihazlarıdır.

İngilizcede Moisture Analyzer adı verilmekte olup, içeriğinde ısıtıcı ve kızılötesi terazi bulunduran Nem Tayin Cihazı; başlangıç ağırlığı ve kurutma süresince oluşan ağırlık kaybını kuvars camı radyatörleri vasıtasıyla % nem veya kuru madde oranını hesaplamaktadır.

Numunelerde nem içeriğinin ölçülmesi, malzemede saf su içeriği olacağı varsayımıyla eşitlenmemektedir. Başta alkoller, tat verici maddeler, organik bazlı seyrelticiler ve termal ayrışma ile oluşturulan diğer maddeler gibi diğer uçucu maddeler bu ölçümde bulunmaktadır.

Nem Tayin Cihazı Nasıl Çalışır?

Nem Analiz Cihazları, yaygın olarak LOD adı verilen kurutma kaybı yöntemi kullanarak nem analizi yapmaktadır. Ölçümü yapılan örnek, nemin uzaklaştırılmasından önce ve sonra Nem Tayin Cihazının denge ünitesi kullanılarak tartılmaktadır. Örnek, halojen lamba veya kızılötesi radyatör kullanılarak ısıtılıp kurutulurken ağırlığın sürekli olarak kaydedilmesi ile yapılmaktadır. Ölçülen örnek ağırlık kaybetmediğinde, nem içeriğini hesaplamak için kullanılan iki ağırlık arasındaki fark ölçülmektedir. Bu aynı zamanda termos-gravimetrik ilke olarak da bilinmektedir.

Nem Tayin Analizörlerinin numune koyma haznesine belirlenen miktarda örnek yüzeye yaydırılarak koyulmaktadır. Daha sonra çalışma süresi ve sıcaklığı ayarlanması ile kapak kapatılarak cihaz çalıştırılmaktadır. Ekranında % kuru madde veya nem değeri sabit olması ile yaklaşık 25-30 dakikada deney tamamlanmaktadır. Cihazın ekranında okunan sırası ile % nem ve % kuru madde değerleri verilmektedir.

Nem Tayin Cihazları

Nem Tayin Cihazı Nasıl Kullanılır?

Nem Tayin Analizörü birçok endüstride kullanılmasının yanı sıra özellikle gıda ve ilaç endüstrilerinde nem içeriğinin ölçülmesi önem taşımaktadır. Bunun nedeni ağırlık, raf ömrü, fiyatlandırma ve kalite gibi kalite kontrol kriterlerini etkilemesidir. Yüksek düzeyde nem, mikrobiyal aktivite için daha büyük bir potansiyel nedeniyle ürünlerin değerini düşürerek ve raf ömrünü azaltmaktadır. Özellikle ilaç endüstrisi birçok ürünün, en yüksek kalite için optimum nem içeriğine sahip olması gerekmektedir. Ayrıca, belirli düzenlemelere tabi ürünlerin nem içeriğini belirlemek üzere belirlenen birçok yasa ve yönetmelik bulunmaktadır. Bu nedenle nem analizi, uyum ve kaliteli ürün üretimi için Nem Tayin Cihazları şart koşulmuştur.

Nem Tayin Cihazları

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

Tıbbi Cihazlar

Tıbbi Cihazlar

Tıbbi Cihazlar, sağlık meslek mensubları tarafından tıbbi amaçlar için kullanılması amacıyla; hastalıkların tanı, önleme, izlenme, …