Ana Sayfa / Medikal Cihazlar / Spektrometre

Spektrometre

Spektrometre, yüklü partikülleri kütle/yük (m/z) oranlarına göre diğer yüklü partiküllerden ayırarak analiz etmek için kullanılan medikal cihazlardır.

Spektrometreler, manyetik veya elektriksel bir alanda hareket eden yüklü partikülleri ayırt etmektedir. Uzun yıllardır kullanılan analiz yöntemlerinden biri olan Spektrometreler, günümüzde bilgisayar kontrollü çok hassas cihazlar olarak üretilmektedir. Bu sebeple, araştırma ve analiz laboratuvarlarında önemli cihazlar haline gelmiştir.

Son yıllarda, tıp alanında oldukça önemli hale gelen spektrometre; özellikle yenidoğan dönemi tarama programları ve metabolik hastalıkların tanısında sıklıkla kullanılmaktadır.

Spektrometre, birçok farklı amaç için kullanılabilen araçlardır. Spektrometrenin temel olarak çalışma prensibi; ışık veya radyasyonun frekans ya da dalga boylarına göre bölünmesini ve analiz edilmesini sağlamaktadır. Böylelikle, bir maddenin kimyasal yapısını veya bir ortamda bulunan bileşenlerin konsantrasyonları ölçülebilmektedir.

Spektrometreler geniş kullanım alanları ile birçok farklı uygulamada kullanılabilmektedir. Tıp ve sağlık alanında, NMR Nükleer Manyetik Rezonans Spektroskopisi ve Tandem MSTandem Mass Spektrometri gibi tekniklerle vücudun iç yapısı veya hastalık belirtileri analiz edilebilmektedir. Spektrometreler ayrıca katı madde, sıvı madde, gaz madde analizi gibi farklı analitik teknikleri de içerebilmektedir.

Günümüzde kullanılmakta olan spektroskopik teknikler, son yıllarda önemli gelişimler sergilemiştir. Spektrometre, tam otomatik yüksek girip çıktılı incelemeler yapmak için gerekli olan tüm donanıma sahiptir.

Spektrometre

Taslak

Taslak

Medikal Cihazlar ile ilgili bu madde taslak seviyesindedir. Madde içeriğini genişleterek Hipokratist – Sağlık Ansiklopedisine katkı sağlayabilirsiniz.

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

Radyasyon Ölçüm Cihazı

Radyasyon Ölçüm Cihazı

Radyasyon Ölçüm Cihazı veya Geiger Sayacı; iyonlaştırıcı radyasyonu tespit etmeye ve ölçmeye yarayan bir medikal …