Ana Sayfa / Tıbbi Aletler / Bandaj Makası

Bandaj Makası

Bandaj Makası, bandaj forsepsi veya alçı makası olarak da bilinen; cilde zarar vermeden bandaj, tıbbi gazlı bez ve alçı kesmeye yarayan makaslardır.

Bandaj Makası

Bandaj makası esas olarak bandaj, alçı ve tıbbi gazlı bez pansumanlarını çıkarmak için kullanılmaktadır. Cilde zarar vermeden bandajların kesilmesine yardımcı olan, günümüzde alt bıçağı künt uçlu ve açılı bir ucu olan lister bandaj makası ile düz veya kavisli bıçaklara sahip knowles bandaj makası tercih edilmektedir. Bandajları ciltten kolay kesimle güvenli bir şekilde kaldırma için tasarlanan makaslar; alt bıçağı diğerinde daha uzun ve bandajın altına kolayca girmektedir. Makasların künt uç tasarımı, bandajın çıkarılmasını kolay, pürüzsüz ve hızlı bir şekilde kazasız çıkarılmasını sağlamaktadır.

Bandaj makaslarının tasarımın nereden veya nasıl geldiği tam olarak belli olmamakla birlikte; cerrahi el aletlerinin birçok bölümünü tıp dünyasına yaptığı katkıları ile bilinen, 936 – 1013 yılları arasında Endülüs’te yaşamış Ebû’l-Kasım El-Zehrâvî‘nin 30 ciltlik Kitâbü’t-Tasrîf isimli eserinden makasın esinlendiği görülmektedir. El-Zehrâvî‘nin eserlerinin yanı sıra, 1948 yılından kalma bir makasın şekline göre belirsiz bir fotoğraf ve bir bant dispenseri üzerindeki klinik notlar içinde bandaj makasından bahsedilmektedir. ABD, Salt Lake City’de Dr. Preston James Burnham‘ın 1956 yılına ait iyi bilinen düz makasın aksine açılı bıçağı kullanan bir kayıt bulunmaktadır.

Bandaj makasları, sıklıkla acil servis, ambulans, ameliyathaneler ile birlikte ilgili olan sağlık kuruluşları, sanayi kuruluşlarının revirleri ve ilk yardım çantalarında kullanılmaktadır.

Bandaj Makası Özellikleri

Bandaj makasları; cerrahi alet sınıfında yer aldığından imalatında çelik seçimi ve dikkatli işlenmesinin yanı sıra özel koruyucu tabakalardan oluşmaktadır. Bandaj makaslarının dayanıklılığı korunması, kalitesini belirleyen çeliğin bileşimi farklılık gösterse de, krom oranı da bir o kadar önem taşımaktadır. Çeliği okside olmasını engelleme; krom ile karbon oranı paslanma ile sertliği makas bıçağı malzemesi dikkate alınarak uygun şekilde kaplanarak ambalajlanmaktadır. Kumaş, plastik ve metali kesebilen bandaj makasları; tırtıklı bıçak yapısı kesim sırasında kaymayan yapısı ile çeşitli renklerde ve konturlu kulplarla 134 derece buharlı otoklav cihazlarında steril edilebilmektedir.

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

Refleks Çekici

Refleks Çekici, fiziksel nörolojik muayeneler sırasında; tendon refleksleri, göğüs muayeneleri ile merkezi veya periferik sinir …

Bir yanıt yazın