Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Ana Sayfa / Tıp Bilim İnsanları / Ebu’l Kasım El-Zehravi

Ebu’l Kasım El-Zehravi

Ebu’l Kasım El-Zehravi ; Endülüs, Cordobo’da 936 – 1013 yılları arasında yaşamış ortaçağ islam dünyası‘nın önde gelen hekim ve cerrahlarından birisidir. Batılılar tarafından Abulcasis olarak tanınmaktadır. Daha çok El-Zehravi ismi ile tanınır. Tam adı Ebu’l Kasım Halef ibn Abbas ez-Zehravi‘dir.

Endülüs Emevi halifelerinden III. Abdurrahman ile sonra yerine geçen II. El-Hakem dönemlerinde saray hekimi olarak çalışmıştır. Tıp ve cerrahiyi birleştirerek tıp biliminin öncüsü olarak anılmaktadır. Cerrahi yaklaşımlar yaparak, farklı metodlar ve cerrahi aletler icat etmiştir.

Yaraların dikilmesinde kullanılan, hayvan bağırsağından üretilen ve vücudun tek tepki vermediği iplik olan katgüt‘ü, mesane ve böbrek taşlarını ameliyatla çıkarma metodunu keşfetmesi, eklem iltihaplarının tedavisini ilk defa gerçekleştiren Ebu’l Kasım El-Zehravi‘dir. Akciğer iltihaplanmaları üzerine göğsü yarıp dağlama yoluyla tedavi etmeyi başarmış, karaciğer hastalıkları ile ilgili ağız yara ve şişmelerini tedavi etmeyi başarmıştır. Tıpta, dış gebeliği tanımlayan ilk doktor olmasının yanı sıra, doğum süreçlerinde kullanılan forseps aletini geliştiren de El-Zehravi‘dir. Bazı kanser türlerinin ve hemofilinin genetik olarak geçtiğini fark eden ilk tıp uzmanıdır. Hastayla pozitif iletişimin önemini ve fakirlerin de eşit derecede tedaviye ulaşma hakkı olduğunu vurgulayan ilk tıp uzmanıdır.

Kitab al-Tasrif

Kitab al-Tasrif

Ebu’l Kasım El-Zehravi; tıp dünyasına yaptığı en büyük katkı, 30 ciltten oluşan Kitab al-Tasrif isimli eseridir. Eserlerinde tarif ettiği, kullandığı cerrahi alet ve uygulamalar bulunmaktadır. Cerrahide hala geliştirilmiş tipleri kullanılan 200 civarında kendi geliştirdiği aleti tanıtmıştır. 17. yüzyıla kadar cerrahide tartışılmaz bir biçimde en önemli otoriteydi ve modern tıbba öncülük etmiştir.

El-Zehravi; cerrahi aletlerini ilk defa sterilize eden, koter kullanımının yarar ve zararlarını ilk belirten kişidir. Gerçekleştirdiği cerrahi operasyonlar ve geliştirdiği ameliyat teknikleri ile günümüzde de cerrahi tekniğinin en üst seviyesini temsil etmektedir.

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

Prof. Dr. Taner Demirer

Prof. Dr. Taner Demirer

Prof.Dr.Taner Demirer; 27 Mart 1961 tarihinde Ankara’da doğmuştur. Tıbbi Onkoloji, Hematoloji, Kemik İliği ve Kök …