Ana Sayfa / Tıbbi Aletler / Richardson Ekartör

Richardson Ekartör

Richardson Ekartör; açık ameliyatlar sırasında deri, kas veya iç organlar gibi yumuşak dokuyu kavramak için iki uçlu ve tek uçlu çeşitleri ile bir sap ve sonunda bıçak olarak bilinen geniş kancalı uzun bir şaftla elde tutulan tıbbi alettir.

Yumuşak dokunun kavranması ve sabitlenmesi ile cerrahi alanı uzak veya geride tutmak için kullanılan richardson ekartörü; farklı ameliyatlar ve hastalar için özel olarak tasarlanmış modellerle birlikte çeşitli boyutlarda, genişliklerde ve bıçak stilleri bulunmaktadır. İnsan gövdesindeki derin ameliyatlar için cerrahın cerrahi alana erişmek, gerekli kaslar ve organların yanı sıra bazı ameliyatlar için kancaların veya bıçakların, karın boşluğunun daha derinlerine ulaşabilmek, daha sığ cerrahi alanlar için tasarlanmış geniş eğrilere sahip bir kesiğin bir tarafını kaydırmasına olanak sağlamaktadır.

Richardson ekartörünün boyutları ve genişliği, pediatrik, yetişkin veya veterinerlik ameliyatları gibi farklı iç organ konfigürasyonları için hastanın boyutu ve yapılacak ameliyatla ilgili olmasının yanında; diş hekimliğinde gerçekleştirilen diş ameliyatlarında kullanılmak üzere farklı varyasyonlarda kullanılmaktadır. Richardson ekartörü kullanım amacına uygun olarak gerçek bir ekartör görevi sağlamakla birlikte; dokuları cerrahi onarım veya çıkarma için maruz kalan alanlardan uzakta, nazikçe kaldırma ve yerinde tutmaktır.Prof. Maurice Howe Richardson

Maurice Howe Richardson

Harvard Tıp Fakültesi‘nde Moseley Cerrahi Profesörü Maurice Howe Richardson tarafından 1886 yılında ekartörü geliştirerek; vücudun karın bölümü olan abdominal bölgesindeki cerrahi operasyonlarda kullanılması için Richardson Abdominal Ekartörü icat etmiştir.

Ekartör sistemleri, tıp biliminde temel araçlardan biri olarak dördüncü yüzyıldan itibaren en iyi bilinen tıbbi araçlar başında yer almasının yanı sıra; hemen hemen tüm açık ameliyatlarda kullanılan ve ameliyatlarda vazgeçilmez bir araç olarak kabul edilmesinin yanında bu cerrahi enstrümanın başında richardson ekartörü gösterilmektedir. Modern cerrahinin gerçek ihtiyacına göre evrim geçiriyor olsa da, uyum sağlayan richardson ekartörü; abdominal cerrahide en iyi bilinen ve yaygın olarak kullanılan ekartörlerden biridir.

Richardson Ekartör

Richardson ekartörünün yaratıcısı olan Prof. Maurice Howe Richardson, karın cerrahisinde yapılmış ve kullanılan ilk modern ekartörlerden biri olan bir ekartör yaratma fikrinin; karın organ hastalıklarına olan ilgisi ve ameliyat tutkusuyla tanınmasının yanı sıra doğuştan gelen yeteneğiyle birlikte yeni fikirler geliştirmede ve cerrahi alandaki zorlukları çözmek için yeni araçlar yaratmada etkili olmuştur. Kendi adını taşıyan ekartör icadı ve cerrahi alana katkısı; 1851 yılındaki doğumundan günümüze yok olmamasının yanında karın cerrahisindeki en ünlü ve önemli enstrümanlardan biri olan adı hala hatırlanmaktadır.

 

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

Refleks Çekici

Refleks Çekici, fiziksel nörolojik muayeneler sırasında; tendon refleksleri, göğüs muayeneleri ile merkezi veya periferik sinir …

Bir yanıt yazın