Ana Sayfa / Tıbbi Aletler / Metzenbaum Makası

Metzenbaum Makası

Metzenbaum Makası; bıçakları ince hafif sivriltilmiş künt uçlu, hassas doku ve kesme adı verilen diseksiyonu için tasarlanmış cerrahi makaslardır. Diseksiyon Makası, Tonsillektomi Makası, Metz gibi adlarının yanı sıra zaman içinde geliştirilerek Metzenbaum-Lahey Diseksiyon Makası ve Metzenbaum Nelson Makası adlarıyla farklı operasyonlar için tasarlanan modelleri bulunmaktadır.

Metzenbaum makası ABD‘nin Ohio eyaleti, Cleveland şehirinde bulunan Cleveland Clinic‘in Kulak Burun Boğaz Uzmanı Myron F. Metzenbaum tarafından cerrahi operasyonlarda kullanmak amacıyla babasının keten bezi sattığı dükkanda gördüğü makastan esinlenerek tasarladığı makası, 1912 yılında Detroit Tıp Dergisi‘nde buluşunu cerrahi enstrüman olarak açıklamıştır.

Hassas doku diseksiyonu için tercih edilen metzenbaum makasları; ucu hafif eğri olmasından dolayı işlem kolaylığından en sık kullanılan makaslar grubunda yer almasının yanı sıra süturu kesme, dokuları kesme ve ameliyat sonu pansumanı kesme gibi birçok işlevi olup mayo masasında olması gereken cerrahi el aletleri arasında yerini almıştır.

Makas, değişken uzunluklarda uzun ve kısa sap-bıçak oranına sahip, ucu hafif eğri olmasından dolayı cerrahi uygulamalarda işlem kolaylığı sağlamaktadır. Organların hassas ve yumuşak dokularını kesmek için ince ve hassas yapısından dolayı cerrahi operasyonlarda kullanılan en yaygın makas türü olmasının yanı sıra; günümüzde ortopedik cerrahi, deri altı ile kaslar arası doku diseksiyonu için metzenbaum makası sık olarak kullanılmaktadır.

Metzenbaum Makasları

Metzenbaum makaslarının günümüzde standart, supercut ve supercut TC olarak üç seçenekten oluşan makas çeşitleri bulunmaktadır.

Standart Makas; paslanmaz çelik kesme kenarına sahip basit kaliteli makaslardır.

Supercut Makas; bir ucu konik kenarlı, diğeri mikro tırtıklı olarak süper kesim olarak adlandırılan bıçağın, konik kenarlı bıçak tarafı keserken, tırtıkların olduğu mikro tarafı, dokuyu yerinde tutmasını sağlamaktadır. Bu etkili kesim, standart makasların sunabileceğinden daha fazla çevre dokular için travma oluşturmadan, hasar vermemektedir. Supercut makasları diğer modellerden ayırmak için siyah tutamakları bulunmaktadır.

Supercut TC Makas; cerrahi makasların altın standardı olup, tungsten karbürden imal edilerek bıçağın kesici kenarları daha uzun süre keskin kalmasını sağlaması supercut makasının avantajlarını sunmaktadır. Supercut TC makasları diğer modellerden ayırmak için siyah ve altın rengi sapı bulunmaktadır.

metzenbaum scissors

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

Refleks Çekici

Refleks Çekici, fiziksel nörolojik muayeneler sırasında; tendon refleksleri, göğüs muayeneleri ile merkezi veya periferik sinir …

Bir yanıt yazın