Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Ronjur

Ronjur; kemiği dışarı çıkarabilmek için kullanılan keskin kenarlı, kepçe şeklinde bir uca sahip cerrahi alettir.

Ronjur, “Rongeur“; Fransızca “kemirgen” veya “kemirici” anlamına gelen bir kelimedir. Ronjur‘un ilk tasarımı 18. yüzyıl olmasına rağmen; 19. yüzyılın sonlarında ABD’li otolog Philip D. Kerrison tarafından “kerrison rongeur” künt distal uç plakası ile derin yapıları korurken, cerrahların kemiği daha güvenli bir şekilde çıkarmasına izin verecek konforu sağlamıştır. Ronjurların değiştirilmesi ve mevcut halini alması 20. yüzyılın sonuna kadar sürmüştür.

Ronjurlar, kemikte veya çevresindeki dokulara erişmek, koparmak ve parça almak için kullanılmakta olup; günümüzde farklı modellerle birlikte çeşitli boyutları bulunmaktadır. Cerrahi operasyonlarda açılı versiyonları kullanılan ronjurlar; başlangıçta otolojik cerrahi için geliştirilmiş, ancak günümüzde tüm cerrahi dalları kullanmakta olup, beyin ve sinir cerrahisi, ortopedi cerrahisi, kulak burun boğaz hastalıkları ve plastik cerrahide sık olarak kullanmaktadır. Cerrahi ronjurların yaygın bir örneği “kerrison rongeur” olup, 250’ye yakın farklı modeli mevcuttur.

Fasiyal sinir adı verilen, beyinsapından, enine sinir tellerinden oluşan pons ile omurilik soğanı arasının hasar görmesi ve yüz felci gibi seyrek fakat yıkıcı bir komplikasyonların önüne geçmek için kerrison, kemiği içten dışa doğru kaldırarak yüz sinirini koruyabilmesinin yanı sıra; kerrison’un kemik çıkarma tekniği, günümüzde omurga cerrahları tarafından geliştirilerek kullanılan teknik haline gelmiştir.

Rongeur

Ronjur Çeşitleri

  • Kemik Ronjurları
  • Laminektomi Ronjurları
  • Kerrison Ronjurları
  • Burun Ronjurları

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

Bistüri - Neşter

Bistüri – Neşter

Bistüri veya Neşter; genellikle tıbbi amaçla cerrahi ve anatomik diseksiyon sırasında kesim yapmak için kullanılan …

Bir cevap yazın