Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Ana Sayfa / Doktorlar / Prof. Dr. Münci Kalayoğlu

Prof. Dr. Münci Kalayoğlu

Prof.Dr.Münci Kalayoğlu; 1940 yılında Ankara‘da doğmuştur. Genel Cerrah ve Organ Nakli Uzmanı, Türk Tıp Bilim İnsanıdır.

Babası Emekli Yargıtay Cumhuriyet Savcısı Avukat Sırrı Kalayoğlu, annesi İlkokul Öğretmeni Bedriye Kalayoğlu‘dur. Babasının mesleğinden dolayı çocukluğunu birçok farklı şehirde geçiren Münci Kalayoğlu; ilkokulu Ankara’da, ortaokulu Antalya’da liseyi Ankara Atatürk Lisesi’nde tamamlamıştır. Tıp eğitimi için 1957-1963 yılları arasında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi‘nde tıp öğrenimini tamamlayan Dr. Münci Kalayoğlu; Prof. Dr. İhsan Doğramacı‘nın rektörlüğünde yeni açılan Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi bölümü’nde asistan olarak uzmanlık eğitimine başlamıştır.

Pediatrik Cerrahi Uzmanlığı

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde 1963-1967 yılları arasında uzmanlık eğitiminin ardından 1967-1968 yıllarında ABD’nin New York eyaleti, New York City şehrinde bulunan Icahn School of Medicine at Mount SinaiMount Sinai Tıp Fakültesi‘nde cerrahi stajyeri olarak çalışmıştır. Tıp eğitimi için 1968-1971 yılları arasında Pensilvanya’da UPMC Children’s Hospital of Pittsburgh – Pittsburgh Çocuk Hastanesi‘nde bulunan Dr.Kalayoğlu; Pediatrik Cerrahi Uzmanlık Eğitimi, Pediatrik Cerrahi ve Üroloji Uzmanlık Eğitimi ile Araştırma Görevlisi olarak çalışmıştır. Pittsburgh Çocuk Hastanesi‘nde bulunduğu dönemde bir karaciğer nakli ile yapışık ikizlerin ayrılması ameliyatlarına katılmıştır.

Tıp eğitimi için gittiği ABD’den 1971 yılında Türkiye’ye dönmüştür. Bunun sonrasında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Cerrahisi alanında çalışmaya başlayan Dr. Kalayoğlu; 1972 yılında Hacettepe Tıp Fakültesi’nden doçentlik ünvanını almıştır. Bununla birlikte, aynı yıl Dr. Behçet Uz‘un torunu olan, protokol genel müdürü büyükelçi Veysel Versan‘ın kızı Belkıs Versan ile evlenmiştir.

Prof. Dr. Münci Kalayoğlu

Organ Nakli

Bunun sonrasında Münci Kalayoğlu, 1977 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden profesörlük ünvanını almıştır. Bunlara ek olarak, dünyada ilk karaciğer nakli yapan kişi olan Profesör Thomas Starzl‘ın yanında organ nakli konusunda deneyim kazanmak isteyen Profesör Kalayoğlu; böylelikle 1981-1983 yılları arasında ABD’de Pittsburgh Üniversitesi Tıp Fakültesi Transplantasyon bölümü’nde Misafir Öğretim Üyesi olarak çalışmıştır.

Karaciğer nakli konusunda deneyim kazanması sonrasında 1983 yılında Türkiye’ye dönen Prof. Dr. Kalayoğlu; yaptığı çalışmalar ve görüşmeler sonrasında Türkiye’de gerekli desteği görememiştir. Bunun dışında, ABD’de Wisconsin eyaletinin Madison şehrinde bulunan University of Wisconsin-Madison‘dan davet alan Prof.Kalayoğlu; ne var ki, Wisconsin-Madison Üniversitesi’nden aldığı davet üzerine 1983 yılında misafir öğretim üyesi olarak çalışmaya başlamıştır. Bununla birlikte, 1984 yılında Wisconsin-Madison Üniversitesi Hastanesi Karaciğer Nakli Bölümünü kurarak başkanlığını üstlenen Prof.Dr.Münci Kalayoğlu; ayrıca tıp fakültesinde 1984-2006 yılları arasında CerrahiCerrahi Pediatri bölümlerinde doçent – profesör olarak görev almıştır.

Dünyanın Yaşayan En Yaratıcı 20 Çocuk Cerrahından Biri

Bununla beraber, Wisconsin-Madison Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Hastanesi’nde birçok bilimsel çalışmalar yapan Prof.Dr.Münci Kalayoğlu; en önemlisi, “Top Master’s in Healthcare Administration” – “Dünyanın Yaşayan En Yaratıcı 20 Çocuk Cerrahından Biri” seçilmiştir. Üstelik, dünyanın önde gelen organ nakli otoritelerinden biri kabul edilen Prof. Kalayoğlu; “Karaciğer Nakli Yapan İlk Türk Doktor” unvanına sahiptir. ABD’de 1.500’ün üzerinde karaciğer nakli, 2000’den fazla böbrek nakli, 1000 civarında pankreas nakli ile 5.000’e yakın organ nakli sonrasında 2006 yılında Türkiye’ye dönen Prof. Dr. Kalayoğlu; böylelikle, ameliyatları ve literatüre giren çalışmalarıyla Wisconsin Üniversitesi tarafından onursal profesörlük unvanı verilmiştir.

Böylece Türkiye’de Memorial Şişli Hastanesi Pediatrik Cerrahi ve Organ Nakli Bölüm Başkanı olarak çalışmaya başlayan Prof.Kalayoğlu; özellikle 2006-2018 yılları arasında Memorial Sağlık Grubu‘nda ekibiyle birlikte birçok kişinin hayatını kurtarmasının yanı sıra organ nakli eğitimi konusunda doktorlar yetiştirmiştir.

Prof. Dr. Münci Kalayoğlu; son olarak Mart 2018 tarihinde Koç Üniversitesi Hastanesi Organ Nakli Merkezi Başkanlığı görevini üstlenmiştir. Profesör Münci Kalayoğlu liderliğinde oluşturulan tecrübeli ekibin yanı sıra ileri teknolojik ve ek olarak yüksek kalitede donatılan alt yapısı ile uygulanan modern cerrahi tekniklerle başarılı operasyonlara imza atmaya devam etmektedir.

Aynı zamanda, Türkiye Bilimler Akademisi üyesi olan Prof. Dr. Münci Kalayoğlu’nun uluslararası tıp dergilerinde yayınlanmış eserleri, kitapları ile çeşitli kitaplara katkılarının yanı sıra; Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Ege Üniversitesi, Süleyman Demirel Üniversitesi ve Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi‘nden fahri doktorası bulunmaktadır.

Ödülleri

 • Doktorclub Awards – Yılın Doktoru – Yaşam Boyu Onur Ödülü – 2018
 • BAU Tıp Bilim Nişanı – 2017
 • TÜBA Şeref Üyesi – 2010
 • Eczacıbaşı Tıp Onur Ödülü – 2002
 • 20. Yüzyıl Dr. Behçet Uz Ödülü – 1999
 • ODTÜ Onursal Felsefe Doktorası Ödülü – 1994
 • TUBİTAK Bilim Ödülü – 1993
 • Nokta Dergisi Doruktakiler Ödülü – 1991
 • Wisconsin Eyaleti Başarı Ödülü – 1989
 • Sedat Simavi Sağlık Bilimleri Ödülü – 1989
 • Japon Cerrahi Derneği Başarı Ödülü – 1989

Kitapları

 • Münci Kalayoğlu – Hatırda Kalanlar

Münci Kalayoğlu, Belkıs Versan Kalayoğlu ile evli olup, Murat ve Sinan adında iki çocuğu bulunmaktadır. Harvard Üniversitesi‘nde göz ihtisası sonrasında moleküler biyoloji PHD’si bulunan Dr. Murat Kalayoğlu; göz altındaki ciltte yağ dokusunu gideren ilaç geliştirmiş ve Washington’da laboratuvarında kanser üzerine çalışmalar yürütmektedir. Sinan Kalayoğlu, Wisconsin Üniversitesi Hukuk Fakültesi sonrasında Alabama eyaletinde Federal Savcı olmuştur.

İletişim

Prof. Dr. Münci Kalayoğlu

Koç Üniversitesi Hastanesi

Adres: Maltepe Mah. Topkapı Cad. No: 4 Zeytinburnu / İstanbul

Telefon: 0 850 250 8 250

Faks: 0 212 467 87 00

E-Posta: info@kuh.ku.edu.tr

Web: www.kuh.ku.edu.tr/munci-kalayoglu

Ulaşım

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

Prof. Dr. Tevfik Bedirhan Üstün

Prof. Dr. Tevfik Bedirhan Üstün

Prof.Dr.Tevfik Bedirhan Üstün; 1958 yılında Eskişehir’de doğmuştur. Tıp Doktoru, Psikiyatri Uzmanı ve Tıp Bilim İnsanıdır. …

Bir cevap yazın