Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Ana Sayfa / Tıbbi Vakıf ve Dernekler / Dil ve Konuşma Terapistleri Derneği

Dil ve Konuşma Terapistleri Derneği

Dil ve Konuşma Terapistleri DerneğiDKTD; dil ve konuşma bozuklukları alanında çalışmalar yapmak amacıyla 2000 yılında Ankara’da kurulmuştur.

Halka yararlı – etik biçimde icra edilmesi, diğer uzmanları bilgilendirme, tanı – tedavisi için yapılan bilimsel çalışmaları teşvik eden DKTD; dil ve konuşma bozuklukları alanında uluslararası kriterlere uygun eğitim almış kişilerin oluşturduğu bir meslek derneğidir.

İnsan yaşamını zihinsel, sosyal ve kişisel açılardan etkileyebilen ve yaşam kalitesinde olumsuzluklar yaratabilen iletişim ve sözel iletişimin aksamasına neden olan bozukluklara çözüm getirmeye çalışan DKTD; kekemelik, ses bozuklukları, yutma bozuklukları, sesletim veya artikülasyon bozuklukları gibi konuşma bozukluklarını ve dilin seslerini, anlamını, gramerini, kullanımını içeren dil bozuklukları ile ilgilenmektedir.

Dil ve Konuşma Terapistleri Derneği

Dil ve konuşma terapisine ihtiyaç duyanların iletişimi, beslenme, yutma sağlığını insan hakları temelinde koruyan DKTD; özellikle erişilebilirliği ve sürdürülebilirliği ile kaliteli hizmet almaları için bilimsel, etik çalışarak ulusal ve uluslararası alanda söz sahibi olmayı kendine vizyon edinmiştir.

Birlik, beraberlik, dayanışma sağlayarak üyelerinin, mesleğin, dil – konuşma terapistlerinin hizmet verdiği bireylerin haklarını savunan DKTD; meslek standartları ve yetkinlikleri belirleme ve işlerliklerini güvence altına almaktadır. Bununla birlikte toplumu dil, konuşma, ses ve yutma sağlığı konusunda bilinçlendirerek kaliteli, bilimsel ve etik ilkelere dayalı klinik hizmetler almalarını sağlayan DKTD; dil ve konuşma terapisi mesleğinin gelişmesi, yaygınlaşması için ulusal sağlık, eğitim ve ilgili diğer sektörel politikaların geliştirilmesine katkı sağlamaktadır. Dolayısıyla iletişim, dil, konuşma, ses, yutma sağlığı alanında araştırmaları teşvik ederek bilimsel çalışmaların ilerlemesini desteklemektedir.

Ayrıca, Dil ve Konuşma Terapisti yetiştiren lisans/lisansüstü öğretim kurumlarında çağdaş, bilimsel eğitimin sağlayan DKTD; eğitimin ve klinik uygulamaların dil ve konuşma terapisti öğretim üyeleri tarafından/süpervizörlüğünde yapılması için çalışmalar yapmaktadır. Aynı zamanda kurumların bölgesel-kültürel-dilsel zenginliğe uygun gereksinimleri karşılayan DKTD; özellikle dünya standartlarını yakalayan kurumlar olmasına katkı sağlamayı kendine misyon edinmiştir.

Dil, Konuşma ve Yutma Araştırmaları Dergisi

Terapistler.Üyelik

İletişim

Adres: Ümit Mah. 2540. Sok. No: 20 Çankaya / Ankara

Telefon: 0 312 235 15 05

Faks: 0 312 235 38 39

E-Posta: info@dktd.org

Web: www.dktd.org/tr

Dil ve Konuşma Terapistleri Derneği İstanbul

Adres: Koşuyolu Mah. Mahmut Yesari Caddesi No: 25 Kadıköy / İstanbul

Telefon: 0 216 428 95 51

Mobil: 0 531 271 22 30

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

Endokrin Cerrahisi Derneği

Endokrin Cerrahisi Derneği

Endokrin Cerrahisi Derneği; endokrin hastalıklarını bilimsel olarak araştırmak amacıyla 1995 yılında İstanbul’da kurulmuştur. Dernek, bilimsel …

Bir cevap yazın