Ana Sayfa / Doktorlar / Ömer Behçet Uz

Ömer Behçet Uz

Ömer Behçet Uz, 1 Ocak 1893 yılında Denizli‘de doğmuştur. Tıp Doktoru ve İzmir Belediye BaşkanlığıTicaret Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı  yapmış devlet adamıdır.

Denizli, Buldan ilçesinde 1 Ocak 1893 tarihinde doğmuştur. İlk ve orta öğrenimini Buldan’da yapmış olup, Liseyi İzmir’de okuduktan sonra İstanbul Tıp Fakültesi‘ne girmiştir. Balkan Savaşının çıkmasıyla tıp öğrenimini belli aralıklarla savaş içinde tamamlamıştır. Asistanlığını İstanbul Tıp Fakültesi Çocuk Kliniğinde Prof. Dr. Kadri Reşit Paşa’nın yanında yapmıştır. Bir süre İstanbul Şişli Çocuk Hastanesi‘nde görev alan Dr. Uz; daha sonra İstanbul Tıp Fakültesinde doktorluk yaptıktan sonra serbest çalışmak için İzmir’e yerleşmiştir.

Ömer Behçet UzDr. Ömer Behçet Uz, İzmir’de serbest hekimlik yaptığı dönemde, halk sağlığını gözeterek başlattığı hizmetler bir çok tıbbi ve sosyal amaçlı kuruluşun oluşumunda katkı sağlamıştır.

İzmir Memleket Hastanesinde Çocuk hastalıkları Klinik Şefliği, Kolej Hekimliği, Fransız Hastanesi, Çocuk Esirgeme Çocuk Polikliniği, Aydın Şimendifer Kumpanyası başhekim muavinliği gibi hizmetleri 1930 yılına kadar sürdürdüğü hizmetlerden bir bölümü olarak yer almaktadır. İzmir’de ilk defa 1922 yılında 17 arkadaşı ile birlikte Verem Mücadele Cemiyetini kurmuştur. Uzun yıllar Tıp Cemiyeti, Etıbba Odası başkanlığını yapmıştır. Belediye kanunu ilk uygulama yılı olan 1930; İzmir Belediye Meclisine üye olan Ömer Behçet Uz, meclisin daha ilk toplantısında daimi encümeni seçilmiştir. İzmir’e olan katkılarını tıp ve toplum sağlığı alanlarından, kentin imar ve kalkınmasına kadar ilerlemiştir.

Ömer Behçet Uz

1931 yılında İzmir Belediye Başkanlığı‘na seçilerek 10 yıl belediye başkanlığı yapmıştır. Atatürk heykeli ve Cumhuriyet meydanı, her semtte pazar yerleri, çocuk bahçeleri, parklar, bulvarlar, kültür park ve İzmir Uluslararası Fuarı, Çocuk Hastanesi, santral garajı, fevzi paşa bulvarı, Ömer Behçet Uz’un İzmir’in kalkınması yönünde hizmetlerinden bir bölümüdür. Ömer Behçet Uz’un yerel hizmetlerine 1941 yılında idari hizmetleri de eklenmiştir. Denizli’den milletvekilli seçilerek tam 19 yıl süre ile siyasi hayatı olmuştur. 9 Temmuz 1942 – 9 Mart 1943 tarihleri arasında Ticaret Bakanlığı, 7 Ağustos 1946 – 10 Eylül 1947, 10 Eylül 1947 – 10 Haziran 1948, 17 Mayıs 1954 – 9 Aralık 1955 tarihleri arasında da III dönem Sağlık Bakanlığı yapmıştır.

Vefat

Ömer Behçet Uz 19 Mayıs 1986 tarihinde 93 yaşında İstanbul‘da vefat etmiştir.

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

Dr. Feridun Frik

Dr. Feridun Frik

Dr.Feridun Frik, 29 Ekim 1899 tarihinde Üsküdar, İstanbul’da doğmuştur. Türk Tıp Tarihi Kurumu Eski Başkanı, …