Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content

Novartis

Novartis; Ciba-Geigy ile Sandoz firmalarının birleşmesiyle ilaç firması olarak 1996 yılında Basel, İsviçre’de kurulmuştur.

Şirketin kökleri, ilk olarak Johann Rudolf Geigy-Gemuseus tarafından her türlü materyal, kimyasal madde, boya ve ilaç ticaretiyle faaliyet göstermek amacıyla 1758 yılında İsviçre’nin Basel kantonunda J.R Geigy şirketini kurmasıyla başlamıştır. Bunun sonrasında Alexander Clavel, Basel’deki ipek boyama fabrikasında sentetik bir boya olan füksin üretimine başlamıştır. Bunun yanında Dr. Alfred Kern ve Edouard Sandoz tarafından Kern & Sandoz kimyasal madde firması olarak alizarin mavisi ve auroamin boyalarını üretmek amacıyla 1886 yılında İsviçre Basel‘de kurulmuştur.

1900 yılında ilk farmasötik ürünü olan Vioform adlı antiseptik-antiromatizmal ilaç Salen‘i üreten Ciba laboratuvarı; 1914 yılında Basel’de ilk olarak ilaç araştırmaları gerçekleştirmeye başlamıştır. Ayrıca Profesör Arthur Stoll, Sandoz bünyesinde 1917 yılında bir ilaç departmanı oluşturarak araştırmalara başlamıştır.

Geigy Başkanı Louis von Planta ile CIBA Başkanı Robert Kappeli; 1970 yılında CIBAGEIGY birleşmesi konusunda el sıkışarak birleşme sağlanmıştır. Son olarak, 1996 yılında Sandoz ile Giba-Geigy firmalarının birleşmesiyle dünyanın en önemli ilaç firmalarından biri olan Novartis kurulmuştur.

Novartis

Novartis

Genel merkezi ABD Massachusetts Cambridge‘de bulunan Novartis Institutes for BioMedical ResearchNIBRNovartis Biyomedikal Araştırma Enstitülerini 2002 yılında kurması ile global araştırma ağını birleştirmiştir. ABD Texas Fort Worth merkezli Alcon firmasının çoğunluk hissesini 2010 yılında satın alan Novartis; göz tedavileri alanında önemli bir atılım gerçekleştirmiştir. Firma Novartis ilaç, Alcon göz tedavileri ve Sandoz jenerik ilaçlar olarak üç ana bölüm oluşmaktadır.

Bilim ve sağlık alanında ilerlemeler yoluyla insanlığın gelişimine katkıda bulunan Novartis; yeni ürünler geliştirmesi ile yenilik alanındaki cesaretini dünyanın genelinde hastaların karşılanmamış ihtiyaçlarına yanıt vermeye odaklamaktadır.

Firma İlaç, Onkoloji ve Sandoz birimleri ile birlikte, araştırma grubu Biyomedikal Araştırma Enstitüleri; ayrıca Müşteri ve Teknoloji Çözümleri destek vererek birimler arasında işbirliğiyle verimlilik ve üretkenlik artışı sağlamaktadır.

Sağlık hizmetlerinin büyüyen alanlarında yenilikçi ürünler geliştirmeyi hedefleyen Firma; ilaç ve sağlık hizmetlerinde Asya, Afrika ve Latin Amerika gibi yükselen pazarlarda operasyonlarını genişletmektedir.

Faaliyetleri

Ürün Portföyü.Tedavi Alanları.Klinik Araştırmalar

İletişim

Novartis Türkiye

Adres: Rüzgarlıbahçe Mah. Şehit Sinan Eroğlu Cad. No: 6 PK: 34805 Kavacık, Beykoz / İstanbul

Telefon: 0 216 681 20 00

İletişim Merkezi: 0 850 470 0 111

Faks: 0 216 681 20 77

Web: wwwnovartis.com.tr

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

Şanlı İlaç

Şanlı İlaç

Şanlı İlaç; Ecz. Seyit D. Şanlı ve Dr. Mustafa S. Şanlı tarafından Şanlı Laboratuvar adı …

Bir cevap yazın