Ana Sayfa / İlaç Firmaları / Atabay İlaç

Atabay İlaç

Atabay İlaç, Eczacı Ömer Kemalettin Atabay tarafından beşeri İlaçların ithalatı ve pazarlamasını yapmak amacıyla 1939 yılında İstanbul’da kurulmuştur.

Ticari faaliyetlerine Beşeri İlaç ithalatı ve pazarlaması ile başlayan Kemalettin Atabay, sonrasında 1940’lı yıllarda sulfonamidli ilaçları üretmeye başlamıştır. Eczacı Kemalettin Atabay, ilk önce yatırımlarını II. Dünya Savası sırasında “Drogerie Centrale De Orient” ismiyle 1906 yılında İngilizler tarafından kurulan ve daha sonra Rumlar satın alınan ve uzun yıllar işlettiği Şark Merkez Ecza Deposu’nu 1945 yılında Ecz. Hasan Derman ve Ecz. Ziya Bey üç ortak olarak devr alınması ile başlamıştır. İkinci Dünya Savaşı sonrasında üretim yeteneğini tesis yatırımıyla büyütmek isteyen Eczacı Atabay, 1950-1955 yıllarında donanımlı modern tesisi olan Tophane İlaç Fabrikası’nda beşeri ilaç üretmeye başlamıştır. Tesislerinde ilk önce bitmiş dozaj formları ile sulfonamidli tablet ilaçlarının yanında analjezik ilaçlar da üretmeye başlamıştır.

Atabay İlaç

Acıbadem Tesisleri

Böylece büyümeye başlayan firma, 1967 yılında İstanbul Acıbadem’de günümüzde faaliyette olan Atabay İlaç Fabrikasını kurmuştur. Kemalettin Atabay‘ın vefatı sonrasında Almanya’da eğitim gören oğlu Bülent Atabay Türkiye’ye dönmesi ile şirketin başına geçmiştir.

Gebze Tesisleri

Böylelikle firma beşeri ilaç üretiminde hızlı ilerleme göstermeye başlamıştır. Daha sonra 1970 yılında beşeri ilaç etkin maddesi üretimi için Bülent Atabay tarafından Kocaeli, Gebze’de ham madde üretim tesisleri kurulmuştur. Bununla birlikte 1975 yılında Atabay Tarım ve Veterinerlik ürünleri tesisi Gebze’de kurulmuştur.

FDA ve Avrupa Sağlık Otoriteleri Onayı

Böylelikle şirket, 1985 yılında API Üretim Tesislerinin FDA ve Avrupa Sağlık Otoriteleri tarafından onaylanmıştır. Sonrasında 1992 yılında Beta-Laktam Üretim Tesisi ile KO-Amoksilav grubu antibiyotiklerin Türkiye’de 1. jenerik olarak üretimine başlamıştır. Sonra, 2012 yılında Afyon’da TMO’da yeni bir Alkaloid Ekstraksiyon Tesisi kurmuştur. 2013 yılında Biyofarmasötik Steril Önceden Doldurulmuş Şırınga Dolum Tesisi ve Acıbadem’de Biyofarmasötik Ar-Ge Tesisini kurmuştur. Bunlara ek olarak, 2016 yılında Biyobenzer Ar-Ge ve Biyoteknoloji Pilot Üretim Tesislerini kurmuştur. Ulusal olarak tanınan Ar-Ge Merkezi Sertifikası 2019 yılında alan Atabay, üniversiteler ile açık inovasyon projeleri ile FDF üretim hatlarında AB GMP sertifikalarını almıştır. Son olarak, 2019 yılında Japonya ve Çin dışında dünyada Favipiravir’in ilk sentezi ve Biyoeşdeğerliği ile Oseltamivir IV formu COVID ilaçlarının sentezi ve FDF’si Geleneksel Tıp Üretim Tesisini kurmuştur.

Tecrübeli ve teknik bir kadro tarafından yönetilen Atabay kuruluşları günümüzde İnsan ve Hayvan sağlığı için kaliteli ürünler üretmeye devam etmektedir. ATABAY İLAÇ, ürünlerinin Türkiye’de ve Dünya’da pazarlaması, tanıtımı, satışı ve pazarlama grubu tarafından ticari rekabet şartlarına uygun olarak gerçekleştirmektedir.

Acıbadem Tesisi ve Genel Merkez

Adres: Acıbadem, Köftüncü Sokak No: 3/1 PK: 34718 Kadıköy, İstanbul

Telefon: +90 216 326 69 65

Faks: +90 216 340 13 77

E-Posta: info@atabay.com

Web: www.atabay.com

Gebze Tesisi

Adres: Dilovası Sanayii Bölgesi 4.Kısım Sakarya Caddesi No: 28 Gebze / Kocaeli

Telefon: +90 262 724 85 41

Mobil: +90 533 688 58 02

Faks: +90 262 724 85 43

E-Posta: plant@atabay.com

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

Mamsel İlaç

Mamsel İlaç

Mamsel İlaç, Selçuk Ecza Holding‘in bir yan kuruluşu olarak 1991 yılında Üsküdar, İstanbul’da kurulmuştur. MAMSEL; …

Bir yanıt yazın