Ana Sayfa / Tıbbi Bölümler / Göz Hastalıkları

Göz Hastalıkları

Göz Hastalıkları veya Oftalmoloji, göz ve görme sistemi hastalıklarının teşhisi, tedavisi, önlenmesi ve cerrahisiyle ilgilenen bir tıp bilim dalıdır. Kelimenin kökeni Yunanca ophthalmos (göz) kelimesinden gelmektedir. Ana disiplin olarak hayvan gözlerini de kapsar; insan gözüyle aralarında son derece az fark vardır. Hastalıklara bağlı olmayan bu farklar sadece prevelans ve anatomiye bağlıdır.  Göz Hastalıkları Uzmanı ve/veya Oftalmolog; sadece tıbbi yeterliliklerini almış uzmanlara verilen unvandır ve göz operasyonları yapabildikleri için cerrah olarak sınıflandırılırlar.

İnsanoğlu tarih boyunca göz hastalıklarının bakımı ve tedavisi için bir çok yöntem denemiştir. Gözlere bitkisel yöntemlerle ve gözlere çekilen sürmenin sağlıklı mikroplar için tedavi uygulamaya çalıştıkları bilinmektedir.

Mısırlılar M.Ö 1600’lerde göz kapağı iltihabı (blefarit), göz merceği saydamlığı (katarakt), göz kapağı kisti (şalazyon), gözbebeği iltihabı (iritis), gözkapağı kabarcıkları (trahom) gibi birçok hastalığı tanımaktaydı. O dönem timsah derisi ve kertenkele kanı ile tedavi girişimleri gerçekleştirilmiştir.

Hindu cerrah Sushruta, M.Ö 600’lerde yaşadığı tahmin edilen Hindistan‘da yazdığı Sushruta Samhita adlı kitabında göz ile ilgili 72 hastalıkla beraber cerrahisi ve cerrahi aletleri anlatmaktadır. Sushruta,  kornea ve skleranın halka şeklindeki birleşme sınırı (limbus)’un 4 mm şakak bölgesinden (temporal) girilen iğne ile kristalin lensi gözün içini dolduran jel kıvamında saydama (vitreus) düşürerek katarakt ameliyatı yapan ilk cerrah olarak kabul edilir.

Göz anatomisi hakkında ilk çizimler 810 – 873 yılları arasında Abbasi döneminde yaşamış ünlü bir mütercim ve hekim Huneyn bin İshak‘ın Göz Üzerine On İncelemenin Kitabı‘nda yer almaktadır.

Katarakt cerrahi aletleri ve göz kaşıklarının; bu cerrahi aletlerle göze müdahalenin nasıl yapıldığı kitap ve anatomi atlaslarında örnekleri görülmektedir. Amasyalı hekim Sabuncuoğlu Şerefeddin 1465 yılında yazdığı “Cerrahiyet-i al Haniye” adlı kitabında göz tedavileri ile ilgili bölümlere de yer verilmiştir. 1559 yılında Alman cerrah Caspar Stromayer, kendi ameliyat tekniğini açıkladığı kitabında; katarakt ameliyatı ve tedavisinin gelişmeye başladığını göstermektedir. Cerrahi müdahale öncesi ve sonrası ilaçla tedavi, göz banyoları, merhem, su ile çeşitli deneysel uygulamalarla tedavi yöntemleri geliştirmeye başlamışlardır.

Göz Hastalıkları ‘nda Teknolojinin Gelişmesi

Göz Hastalıkları‘nda teknolojinin gelişmesi 19. yüzyılın ortalarında oftalmoskobun keşfi ile ciddi gelişmeler ve gözlüklerin de icadını beraberinde getirmiştir. Oftalmoskop 1851 yılında Alman fizyolog ve fizikçi Herman von Helmholtz tarafından ilk olarak Augenspiegelgöz aynası ismi ile oftalmoskop keşfedilmiştir. Oftalmoskop 1852 yılında Maressal de Marsilly tarafından oftalmoskopi oftalmos (göz) – skopos (gözlemci) kelimesinden türetilmiştir.

 

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

Tıbbi Viroloji

Tıbbi Viroloji; insan vücudunda virüslerin neden olduğu hastalıkların; laboratuvar tanısı ile yönetiminde yer alan, tıbbi …