Hepatoloji

Hepatoloji; karaciğer, safra kesesi ve pankreas çalışmaları ve bozukluklarının yönetimi ile hastalıklarını araştıran tıp bilim dalıdır.

Yunanca “hepatikoskaraciğer” ve “logiaçalışma” kelimelerinden karaciğer ve çalışma anlamında “HepatologiaHepatoloji” türemiştir.

Hepatoloji; karaciğer, safra kesesi ve safra yolu ile pankreası etkileyen tüm hastalıkların araştırılması, önlenmesi, tanı, teşhis ve tedavilerinde önemli rol oynamaktadır.

Karaciğer hastalıkları ve etkilediği organlar alanında hepatologlar ilgilenmektedir. Hepatologlar hepatit, karaciğer yağlanması, pankreatit ve karaciğer rahatsızlıklarının teşhis ve tedavisi ile ilgilenmektedir. İç Hastalıkları Anabilim Dalı Gastroenteroloji Yan dal uzmanlığının bir alt uzmanlığı olarak kabul edilen Hepatologlar, bazı ülkelerde sadece hepatoloji alanında uzman doktorlar bulunmaktadır.

Genellikle sindirim hastalıkları içerisinde yer alan karaciğer rahatsızlıkları; akut hastalıkların yanı sıra kronik ve viral hepatitler, sarılık, alkole bağlı siroz, karaciğer yağlanması ve karaciğer kanseri gibi komplikasyonlar hepatologların ilgi alanına girmektedir.

Hepatoloji

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

Anatomi

Anatomi

Anatomi; canlıların yapısı ve düzeni ile beraber bu anatomik yapıyı oluşturan organları incelemesini yapan anabilim …