Search
Generic filters
Exact matches only
Filter by Custom Post Type
Ana Sayfa / Doktorlar / Prof. Dr. Tunç Alp Kalyon

Prof. Dr. Tunç Alp Kalyon

Prof.Dr.Tunç Alp Kalyon; 1947 yılında İstanbul’da doğmuştur. Orta öğrenimi Pendik Lisesinde tamamlayıp, 1964 yılında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesine girmiştir.

1970 yılında mezun olan Prof. Kalyon GATA’da bir yıllık staj eğitiminden sonra üç yıllık zorunlu pratisyen hekimlik kıta hizmetini tamamlamak üzere Edirne’ye gitmiştir. 1974 yılında zorunlu hizmetini tamamlayıp, GATA’da Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon uzmanlık eğitimine başlamıştır. 1976 yılında dört ay süreyle Kıbrıs’ta görev yapmıştır. 1977 yılında uzmanlık eğitimini tamamlayıp, aynı dönemde Japon Hükümetinden kazandığı Monbusho bursu ile Japonya’ya gitmiştir. Osaka Yabancı Diller Fakültesinde altı ay süren Japonca eğitimini müteakip Kyushu Üniversitesi Tıp Fakültesinde ve Kyushu Rosai Hospital’da bir yıl süreyle rehabilitasyon konusunda çalışmalar yapmıştır.

Spor Hekimliği

Prof.Dr.Tunç Alp Kalyon; 1979 yılında GATA’daki uzmanlık görevine geri dönmüştür. 1982 yılında doçent ve öğretim üyesi kadrosuna atanmıştır. 1985 yılında yapılan bir sınavı kazanarak Almanya‘da Wiesbaden Amerikan Hastanesinde üç aylık bir eğitim görmüştür. 1986 yılında GATA’da Spor Hekimliği Bilim Dalı kurucu başkanı olarak görevlendirilmiş ve bu konudaki eğitim çalışmalarını başlatmıştır. 1988 yılında profesör olan Kalyon; aynı yıl ilk kez gittiği ABD’de spor hekimliği konusunda incelemelerde bulunmuştur.

Prof.Dr.Tunç Alp Kalyon; 1990 yılında Spor Hekimliği konusunda ilk kitabı yayınlamıştır. Özürlülerde spor konusuyla ilgilenmeye başlayıp ve Özürlüler Spor Federasyonunda görev almıştır. 1992 yılında Barselona’da yapılan IX. Paralimpik oyunlarda Türkiye’den ilk katılımı gerçekleştiren kafilenin başkanı olarak görev yapmıştır.

GATA Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı Başkanlığı

Prof.Dr.Tunç Alp Kalyon; 1995 – 2000 yılları arasında Nato Sağlık Komitesine temsilci seçilmiş ve Nato ülkelerindeki toplantılara katılmıştır. 1997 yılında Japonya’da Onursal Danışman ünvanı verilmiştir. 1999 yılı Kasım ayında Türk Silahlı Kuvvetleri Rehabilitasyon Merkezinin kuruluş ve organizasyon çalışmaları kapsamında Washington Ulusal Rehabilitasyon Hastanesinde kısa süreli eğitim görmüştür. 2000 yılında GATA Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı Başkanlığına atanmış ve 2007 yılına kadar bu göreve devam etmiştir.

Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Sağlık Yüksek Kurulu Başkanlığı

Prof.Dr.Tunç Alp Kalyon; 2002 yılında Sağlık Bakanlığı Akupunktur Bilim Komisyonu üyeliğine getirilmiştir. Aynı yıl Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Sağlık Yüksek Kurulu Başkanı seçilmiştir. 2003 yılında Avrupa FTR Board sertifikasına hak kazanmış. Tıpta Uzmanlık Tüzüğünün yayınlanmasından sonra Sağlık Bakanlığında kurulan FTR EğitimMüfredat Komisyonunun başkanlığına seçilmiş ve bu konudaki çalışmalara ağırlık vermiştir. 2003 yılında Avrupa FTR Board sertifikasına hak kazanmıştır.

Prof.Dr.Tunç Alp Kalyon; 2006 yılında Japonya‘da yapılan Zihinsel Engelliler Özel Kış Olimpiyatlarında yine Türkiye‘yi ilk kez temsil eden ekibin başkanı olarak görev almıştır. 30 Ağustos 2007’de emekli olan Prof. Kalyon; İstanbul’a yerleşip, özel sektörde çalışmaya başlamıştır.

Prof.Dr.Tunç Alp Kalyon; Çamlıca Medicana Hastanesinde hekimliğe ve İstanbul Kent Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesinde öğretim üyeliği görevlerine devam etmektedir.

Prof.Dr.Tunç Alp Kalyon Kitapları
  • Yarım Yüzyıl Geçti Aradan
  • Spor Hekimliği
  • Osteoporoz
  • Bel Ağrıları
  • Özürlülerde Spor
  • Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon
  • Özürlü Sporcularda Genel ve Fonksiyonel Sınıflandırma Rehberi
  • Bedensel Engelli Sporlarında Kurallar Kitabı
  • Özel Olimpiyat Oyunları Spor Kuralları

 

İletişim

Çamlıca Medicana Hastanesi Fizik Tedavi Başkanlığı

Adres: Alemdağ Caddesi No : 113 34764 Üsküdar / İstanbul

Telefon: 0 216 522 60 60

Faks: 0 216 521 39 06

E-Posta: tkalyon@gmail.com

Web: tuncalpkalyon.com

Hakkında hipokratist

İlgili Konular

Prof. Dr. Hasan Fahrettin Keleştemur

Prof. Dr. Hasan Fahrettin Keleştemur

Prof.Dr.Hasan Fahrettin Keleştemur; 25 Ekim 1955 tarihinde Elazığ’da doğmuştur. İlk ve orta öğrenimini Elazığ‘da tamamlayan …