Ana Sayfa / Doktorlar / Doç. Dr. Pembe Hande Özdinler

Doç. Dr. Pembe Hande Özdinler

Doç.Dr.Pembe Hande Özdinler, 1971 yılında İstanbul’da doğmuştur. Moleküler Biyoloji ve GenetikNöroloji Uzmanı ve Türk Akademisyendir.

Pembe Hande Özdinler, ilk – orta ve lise öğrenimi ile son olarak 1994 yılında Boğaziçi Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü’nden mezun olmuştur. Daha sonra Boğaziçi Üniversitesi’nde Prof. Zeynep İlsen Önsan’ın öğrencisi olarak yüksek lisansını tamamlamıştır. Doktora sonrasında ABD’ye Boston’a giden Özdinler, Harvard Tıp Fakültesi’nde araştırmacı ve eğitmen olarak nöroşirurji bölümünde çalışmalarına başlamıştır.

ABD’de kardeşinin beyin ölümü sebebiyle hayatını kaybetmesinin ardından 1998 yılında gelişim ve sistem nörobilimcisi Türk profesör Reha Erzurumlu’nun desteğiyle New Orleans’taki Louisiana Devlet Üniversitesi, Healthy Sciences Center’de hücre biyolojisi, anatomisi, sinirbilimi ve nöroloji alanlarına yönelmiştir. LSU Sağlık Bilimleri Merkezi’nde 2001 yılında hücre biyolojisi, anatomi ve sinir bilimleri dalındaki doktorası sonrasında araştırmasını yapmıştır.

Bunun sonrasında Dr. Hande Özdinler, 2002-2008 yılları arasında Harvard Tıp Okulu, Massachusetts Genel Hastanesi’nde araştırmacı olarak çalışmıştır. Ardından ABD, Chicago’da Northwestern Üniversitesi’nde akademisyen olarak görev yapmaya başlamıştır. Daha sonra Northwestern Üniversitesi Feinberg Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı’nda 2008-2017 yılları arasında ALS hastalığı üzerine çalışma yapmak üzere bir laboratuvarın kuruluşunu gerçekleştirmiştir.

Doç. Dr. Pembe Hande Özdinler

Özdinler Laboratuvarı

Doç.Dr.Pembe Hande Özdinler, özellikle kurucusu olduğu Özdinler Laboratuvarı’nda akademisyen arkadaşları ile araştırmalar gerçekleştirmektedir. Laboratuvarında aynı zamanda parkinson hastalığı ile bağlantılı olan genin yokluğunun beyindeki motor-nöronları artan baskıya maruz bırakarak nörodejenerasyona sebep olduğu bulunmuştur.

Bununla birlikte Doçent Özdinler, farklı hastalıklarda nöron popülasyonlarında gözlenen nöronal savunmasızlığın moleküler ve hücresel temelini anlamakla ilgilenmektedir. Dolayısıyla ALS, HSP ve PLS‘de ölen üst motor nöronlara odaklanan Dr. Özdinler; nöronal dejenerasyona yol açan ortak hücresel mekanizmalara ilgi duymaktadır. Böylelikle üst motor nöronlar için ilk raportör hattını oluşturarak karakterize eden ve iyileştirilmiş üst motor nöron sağlığını bir okuma olarak içeren yeni bir ilaç keşif/doğrulama platformu geliştirmiştir.

Northwestern Üniversitesi Feinberg Tıp Fakültesi‘nde Nöroloji Doçenti olan doktor Hande Özdinler; ayrıca Les Turner ALS Merkezi, Mesulam Bilişsel Nöroloji ve Alzheimer Hastalığı Merkezi ve Robert H.Lurie Kapsamlı Kanser Merkezi‘nde öğretim üyesi olarak çalışmaktadır.

Bilim insanı olmasının yanı sıra ressam, yazar, uluslararası basın mensubu, anne, kadın, bilim ve eğitim savunucusu olan Pembe Hande Özdinler; eşi Derya Özyurt ile birlikte öğrenciler için bilim eğitimini teşvik etmek amacıyla yenilikçi ve işbirlikçi fikirlerin çok erken aşamaları için finansman başlatmayı amaçlayan, kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olan Art Loves Science Vakfı‘nı kurmuştur.

İletişim
Özdinler Laboratuvarı
Adres:
Telefon:
312-503 2776
E-Posta:
ozdinler@northwestern.edu
Web: labs.feinberg.northwestern.edu/ozdinler

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

Prof. Dr. Kamile Şevki Mutlu

Prof. Dr. Kamile Şevki Mutlu

Prof.Dr.Kamile Şevki Mutlu; 1906 yılında İstanbul’da doğmuştur. Tıp doktoru, Türkiye’nin İlk Kadın Patoloji Uzmanı, İlk …

Bir yanıt yazın