Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Ana Sayfa / Doktorlar / Prof. Dr. Arif İsmet Çetingil

Prof. Dr. Arif İsmet Çetingil

Prof.Dr.Arif İsmet Çetingil, 1896 yılında İstanbul’da doğmuştur. Dahiliye ve Hematoloji Profesörü, Tıp Bilim İnsanıdır.

Babası Osmanlı sarayında memur olan Arif İsmet Çetingil‘in; ilk ve orta öğrenimini İstanbul, Beşiktaş’ta tamamlamış ve Kabataş idadisinden mezun olarak tamamlamıştır. Öğrenim gördüğü sırada matematik ve biyolojiye olan ilgisinin yanında, Almanca ve Fransızca dil öğrenimi dersleri almıştır. 1913 yılında fizik ve kimya‘da oluşan giriş sınavını birinci olarak kazanarak, 60 kuruş maaş ve sınıf çavuşu ünvanıyla Askeri Tıbbiye‘ye girmiştir.

Askeri Tıbbiye’den 1918 yılında mezun olan Dr. Arif İsmet; Gülhane Tatbikat Mektebi ve Seririyat Hastanesi’nde çalışmaya başlamıştır. 1918 yılının Aralık ayında Gülhane binası Fransızlar tarafından işgali sonrası, Gümüşsuyu Askeri Hastanesi’nde taşınmış ve dahiliye asistanlığını sürdürmüştür.

Milli Mücadele’nin başlaması ve Milli Kurtuluş ve Mustafa Kemal Atatürk‘e destek vermek amacıyla Prof. Dr. Tevfik Sağlam ve başasistan Dr. Tevfik İsmail Gökçe tarafından planlanarak, genç vatansever aydınlar arasında yer alarak; 20 Haziran 1920 tarihinde İstanbul’dan Ankara‘ya gitmiştir. Ankara’da Cebeci Hastanesine atanan Dr. Arif İsmet, bir laboratuvar kurarak çalışmaya başlamıştır.

Savaş yıllarında, ilk olarak Ankara Cebeci Hastanesi’nde göreve başlayayan Dr. Arif İsmet, ardından sırasıyla; Sivas Çiçek Aşısı, Serum ve Kuduz Müessesesi, Kayseri Hastanesi Dahiliye Mütehassıslığı, Sivas Kuduz Müessesesi, Ankara Sarıkışla Hastanesi’nde görev yapmıştır.

Lozan Antlaşması sonrası, 1923 yılında Almanya’ya Hamburg Eppendorf Hastanesi ve Tropikal Hastalıklar Enstitüsü’nde gönderilen Dr. Arif İsmet, 1925 yılında Ankara‘ya dönerek Cebeci Hastanesi’nde dahiliye mütehassısı olarak atanarak göreve başlamıştır.

1933 yılında Üniversite Reformu sonrasında Şişli Etfal Hastanesinde görevli olan Dr. Çetingil; 1934 yılında İstanbul Vakıf Gureba Hastanesi’nde Ord. Prof. Dr. Erich Frank tarafından kurulan II. Dahiliye Kliniği atanarak birlikte çalışmaya başlamıştır.

Kan Hastalıkları Hematoloji

Dr. Arif İsmet Çetingil, 1936 yılında Prof. Frank’ın teşfikiyle öğrenci, asistan ve hastalar üzerinde kan hastalıkları bulgu ve belirtilerini anlatmaya başlamış; kemik iliği ponksiyonu üzerine bir tez hazırlayarak 1937 yılında dahiliye doçenti olmuştur. 1937 yılında kan bilimi ile ilgili Türkçe yazılmış ilk kitap “Kan Hastalıkları Hematoloji” adlı kan hastalıkları ders kitabını yayımlamıştır. Doçent Çetingil 1941 yılında profesör ünvanını almıştır.

1955 yılında İstanbul Tıp Fakültesi dekanı olan Prof.Dr.Arif İsmet Çetingil; 1957 yılında Prof. Frank’ın yaşamını yitirmesi sonrasında kürsü başkanlığına getirilerek Ordinaryüs Profesörlüğe yükseltilmiştir. Prof. Çetingil’in II. Dahiliye Kliniği birkaç kez politik ve yasal nedenlerden dolayı adı değiştirilmiş olsa da kürsü başkanlığı görevini, yaş haddi nedeniyle 1973 yılında emekliliğine kadar aralıksız olarak sürdürmüştür.

Prof. Dr. Arif İsmet Çetingil 11 Temmuz 1985 tarihinde yaşamını yitirmiştir.

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

Dr. Maurice Nicolle

Dr. Maurice Nicolle

Dr.Maurice Nicolle, Mart 1862 yılında Fransa‘nın kuzeybatısında Yukarı Normandiya bölgesinde yer alan Rouen’de doğmuştur. Fransız …