Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Ana Sayfa / Sağlık Müzeleri / Wellcome Collection

Wellcome Collection

Wellcome Collection, tıbbi eserler ile orijinal sanat eserlerini sergileyen; bilim, tıp, yaşam ve sanatı birbirine bağlayan fikirleriyle 1936 yılında Londra‘da kurulan Kütüphane ve Tıp Tarihi Müzesidir.

Tarihi sergiler, koleksiyonlar, canlı programlar, dijital yayın ve yayın yoluyla insanların bilim, tıp, yaşam ve sanat arasındaki bağlantıları derinlemesine düşünmeleri için fırsatlar yaratan mekan; çağdaş sergiler ve koleksiyonlar ile aynı zamanda kütüphane, kafe, kitapçı ve konferans olanaklarıyla yılda 550 bin üzeri ziyaretçi kabul etmektedir. Koleksiyon; fiziksel olanaklarına ek olarak, sağlıkla ilgili orijinal makalelerin ve görsel arşivin bulunduğu web sitesi bulunmaktadır.

Wellcome Tıp Tarihi Müzesi

Wellcome Collection, tıbbın tarihsel gelişimi konulu kitap, resim ve nesne koleksiyonuna sahip bir gezgin ve ilaç uzmanı Sir Henry Solomon Wellcome tarafından 1936 yılında “herkesin karşılaştığı acil sağlık sorunlarını çözmek ve bilimi desteklemek” amacıyla kurulan; insan ve hayvan sağlığını iyileştirmeye yönelik araştırmaları finanse etmesi, aynı zamanda sağlık araştırma odaklı hayırsever bir vakıf olan Wellcome Trust‘ın parçasıdır. Dünyanın dört bir yanından eserler barındıran Wigmore Caddesi‘ndeki Wellcome Tıp Tarihi Müzesi; ilk olarak idari ofislerini 2004 yılında tamamlanan Euston Road‘daki bitişik sitedeki yeni binasına taşımıştır. Böylece eski Wellcome Binası‘nda yeni bir halka açık mekan yaratılmıştır. Bununla birlikte koleksiyon; Haziran 2007’de halka açılmasının ardından Ekim 2015’te ek kamusal alanların açılmasıyla meraklılar için ücretsiz varış noktası olarak ilan edilmiştir. Müze ve kütüphanesi ücretsiz olan mekan; tarihi varlıkları nedeniyle Londra Sağlık ve Tıp Müzeleri grubunun bir üyesidir.

Wellcome Collection

Koleksiyon ve Sergi Alanı

Koleksiyon ayrıca birkaç galeriye bölünmüş olup; Henry Wellcome koleksiyonunun küçük bir bölümünü sergileyen “Medicine Man – Tıpçı” adında kalıcı bir sergidir. Engelliliğin sosyal modeli çerçevesinde, engelli sanatçı ve aktivistlerin katkılarıyla; 2019’da dünyanın erişilebilirliği en iyi galerilerinden biri olarak “Being Human – İnsan Olmak” adında kalıcı bir sergisi açılmıştır. Sergi, kişisel hikayelere odaklanarak 21. yüzyılda insan olmanın ne anlama geldiğini dört bölüme ayırarak araştırmaktadır. Serginin bölümleri; Beden ve Zihin, Çevresel Çöküş, Enfeksiyon ve Genetik alanından oluşmaktadır. Koleksiyonda Yinka Shonibare, Latai Taumoepeau, Kia LaBeija ve Isaac Murdoch; Standing Rock protestoları için tasarladığı “Water is LifeSu Hayattır” sergisi yer almaktadır.

Ana sergi alanı; Felicity Powell ve Bobby Baker‘ın çalışmalarının bulunduğu etkinlik ve sergi programlarına ev sahipliği yapmaktadır. Bina fuayesi ve ortak alanlar; genellikle Pablo Picasso‘nun 1950 tarihli bir çalışmasını ve Anthony Gormley’in bir çalışmasını içermektedir . Ayrıca Marc Quinn‘in bir figürü cam bir kasanın içinde sergilenmektedir.

İletişim

Adres: 183 Euston Road LLondon NW1 2BE UK (Londra / İngiltere)

Telefon: +44 (0) 20 7611 2222

E-Posta: info@wellcomecollection.org

Web: wellcomecollection.org

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

Vrolik Müzesi

Vrolik Müzesi

Vrolik Müzesi – Museum Vrolik; Vrolikianum Müzesi adı ile 1800’lü yılların ortalarında baba oğul anatomi …

Bir cevap yazın