Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Ana Sayfa / Sağlık Müzeleri / Şüpheli Tıbbi Cihazlar Müzesi

Şüpheli Tıbbi Cihazlar Müzesi

Şüpheli Tıbbi Cihazlar MüzesiThe Museum of Questionable Medical Devices; 80’lerin başında bir “frenoloji salonu” olarak ABD’nin Ortabatı bölgesinde, Minnesota eyaleti Minneapolis kentinde açılmıştır.

Müzenin kurucu küratörü ve tıbbi şarlatanlık uzmanı Bob McCoy; ilk önce sahilde bir alışveriş merkezi içinde ücretsiz kira sözleşmesi karşılığında, alışveriş yapanları frenoloji makinelerinde kafatası okumaları veya hızlı bir sinüzoidal akım sarsıntısı ile eğlendirmeye başlamıştır.

İnsanları rahatsız edebileceği, şaşırtabileceği veya iyileştireceği konusunda dünyanın en anlamsız ve yararsız bilgilerinin olduğu Müze; günün rahatsızlıklarını iyileştirmek için uyguladıkları tüm yararsız ve düpedüz tuhaf şeyleri sergilemeye hizmet etmiştir.

En tuhaf makineler için Amerikan Tabipler BirliğiAmerican Medical Association (AMA) ve Gıda ve İlaç İdaresiFood and Drug Administration (FDA)’nın çöpe gidecek yüzlerce tıbbi cihazlar koleksiyona dahil edilmiştir. Ayrıca St. Louis Bilim Merkezi, Bakken Kütüphanesi, Sağlık Sahtekarlığına Karşı Ulusal Konsey’den ödünç alınan başlıca koleksiyonlardan oluşmuştur.

Tıbbi sahtekarlık masallarının yer aldığı Şüpheli Tıbbi Cihazlar Müzesi koleksiyonunda öne çıkanlar; frenoloji adı verilen insanların kişiliğini belirlemek için kafasındaki tümseklerin boyutunu ölçen psikograf cihazı vardır. Okuma, zeka, maneviyat, nezaket ve iffet gibi tüm tümseklerin haritalanabildiği; 35 karakter özelliğinden herhangi birinde nasıl olduğunun bilinmesini sağladığı iddaa edilmiştir.

Aynı zamanda müzede, bir ışık soketine takılan ve karın bölgesini uyaran bir prostat ısıtıcı ile kayıp cinsel dürtü ve erkekliği geri kazandırdığı iddaa edilen elektrikli termit dilatör cihazı koleksiyonda yerini almıştır.

Nemektron makinesi adı verilen göğüsleri büyüterek veya küçülterek normalleştirmek için farklı boyutlarda metal halkalar kullanılmıştır. Penis ve anal ekleri olan ultraviyole tarak, romatizma üzerinde etkili olan kandaki demiri manyetize eden yara bandı, kilo vermek için tasarlanmış gözlükler ve sabun ürünleri gibi insan sağlığını değerlendirmek için tasarlanmış, geçen yüzyıldan modern zamanlara kadar 600’ün üzerinde parça sergilenmiştir.

Şüpheli Tıbbi Cihazlar Müzesi

Minnesota Bilim Müzesi

Müze, teknik olarak 2002 yılında kapanırken, küratör ve koleksiyoncusu Bob McCoy‘un çabaları sayesinde; koleksiyon Minnesota Bilim Müzesi‘nde “Şüpheli Tıbbi Cihaz” koleksiyonu olarak yaşamaya devam etmektedir.

Referans & Kaynak

Referans & Kaynak

Road Side America (Erişim Tarihi: 20.06.2022) www.roadsideamerica.com/story/2133

Quackery ve Tıbbi Dolandırıcılık Müzesi (Erişim Tarihi: 19.06.2022) www.atlasobscura.com/quackery

Science Museum of Minnesota (Erişim Tarihi: 19.06.2022) new.smm.org/weighing-the-evidence

Museum of Health Madness (Erişim Tarihi: 20.06.2022)  news.bbc.co.uk/2/hi/health/3022930.stm

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

Pauls Stradins Tıp Tarihi Müzesi

Pauls Stradins Tıp Tarihi Müzesi

Pauls Stradins Tıp Tarihi Müzesi; dünyanın en büyük üç tıp tarihi müzelerinden biri olarak 1 …

Bir cevap yazın