Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content

Veba

Veba – Carriers; yönetmenliğini ve senaryosunu Àlex Pastor ve David Pastor üstlendiği 2009 yılı ABD yapımı korku, gerilim, dram ve bulaşıcı bir veba hastalığını konu alan filmin; başrollerinde Josh Hartnett, Lou Taylor Pucci, Chris Pine, Piper Perabo, Christopher Meloni ve Emily VanCamp rol almaktadır.

Veba – Carriers, ABD’de 4 Eylül 2009 tarihinde vizyona giren film, Türkiye’de 18 Eylül 2009 tarihinden itibaren gösterime girmiş olup; dünya geneline yayılmış olan ölümcül bir veba salgını nedeniyle tüm insanlarda bir korku oluşmaktadır. Film, son olarak; 2019 yılının Aralık ayında Çin‘in Wuhan şehrinde başlayan ve tüm dünyayı tehdit ederek, pandemi oluşturan covid-19 coronavirüs nedeniyle yeniden gündeme gelmiş popüler film sitelerinde gösterime girmiştir. Film, kurgusal olarak veba hastalığı salgını üzerine odaklanmıştır.

Ölümcül veba salgınından kaçan dört arkadaş, Meksika Körfezi‘nde ıssız bir kumsalın güvenli bir yer olacağını düşünerek oraya ulaşmak için yola çıkmıştır. Çocukluğundan aklında kalan Meksika Körfezi‘ndeki ıssız bir kumsal olan “Turtle Beach“, adındaki sahilin hepsinin derdine derman olacağını düşünen Danny (Lou Taylor Pucci), kardeşi Brian (Chris Pine), Brian’ın kız arkadaşı Bobby (Piper Perabove) Danny’nin arkadaşı Kate (Emily VanCamp) ile beraber dört kişi otomobille bu karmaşadan kurtulmaya ve hayatta kalmaya çalışmaktadır.

Amerika Birleşik Devletleri‘nin güneybatısı boyunca, hayalini kurdukları bu güvenli mekana ulaşmak için yan yollardan gitmek ve her ne olursa olsun diğer insanlarla temastan kaçınarak hızla belirledikleri yol güzergahından giderken; dikkatsiz davranışları virüs bulaşmış kişilerle karşılaştıkça, kendilerini korumaya çalışarak yolculuklarının uzamasına neden olmaya başlamıştır. Umutsuzluk içinde virüs bulaşmamış yardım isteyen insanlar, boş yollar ve kasabaların arasında yol alırken; çöl yolunda kaza yaparlar ve kızı Jodie (Kiernan Shipka)’yi hastaneye götürmeye çalışan Frank (Christopher Meloni) adında bir adamla pazarlık yaparak ikna ederler. Hepsi birlikte seyahat etmeye karar verir ve yolculuk esnasında, olaylar bir sarmal haline dönüşür ve ahlaki ikilemler ortaya çıkar.

Veba – Carriers

Yapım: 2009

Tür: Korku, Gerilim, Dram

Süre: 84 dakika

Yönetmen: Àlex Pastor, David Pastor

Senaryo: Àlex Pastor, David Pastor

Oyuncular: Josh Hartnett, Lou Taylor Pucci, Chris Pine, Piper Perabo, Emily VanCamp, Christopher Meloni ve Kiernan Shipka

Yapımcı: Ray Angelic, Anthony Bregman

Müzik: Peter Nashel

Görüntü Yönetmeni: Benoît Debie

Kurgu: Craig McKay

Ülke: Amerika Birleşik Devletleri

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

Körlük

Körlük & Blindness, Portekizli Nobel Edebiyat Ödüllü yazar Jose Saramago‘nun 1995 yılında aynı adlı romanından …

Bir cevap yazın