Ana Sayfa / Mevzuat ve Uluslararası Sözleşmeler / Tütün Kontrolü Çerçeve Sözleşmesi

Tütün Kontrolü Çerçeve Sözleşmesi

Tütün Kontrolü Çerçeve SözleşmesiTKÇS; tütünle mücadelede ilk uluslararası anlaşma olarak 21 Mayıs 2003 tarihinde Dünya Sağlık Örgütünün 56. Dünya Sağlık Asamblesinde kabul edilmiştir.

TKÇS görüşmeleri esnasında dünyanın en önemli tütün üreten ve gelir elde eden ülkelerinden biri olan Türkiye, buna rağmen vatandaşlarının sağlığının her şeyden önemli olduğunun bilinci ile tütünle mücadele eden ülkeler arasında yerini almıştır. Türkiye yüzyılın en önemli önlenebilir ölüm nedenini ortadan kaldırmak için DSÖ ve diğer ülkelerle işbirliği yapmaktadır. Böylelikle 28 Nisan 2004 tarihinde Türkiye adına dönemin Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ tarafından imzalanan sözleşme 25 Kasım 2004 tarihinde TBMM’de onaylanmıştır.

Tütün Kontrolü Çerçeve Sözleşmesi’nin onaylanmasını takiben yapılacak çalışmaların planlanması ve Türkiye’de tütün salgınının kontrol altına alınabilmesi amacıyla Sağlık Bakanlığının önderliğinde ilk olarak 2006 – 2010 yıllarını kapsayacak şekilde bir “Ulusal Tütün Kontrol Programı” hazırlanmıştır. Ulusal Tütün Kontrol Programı’nın temel hedefi, 2010 yılına kadar Türkiye’de 15 yaş üzerinde sigara içmeyenlerin oranının %80’in üzerine çıkarılması, 15 yaş altında ise %100’e yakın olmasını sağlanması hedeflenmiştir.

Tütün Kontrolü Çerçeve Sözleşmesi ve protokolleri uygulama yükümlülüğü TKÇS’ye taraf olan devletlere aittir. Konusu tütün kontrolü ile ilgili halk sağlığı politikalarının tütün endüstrisinin ticari ve diğer çıkarlarından korunması, tütün dumanına maruz kalmaktan korunma, tütün ürünlerinin paketlenmesi ve etiketlenmesi ve tütün reklamı, promosyonu ve sponsorlukların yer aldığı bu uygulama rehberi ile nasıl uygulanacağına dair yöntemlere yer verilmektedir.

Tütün Kontrolü Çerçeve Sözleşmesi

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

Tıpta ve Diş Hekimliğinde Uzmanlık Eğitimi Yönetmeliği

Tıpta ve Diş Hekimliğinde Uzmanlık Eğitimi Yönetmeliği

Tıpta ve Diş Hekimliğinde Uzmanlık Eğitimi Yönetmeliği, tıp ve diş hekimliği alanlarında uzmanlık eğitimi, uzmanlık …

Bir yanıt yazın