Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Ana Sayfa / Tıbbi Vakıf ve Dernekler / Türk Ortopedi ve Travmatoloji Derneği

Türk Ortopedi ve Travmatoloji Derneği

Türk Ortopedi ve Travmatoloji DerneğiTOTDER; Ortopedi Şirürjisi ve Travmatoloji Cemiyeti adıyla 27 Nisan 1939 tarihinde İstanbul’da kurulmuştur.

Dernek, kurucu başkanı Ord. Prof. Dr. Akif Şakir Şakar‘ın öncülüğünde; Ord. Prof. Dr. Osman Cevdet Çubukçu, Ord. Prof. Dr. Zeki Zeren, Prof. Dr. Münir Ahmet Sarpyener, Op. Dr. Ali Rıza Tevfik Altogan, Dr. Behzat Kamuran Yegen, Op. Dr. Sadrettin Onaran, Dr. Zühtü Berkmen, Dr. Rıfat Hamdi Berkmen, Çocuk Cerrahisi ve Ortopedi Asistanı İffet Naim Onur ve Faruk Esen tarafından kurulmasının ardından faaliyetlerine başlamıştır.

TOTDER, özellikle 1962 yılında Acta Orthopaedica et Traumatologica TurcicaAOTT adı ile dergisinin ilk sayısı yayınlanmaya başlanmıştır. Bununla birlikte dergi 2002 yılından itibaren Pubmed, 2008 yılından itibaren SCI-Expanded indeks te yer almıştır.

Türk Ortopedi ve Travmatoloji Derneği

TOTDER Etkinlikleri

Derneğin kurucu başkanı Akif Şakir Şakar anısına 1973 yılında iki günlük bir bilimsel toplantı yapılmasının ardından kitap olarak basılmaya başlanması dışında ilki 1978 yılında olmak üzere, günümüze kadar toplam 18 bilimsel kitap yayınlanmıştır. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi tarafından her yıl düzenli olarak yapılan ve 2006 yılında itibaren TOTDER tarafından düzenlenmeye başlanan Derviş Manizade Günlerinin birleştirilmesi sonrasında 2011 yılından itibaren İstanbul Buluşması adı altında geleneksel hale gelen kongre ortaya çıkmıştır.

Bununla birlikte derneğin başındaki TÜRK ismi kuruluş yılından beri kullanılmasına rağmen; 13 Eylül 1974 tarihinde Bakanlar Kurulu Kararı ile kabul edilmesi sonrasında resmiyet kazanmıştır. Ayrıca 1992 yılında itibaren İstanbul Hastaneleri Aylık Eğitim ToplantılarıİHAT adı ile toplantılara başlanmış olup; 2006 yılı sonrasında İHAT, yeni ismi TOTDER SET Toplantıları olarak devam etmektedir. Aynı zamanda TOTDER SET Toplantıları adı altında yılda 9 adet olmak üzere; buna ek olarak 5 senelik asistan eğitimi süresince gerekli 45 çekirdek müfredat konuyu kapsayacak şekilde devam ettirilmektedir.

Türk Ortopedi ve Travmatoloji Derneği TOTDER Travma Toplantıları; 2004 yılında üçlü toplantılar ile başlayan ve 2015 yılı sonrasında asistan eğitiminde en çok karşılaşılan travma olgularının, olgu bazında tartışıldığı toplantılar olarak devam etmektedir. Türk Ortopedi ve Travmatoloji Derneği, 19 Ağustos 2005 tarihinde yönetim kurulu kararı ile TOTDER kısaltması almıştır.

Dernek kuruluş amacı doğrultusunda; yurt içi ve yurt dışında ortopedi ve travmatoloji alanına ek olarak ilgili tıp dallarında çalışmak ve bilimsel olarak uğraş vermektedir. TOTDER, Genel Kurulunu iki yılda bir yapılmakta olup; özellikle üye olmak isteyen Ortopedi ve Travmatoloji uzman ve asistanları, uzmanlık öğrencileri – yönetim kuruluna yazılı olarak üyelik başvurusu ile dernek yönetim kurulu tarafından karara bağlanmaktadır.

İletişim

Adres: Şehremini, Koyuncu Sok. No: 4/5 PK: 34104 Fatih / İstanbul

Telefon: 0 212 530 15 08

E-Posta: totder@totder.org.tr info@totder.org.tr

Web: totder.org.tr

Ulaşım

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

Halk Sağlığı Uzmanları Derneği

Halk Sağlığı Uzmanları Derneği

Halk Sağlığı Uzmanları Derneği – HASUDER; halk sağlığı uzmanlığının gelişimi ve Türkiye’de yaşayan herkesin sağlığını …

Bir cevap yazın