Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Ana Sayfa / Doktorlar / Prof. Dr. Murat Emre

Prof. Dr. Murat Emre

Prof.Dr.Murat Emre; 1956 yılında Ereğli, Konya’da doğmuştur. Tıp Doktoru, Nöroloji Uzmanı ve Tıp Bilim İnsanıdır.

Konya Ereğli’de Şekure – İsmet Emre çiftinin dört oğlundan en küçüğü olan Murat Emre; ilk öğrenimini Ereğli, orta öğrenimini Konya Maarif Koleji ve Lise öğrenimini Ankara Fen Lisesi’nde tamamlamıştır. Lise öğreniminin ardından İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi‘nde tıp öğrenimine başlayan Murat Emre; 1980 yılında birincilikle tıp doktoru olarak mezun olmuştur.

Deneysel Nöroloji ve Uzmanlığı Eğitimi

Mezuniyeti sonrasında mesleki kariyeri için İsviçre, Zürih’e giden Dr. Murat Emre; deneysel nöroloji ve uzmanlığı eğitimini İsviçre, Zürih Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde almıştır. Aynı zamanda Zürih’te sırasıyla nörorehabilitasyon başasistanlığı, klinik şefliği, araştırma görevlisi ve özel bir araştırma merkezinin Sinir Sistemi Klinik Araştırmalar Bölümü başkanlığı görevlerinde bulunmuştur.

İleri Nöroloji Eğitimi

Dr. Emre, ileri nöroloji eğitimi için İngiltere, Londra Queen Square’de University College London Hospitals, National Hospital for Neurology and NeurosurgeryUlusal Sağlık Servisi Vakfı‘nın Üniversite Koleji Londra Hastaneleri, Ulusal Nöroloji ve Nöroşirürji Hastanesi‘nde hareket bozuklukları nörolojisi ve bunun yanında ABD’nin Massachusetts Eyaletinin başkenti Boston’da Beth Israel Deaconess Medical Center ve Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi‘nde davranış nörolojisi ve demans üzerine araştırmacı olarak çalışmıştır. Dr. Murat Emre, İsviçre, İngiltere ve ABD’deki araştırma çalışmaları sonrasında; 1989 yılında doçent, 1996 yılında yılında profesörlük ünvanını almasının ardından aynı yıl Türkiye’ye dönmüştür.

Türkiye Çalışmaları

Türkiye’de İstanbul Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı’nda çalışmalarına başlayan Prof. Dr. Murat Emre; 2002-2003 yıllarında Nöroloji Anabilim Dalı Başkanlığı görevi ve sonrasında Davranış Nörolojisi ve Hareket Bozuklukları Birimi, Beyin Araştırmaları Derneği, Alzheimer Derneği ve Alzheimer Vakfı’nın kurucu başkanlığı görevlerinde bulunmuştur.

Alzheimer ve Parkinson Araştırmaları

İstanbul Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı’nda yaptığı çalışmalar sırasında alzheimer hastalığı için yeni bir yatkınlık geni saptayan Prof.Dr.Murat Emre; özellikle alzheimer hastalığı ile ilgili uluslararası bir başarıya imza atmıştır. Bununla birlikte başında bulunduğu çok uluslu ekibi ile 2004 yılında tamamladığı yeni bir ilacın parkinson hastalığına bağlı bunamada etkili olduğunu gösteren Prof. Murat Emre; parkinson ve alzheimer hastalığı ile ilgili çok sayıda uluslararası yayını ve araştırmaları devam etmektedir.

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

Prof. Dr. Mete Düren

Prof. Dr. Mete Düren

Prof.Dr.Mete Düren; 1963 yılında İstanbul‘da doğmuştur. Genel Cerrahi Uzmanı ve buna ek olarak Endokrin Uzmanı, …

Bir cevap yazın