Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content

Salgın

Salgın – Contagion, yönetmenliğini Steven Soderbergh‘in, senaryosunu Scott Z. Burns‘ün yazdığı, 2011 yılı ABD – BAE ortak yapımı; dram, bilimkurgu, gerilim türünde olan filmin başrollerinde Marion Cotillard, Matt Damon, Laurence Fishburne, Jude Law, Gwyneth Paltrow, Kate Winslet ve Jennifer Ehle yer almıştır.

Salgın

Salgın Contagion, dünya prömiyeri 68. Venedik Film Festivali‘nde yapılmış olup; “Ellerinizi yıkamayı unutmayın” vurgusu yaratan film, son olarak Çin‘in Wuhan şehrinde başlayan ve tüm dünyayı tehdit eden, corona virüsüne benzerliği ile son zamanlarda İTunes‘un En İyi Filmler Listesi‘nde yer almaktadır.

Film, hava ve solunum yoluyla rahatlıkla insanlara geçerek birkaç gün içinde virüs salgını ile insanların yaşamını yitirmesine yol açmaktadır. Ölümcül olan virüs salgını, dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen uzmanların; oluşan salgına karşı çare arayışları ve virüsün daha da hızlı yayılan panik durumunu kontrol altına almaya çalışmalarını konu almaktadır. Filmde, insanların virüs salgınından canlarını kurtarmaya çalışırken, dağılmanın eşiğine gelerek toplumsal hayata tutunma mücadelesi vermektedir.

İşi sebebiyle Japonya, Hong Kong’da olan Elizabeth “Beth” Emhoff (Gwyneth Paltrow) soğuk algınlığına benzer bir hastalığa yakalanmıştır. Önceleri hastalığını fazla önemsemese de, evine döndükten bir süre sonra oğlunun da benzer belirtiler göstermesiyle; süre gelen zaman içinde gelişen belirtilerin daha ciddi bir hâl alması ile ilk başta düşündüğü kadar basit bir hastalık olmadığını görmüştür. Durumu hızla kötüleşen Beth‘in yaşamını yitirirken, yolculuğu sırasında temasta bulunduğu insanların da hastalanmaya başlamasıyla birlikte pandemik hastalıklardan olan tüm dünyayı saran ölümcül bir salgın ortaya çıkmıştır. İnsanların kısa sürede tek tek hastalanıp yaşamını yitirirken, gündelik yaşam da sürdürülemez bir hâl almıştır. Devlet kurumlarının işlemez hâle geldiği salgın; verilen mücadelenin en ön saflarında yer alan Hastalık Kontrol MerkeziCDC, hızla yayılan salgınla ilgili çok geç kalmadan bir aşı veya viral enfeksiyonun kontrol altına alınabilmesi ya da yok edilmesine yönelik anti-viral bir ilaç bulabilmek için adeta zamana karşı yarışılmaktadır.

Salgın – Contagion

Yapım: 2011

Tür: Dram, Sağlık, Bilimkurgu, Gerilim

Süre: 106 dakika

Yönetmen: Steven Soderbergh

Senaryo: Scott Z. Burns

Oyuncular: Marion Cotillard, Matt Damon, Laurence Fishburne, Jude Law, Gwyneth Paltrow, Kate Winslet

Yapımcı: Michael Shamberg, Stacey Sher, Gregory Jacobs

Müzik: Cliff Martinez

Ülke: Amerika Birleşik Devletleri – Birleşik Arap Emirlikleri

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

Ben Efsaneyim

Ben Efsaneyim

Ben Efsaneyim – I Am Legend; Norveç asıllı ABD’li korku ve bilimkurgu yazarı Richard Matheson‘un …