Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Ana Sayfa / Medikal Cihazlar / Kan Sayım Cihazları

Kan Sayım Cihazları

Kan Sayım Cihazları veya Kan Sayım Analizörü; kanın içerisinde yer alan çeşitli hücrelerin miktarlarını ölçen laboratuvarlarda kullanılan medikal cihazlardır.

Kan sayım cihazlarında İmpedence Varitation MethodElektriksel Direnç Değişimi, Laser Light Scatter Lazer Işını Dağılımı ve Fotometrik yöntemler; kanın içinde yer alan hücrelerin sayımı için parametre sayısına bağlı olarak bu ikisi ya da üçü aynı anda kullanabilmektedir.

Kan sayım cihazlarının temel kullanım amacı, kanda bulunan hücrelerin sayılarının tespitinin ardından sayım sonucu elde edilen veriler hekimlerin yararlandıkları en önemli unsurlardan biri olup, bir çok hastalığın teşhis edilmesinde kullanılmaktadır. Her hücrenin insan vücudunda gerçekleştirdiği görevlere bağlı olarak; hücrelerin sayılarının normal değerleri çeşitli hastalık ve enfeksiyon durumlarına bağlı olarak hücrelerin sayıları normal değerler üzerinden belirgin bir şekilde değişmektedir. Sayımın ardından elde edilen değerler ile normal değerler karşılaştırılarak çeşitli hastalıkların tanısı yapılabilmektedir.

Kan sayım cihazının elde ettiği hücre sayıları mikroskop altında elde edilen sayım değerlerinden çok daha büyük olmasının yanı sıra; elle yapılan kan sayımlarında sonuçları etkileyebilecek insan ve çevresel faktörlerin üstesinden gelinmesinin yanında kesin ve hatasız sonuçlar elde edilmesini sağlamaktadır. Kan sayım cihazlarının başlıca kullanım alanları tıbbi laboratuvarlar ve hematoji laboratuvarlar kanla ilgili hastalıkların teşhis edilmesi amacıyla kullanmasının yanı sıra; hayvanlarda meydana gelen hastalıkların teşhisi amacı ile veterinerlik alanında da kan sayım cihazları yaygın olarak kullanılmaktadır.

Kan Sayım Cihazları Çalışma Prensipleri

Kan sayım cihazlarının temel prensipleri tüm cihazlar için aynı olmakla birlikte cihazın kapasitesi ve özelliğine bağlı olarak bazı farklılıklar gösterebilmektedir. Kan sayım cihazı kan sayım işlemini tam otomatik olarak insan müdahalesine ihtiyaç duymadan gerçekleştiren bir oto analizör cihazı olup; sayım için hazır durumda olan cihaza sayımı yapılacak 30 mikro litre civarı kan numunelerinin teker teker veya yüksek kapasiteli cihazlarda numune raklarına konarak cihaza yüklenmesinin ardından kan sayım cihazı numune şırıngası ve buna bağlı numune probu yardımı ile numune tüpünden gereken miktarda kanı aldığı sırada kanın sulandırılmasında kullanılacak dilüent reaktifide aynı sisteme bağlı diğer bir şırınga tarafından çekilerek, alınan kan numunesi ve dilüent reaktifi karışım odasında karıştırılarak ilk sulandırma işlemi gerçekleştirilmektedir.

Sayım işleminin ardından otomatik temizleme işlemi yapılarak tüm oda ve hidrolik sistem bir sonraki numunenin sayımı için temizlenerek hazır hale getirilmektedir. Sayım sonucunda sensörlerden elde edilen sinyaller A/D çeviriciler vasıtasıyla sayısal verilere dönüştürülerek, hücreler boyutlarına göre sınıflandırılarak sayılmaktadır. İşlem biriminin programına göre sayım sonuçları hesaplama işlemlerini gerçekleştirerek sonuçlar ekranda gösterilir ve sistemin kalıcı depolama biriminde incelemesinin yanında istatistik işlemlerinin yapılması için depolanmaktadır. Cihazlar, sayım sonuçları istenildiği takdirde yazıcıya belirli formatta rapor olarak göndermesinin yanında test sonuçları hastanelerin bilgi sistemlerine de aktarılabilmektedir.

Hematoloji Analizörü

Kan Sayım Cihazları Tarihçesi

Kan hücresi sayımlarının otomasyonunda bir dönüm noktası olan Kan Sayım Cihazları; 1930’ların başında ABD‘nin Georgia Eyaleti, Atlanta şehrinde bulunan Georgia Teknoloji Enstitüsü‘nde öğrenci olarak elektronik okuyan elektrik mühendisi Wallace Coulter; otomatik hematoloji endüstrisi ve endüstriyel ince partikül sayımı alanını doğuran bir teori olan “Coulter Prensibi” ni geliştirerek; bir kan hücresi analizörü olan “Coulter Sayacı“, 1953 yılında Coulter İlkesi için patentini güvence altına aldıktan sonra, Wallace ve kardeşi Joseph R. Coulter yeni hücre ve parçacık analizörü Coulter Counter‘ın üretimine başlamıştır. Coulter Prensibi, kan hücrelerini saymak ve boyutlarını ölçmek için elektriksel empedans ölçümleri kullanmayı içermektedir.

Analizörler. 1970’li yıllarda geliştirilerek, beyaz kan hücresi diferansiyelinin otomasyonunu sağlayan hücreleri saymak ve tanımlamak için optik ölçümlerin kullanımına geçilerek, tıp biliminde en sık olarak talep edilen ve bilgilendirici tanı testlerinden biri olan tam kan sayımını gerçekleştirerek günümüzde tıbbi laboratuvarlarda sık olarak kullanılmaktadır.

Hakkında hipokratist

Ayrıca Kontrol Et

Ventilatör Cihazları

Ventilatör Cihazları

Ventilatör Cihazları; fiziksel olarak soluyamayan veya yetersiz nefes alan bir hastaya nefes vermek için akciğerlerin …

Bir cevap yazın